Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost sancționat pentru că aș fi depășit ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost sancționat pentru că aș fi depășit coloana în cu totul alt loc decât am făcut-o. Nu am semnat PV și vreau să îl contest, ce șanse am?

Din cauza unui accident pe a2 toate autoturismele am fost redirectionati pe dn ...in timp ce ma deplasam in coloana a 3 a masina din fata mea sa defectat si a tras putin pe dreapta noi restu de participantii la trafic am dat semnal si am depasit fiind linie discontinua...la vreo 7 km un agent ma oprit si mi.a comunicat ca imi retine permisu ca am depasit coloana in cu totul alt loc ceea ce nu sa intamplat ce pot face in acesc caz? Nu am semnat nimic si vreau sa contest acest lucru stiind ca sunt nevinovat
Manuela Rășină, administrator
Contestatia unde o fac? Ca nu am mai pățit asa ceva...Agentul a refuzat sa.mi spuna asta
V-am răspuns deja în primul mesaj, dar nu ați citit atent. Oricum trebuie sa așteptați sa vi se comunice PV de contravenție. Citiți pina atunci măcar OG2 /2001 ca sa înțelegeți regimul juridic al contravențiilor și, dacă tot ați ajuns aici pe forum, citiți subiecte asemănătoare.

@Radvasilemarian Din ce ai postat iti pot spune cu certitudine ca nu ai nicio sansa daca nu apelezi la serviciile unui avocat! Ai o scuza, chiar tu ai spus ca nu am mai pățit asa ceva... Acum a vorbi fara a vedea pv-ul, e o discutie fara rost! Poate esti printre norocosii care pot invoca motive de nulitate a pv-ului, de pilda spui ca organul nu a precizat locul unde s-a produs asa-zisa contraventie si nici caile de atac. Repet, dupa ce primesti pv consulta un avocat. Intereseaza-te in cercul de amici, rude, etc, poate iti recomanda careva un avocat specializat in acest gen de cauze! Succes!
dogele, utilizator
Pai daca recunoasteti ca ati facut o depasire in coloana , de ce doriti sa mai contestati procesul verbal ? Cunosc un caz asemanator unde politistul care a dat o amenda pentru o depasire in coloana a avut cistig de cauza cu toate ca s-a inselat asupra tipului masinii si culorii acesteia :))) In proces era mentionata o masina Dacia 1310 rosie si soferul amendat era la volanul unei Dacii Supernova gri inchis metalizat.Daca ati avea martori sau cel putin un martor , poate ca ar fi sanse.
Am si martor mai eram cu cineva in masina in timp ce agentul ma oprit