Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se dorește scoaterea apometrelor pe casa scării, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se dorește scoaterea apometrelor pe casa scării, însă acest lucru presupune lucrări deranjante și inestetice în apartamente. Conform cărei legi suntem obligați să acceptăm acest lucru?

Se dorește scoaterea apometrelor din apartamente pe casa scării(foarte bine) probleme apare la execuție, am fost informați că țevile de apă pentru baie respectiv bucătărie vor circula prin apartament, exemplu țeava de apă care va merge în baie va trebui să-mi traverseze holul de la intrare, sufrageria și încă un hol ca să ajungă in baie, lucru cu care eu nu sunt de acord, deoarece este inestetic, teama că acea țeavă poate face condens și ulterior mucegai în casă , plus deranjul pe care trebuie să-l îndur și păienjenișul de țevi care se va crea pe casa scării . Întrebarile ar fi: care lege reglementează scoaterea apometrelor, în ce condiții și câți locatari trebuie să fie de acord pentru a se pune în aplicare și din moment ce există o coloana existentă de ce nu se poate trage țeva tot prin ea? Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
@MirceaGB

Asociația poate adopta hotărari pe partea comună a Asociației , instalațiile din interior sunt proprietate privată și nu poate dispune Asociația circuitul apei din ap. .

Se poate face altceva toate ap. să aibă contoare de apă rece și caldă ( nu repartitoare ) iar contractele se vor face pe ap . , astfel fiecare ap. va plăti ce consumă la fel ca la cablu și curent deci aplicați art. 32 pct. 1 .

BEN46 a scris:

Se poate face altceva toate ap. să aibă contoare de apă rece și caldă ( nu repartitoare ) iar contractele se vor face pe ap . , astfel fiecare ap. va plăti ce consumă la fel ca la cablu și curent deci aplicați art. 32 pct. 1 .

Nu e chiar asa de simplu, nu se aplica deloc art. 32. În primul rind este aceeași lucrare, cu aceleași țevi prin interiorul apartamentului. Absolut toți proprietarii din condominiu trebuie sa fie de acord. Se pun numai echipamente agreate de furnizorul de apă, cu firma acceptata tot de același furnizor. Se aplica art. 96 din lege.
latka, moderator
Daca inteleg corect, asociatia vrea sa mute coloanele de apa de pe traseele actuale (probabil 2 coloane per apartament, una in bucatarie, una in baie, ca asa se faceau blocurile inainte de '89) pe casa scarii.
Daca singurul motiv e un acces mai facil la contoare, pentru citire, propuneti asociatiei sa monteze contoare radio.
Traiti la comun si hotararile se iau cu majoritate. Romanii fura. Mereu citesc de proteste pentru pierderi de apa de valori aberante. Sunt furturi de fapt, simple si clare furturi. Nu ai cum sa mai furi daca contorul e pe hol, sau macar e foarte ingreunata realizarea de furturi. Tevile se pot izola si nu mai fac condens. Daca o duceti exact la intersectia cu tavanul si puneti polistiren coltar devine invizibila. Puteti protesta, puteti deschide proces. Ceilalti le vor monta pe hol si vor plati conform lor. Dumneavoastra veti plati pierderile pe vechea teava - alta fericire, certuri, eventual procese. Veti avea teava proprie si o veti repara singura? Credeti ca merita?
Nu am o problema cu scoaterea pe casa scării. Dar vi se pare normal sa traverseze casa țeava de la baie, la bucătărie sa zicem că nu e atât de dramatic, dar la baie să-mi treacă prin două holuri și sufragerie nu mi se pare normal, gândiți-vă dacă acea țeavă s-ar sparge in sufragerie, sa distrugă mobilier, electronice care se află acolo, plus inundarea vecinilor de sub mine. Sunt de principiu ca trebuie să funcționeze traseele pe unde au fost gândite de către proiectant! Mai sus s-a prezentat o idee foarte bună cu apometre controlate radio.
Cât privește partea de furt, firma de apă si-a pus contor la scară, general, iar fiecare apartament are câte 2 în casa (baie, bucătărie) de ce trebuie să fiu interesat de furturi de apă sau alte pierderi ?!?

GermanAlex a scris:

Traiti la comun si hotararile se iau cu majoritate. Romanii fura. Mereu citesc de proteste pentru pierderi de apa de valori aberante. Sunt furturi de fapt, simple si clare furturi. Nu ai cum sa mai furi daca contorul e pe hol, sau macar e foarte ingreunata realizarea de furturi. Tevile se pot izola si nu mai fac condens. Daca o duceti exact la intersectia cu tavanul si puneti polistiren coltar devine invizibila. Puteti protesta, puteti deschide proces. Ceilalti le vor monta pe hol si vor plati conform lor. Dumneavoastra veti plati pierderile pe vechea teava - alta fericire, certuri, eventual procese. Veti avea teava proprie si o veti repara singura? Credeti ca merita?