Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Minor filmat urcându-se pe o mașină de către o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Minor filmat urcându-se pe o mașină de către o camera video montată în complex de locuințe: are dreptul asociația de proprietari să dea imaginile posesorului mașinii?

Bună seara.
Pe scurt piticul meu a fost filmat de o camera video instalata în complexul de locuințe de vizavi când s-a urcat pe o mașină după o minge.Proprietarul autoturismului m-a contactat apoi mi-a trimis filmarea cu piticul meu pe whatsapp.Am recunoscut fără echivoc ce s-a întâmplat și voi discuta ce avarii a pățit și care este prejudiciul.Din imagini nu se observa decât ca s-a urcat pe masina fără sa se vadă pe camera video urme de zgârieturi sau îndoituri de tabla pe auto.
Intrebari:
Imaginile video au fost date de către reprezentanții asociației de proprietari, locatarului din complex,care mi le-a trimis,fără sa existe sesizare la politie,este legal?
În complexul respectiv nu exista informări cu privire la prelucrarea de date cu caracter personal prin sistem video,în ce scop se prelucreaza imaginile,durata de stocare a imaginilor,este legal fără informare?
Nu înțelegeți ca încerc sa ma sustrag,fapta piticului nu o contest,a existat și voi raspunde ptr asta.
Imaginile video cu minori pot circula asa de lejer oriunde și oricand fără un pic de responsabilitate din partea asociației?
Va mulțumesc și o părere pe viitor mi-ar fi de ajutor.
Manuela Rășină, administrator
Pana la urma piticul/nepiticul a facut un act de vandalism si propietarii piticului trebuie sa plateasca ! Nu am inteles cum statea mingea pe masina ? Daca omul facea plangere la politie, rezultatul era acelasi. Politistii ar fi cerut inregistratea. Cum reusim noi (si avocatii nostrii) sa interpretam o lege gen GDPR, este o alta poveste.
Aveti dreptate, legea e interpretata in folosul celor care fac rele...
Conteaza cum ajungi la un rezultat. E ca si cum spuneti ca nu e o problema sa omorati un bolnav ca pana la urma tot murea. Nu exista "obligatie cetateneasca". GDPR e fff clar pe speta asta, faptul ca o tot tineti lunga cu vina minorului arata ca nu cunoasteti regulamentul deloc. Da, politia avea dreptul LEGAL sa ceara respectiva inregistrarare dar si atunci pe baza unei inveatigatii, nu pt ca vecinu e politist si il trimitem pe el la inaintare. Aceasta lege a talionului ne tine in loc.
Buna ziua.
Fapta piticului meu nu este contestata si e normal sa raspund ptr asta.
Se pare ca unele persoane nu cunosc legea GDPR si anume lucrez intr-o societate unde raspund de supravegherea video.In acest sens ptr acte de vandalism,furt,agresiuni nu am voie sa predau imaginile video decat dupa o plangere/sesizare inregistrata apoi sa depun imaginile pe baza de adresa sub nicio forma nu am voie sa dau imaginile colegului,prietenului,oricaror alte persoane fara sa existe sesizare.
Ba mai mult ne-au cerut sa informam prin placate la intrare,iesire,prin sediul societatii in ce scop filmam,ce anume filmam cate zile arhivam imaginile si mai ales dreptul a informa persoanele care intra in societate ca daca nu sunt de acord cu prelucrarea imaginilor pot depune o adresa si unde.
Referirea subiectului era strict de GDPR domnilor nu de a scapa fapta piticului meu,lamuriti acum?
Oricum va multumesc frumos de raspunsuri si va doresc o zi cat mai frumoasa!!!
timofteandreius, utilizator
Din nou o speta in care totul se trateaza ca la noi la romini!!!
La noi la romini notiunile de privat si public sunt respectate si respectabile cand ne convin noua dpdv personal, cand nu ne convin nu are sens sa facem efortul sa intelegem sensul in care legiuitorul a lucrat, scoatem lozinca "GDPR ne protejeaza si cand ne dam jos pantalonii in public".
Mentalitati mostenite din vremuri grele, acele vremuri in care lozincile erau in toate, in cele ce sunt si-n cele ce maine vor rade la soare (citatie denaturata).
Vremuri in care lozincile inlocuiau legea si inabuseau inteligenta, spiritul si logica.
Multi ar trebui nu numai sa citeasca cu atentie explicatiile legate de notiunile de drept "public", "privat" dar si sa le inteleaga.
Deasemenea, un membru al unui AP are dreptul sa accedeze la inregistrarile facute in spatiul legal aprobat pt video-supraveghere.

Din pacate sunt obligat sa fiu de acord cu o afirmatie, citez: "Nu exista "obligatie cetateneasca""! Este deja o banalitate in Rominia.
Daca video-supravegherea filmeaza un viol, pai stergem inregistrarea ca nu este nici mama, nici sotia si nici fiica administratorului gestionar al sistemului de video-supraveghere.
Demos, utilizator