avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soțul are o problemă psihică, e maniaco-depresiv. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soțul are o problemă psihică, e maniaco-depresiv. Poate fi acest fapt motiv de divorț?

Soțul are o problemă psihică (maniaco-depresiv) Poate fi aceasta motiv de divorț?
Ultima modificare: Miercuri, 21 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Bejan , Avocat 17:36, 22 Septembrie 2020
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
In drept, moralul nu se incadreaza mereu cu juridicul...cu legea, cu normele de drept substantial sau procesual civile.
Am invatat asta in anul I la drept...
Am si analizat anumite hotarari ale instantelor supreme pe drept civil si rezulta clar ca nu tot ceea ce este moral este si legal...
Asa era candva...
Poate ca astazi nu mai este chiar asa...dar nimic nu imi spune ca s-ar fi schimbat ceva din moment ce si in dreptul roman stravechi, din timpul imperiului roman, se intampla la fel si exista o traditie jurisprudentiala de foarte multe secole...
Ultima modificare: Luni, 19 August 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Personal nu cred ca divortul poate fi cerut pt boala sotului, ci pt boala proprie cand e cazul.
art 373 d) la cererea aceluia dintre soţi a cărui stare de sănătate face imposibilă continuarea căsătoriei.
Art 932, facand referire la acest articol.

Eu as zice sa cereti divortul din motive legate de comportamentul lui in relatia cu dvs, ca de asta nu mai puteti continua, nu faptul ca i s-a pus un diagnostic, va face sa dati divort, banuiesc.
Va mulțumesc tuturor ptr raspuns.Problema e ca atunci cand a picat psihic cred ca a vrut sa ne omoare iar politia mi a ras în nas zicandumi ca se face.I am bagat ordin de protectie si el normal fiind netratat a facut mai rau,a provocat un scandal ,apoi cu viteza maxima a facut accident.Nu au fost victime decat el ,acum este la psihiatrie cu coaste rupte dar dupa 3 zile de tratament puternic tot nu si revine.Eu il ajut ,sunt langa el dar mi e frica ptr siguranta mea si a copilului meu minor

Ultima modificare: Marți, 20 August 2019
gi-jane2, moderator
nu are cum sa isi revina dupa 3 zile. o sa il tina internat pana vi-l da acasa in stare ameliorata.
Cred că de la bun început a greșit politia ,dacă îl internau de prima dată nu se ajungea să facă mai rău.Ei îl întrebau pe el daca vrea la psihiatrie si normal că el nu vroia chiar l au pus sa semneze ca refuza.Degeaba le spuneau eu că el nu e în regula ca l credeau pe el.Daca omora pe cineva ?


Ultima modificare: Marți, 20 August 2019
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Obligarea la tratament medical Luci321 Luci321 O persoană într-o stare emoțională dificilă (persoană singură, în vârstă, divorțată recăsătorită cu copii și din prima căsătorie, nu doar din ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa imi ajut sotia? anonim2009 anonim2009 buna ziua in urma cu 1 saptamana pe 19- sotia mea - a fost luata cu acord sau fara nu stiu- de acasa si a mers la parinti. La acel moment eram plecat din ... (vezi toată discuția)
Casa de boli mintale alina81 alina81 Care este procedura sa trimiti un tata nebun la casa de boli mintale? Vorbesc serios. Cum se poate dovedi ca nu este in deplinatatea facultatilor sale mintale? ... (vezi toată discuția)