Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... apt conditionat medicina muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

apt conditionat medicina muncii

am primit acum 3 luni un document de la medicul de medicina muncii ,printr-un plic inchis,in care nu stiam despre ce este vorba,pe care l-am semnat inainte de al deschide,prin care sunt anuntata ca sunt apt conditionat,si am fost trimisa la un medic de specialitate,desi efectuasem un control psihologic cu trei luni mai inainte,control ce se efectueaza tuturor salariatilor din unitate

cine plateste consultatia?
cum pot dovedi ca medicul abuzeaza de functia pe care o are si face presiuni asupra mea,in conditiile in care mi-a zis ca face asta la cererea conducerii
mentionez ca sunt in conflict cu conducerea de peste 2 ani,
cum pot contracara aceasta situatie ?
iza1999, utilizator
Prima data incepeti cu o plangere la ITM si DSP, daca ati fost trimisa la consult de medicul de medicina muncii atunci sunt obligati sa plateasca acel consult.
Si de unde stie acel inginer ca boala/ bolile de care suferiti sunt cauzate de stres, cuva au facut si cercetarea acestei/ acestor afectiunii si a reiesit ca este cauzata de stres?
Daca da, puteti cere Procesul verbal de anuntare si cercetare a boli profesionale ( Formularele BP1 si BP2)- Anexele 19 si 20 din H.G. 1425/2006, cu modificarile si completarile ulterioare
Ionut.ion, utilizator
Solicitati angajatorului in scris, cu nr. de inregistrare/ data, sa va comunice baza legala pentru mentiunile responsabilului ssm.
Cu aceasta solicitare si cu raspunsul primit, respectiv fara raspuns puteti deschide actiune in instanta de judecata impotriva angajatorului pe conflict de munca.
In instanta este bine sa fiti asistata de un avocat.
astazi responsabilul ssm a venit cu o hartie semnata de angajator prin care imi cerea documente din care sa reiasa ca in urma reevaluari sunt apta
am refuzat sa semnez hartia,cu atat mai mult cu cat ei nu m-au trimis la niciun consult de specialitate,ci doar mi-au dat apt conditionat pe baza unor certificate medicale
dupa doua ore ,au venit la mine in birou responsabilul ssm,cu medicul de medicina muncii care in trecut era medicul unitatii noastre,cu reprezentantul de la normare si m-au amenintat ca daca refuz sa semnez hartia respectiva ,ei sunt martori si vor anunta ITM si se vor lua masuri impotriva mea
m-au amenintat cu codul muncii,dar nimic concret,spunand ca ei nu ma vor trimite la nicio consultatie ,ci trebuie sa ma duc singura la medicul specialist si sa aduc ca in urma reevaluarii sunt apta
se poate da apt conditionat pe baza de certificate medicale,fara sa ma trimita la un consult de specialitate?
iza1999, utilizator
Aptitudinea in munca este numai de competenta medicului specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale. Ati primit de la acest medic fisa de aptitudine ?
Daca vi se desface contractul individual de munca puteti contesta decizia in instanta, la tribunal.
Puteati întreba medicul de medicina muncii daca sunteti aptă sau nu, doar era acolo...si e datoria lui sa clarifice asta.
Cereti Fisa de aptitudine in care specifica ca sunteti Apt conditionat si recomandările legate de aceasta. Dacă nu o primiti nu semnati nimic si faceti trimitere medicului la H.G.ul de mai sus, sa vada ca v.ati documentat si nu vb.prostii.
Daca nici asa nu vrea sa va elibereze fisa...eu as face plangere la ITM, la DSP precum si la Colegiul Medicilor, pe numele medicului de medicina muncii pentru activitatea prestata...
Ionut.ion, utilizator