avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soțul are o problemă psihică, e maniaco-depresiv. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soțul are o problemă psihică, e maniaco-depresiv. Poate fi acest fapt motiv de divorț?

Soțul are o problemă psihică (maniaco-depresiv) Poate fi aceasta motiv de divorț?
Ultima modificare: Miercuri, 21 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Bejan , Avocat 17:36, 22 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
trebuia sa fi chemat si salvarea, il duceau la spital si acolo la triaj se decidea daca il interneaza sau nu.
E adevarat ca acuma e mai greu sa internezi nevoluntar pe cineva.
Pai nu a vrut politia sa cheme salvarea peste vointa lui,de parca el stia ce face.Acum nu si aminteste nimic.Dar putea omorî pe cineva.Ce legi avem în țara asta.L au crezut pe el în loc să mă creadă pe mine.După ei puteam să răman în casă cu un minor cu el care nu mai gandea

Ultima modificare: Marți, 20 August 2019
gi-jane2, moderator
apasati pe raspunde, nu pe citeaza.
Dvs trebuia sa fi chemat salvarea, asta ziceam, nu politia.
Eu stiam asa: daca face scandal si este violent cu dvs. chemati Politia iar dupa constatatea situatiei de catre politisti, acestia erau in masura sa dispuna internarea lui la psihiatrie, iar dvs. depuneati plangere la Politie impotriva lui.Daca chemati dvs. Salvarea nu rezolvati mare lucru, nu il poate interna impotriva vointei lui.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dna moderator de pe telefonul mobil sau tableta nu se mai poate folosi butonul răspunde.Am sesizat acest aspect și nu a răspuns nici un admin.


gi-jane2 a scris:

apasati pe raspunde, nu pe citeaza.
Dvs trebuia sa fi chemat salvarea, asta ziceam, nu politia.

Alte discuții în legătură

Obligarea la tratament medical Luci321 Luci321 O persoană într-o stare emoțională dificilă (persoană singură, în vârstă, divorțată recăsătorită cu copii și din prima căsătorie, nu doar din ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa imi ajut sotia? anonim2009 anonim2009 buna ziua in urma cu 1 saptamana pe 19- sotia mea - a fost luata cu acord sau fara nu stiu- de acasa si a mers la parinti. La acel moment eram plecat din ... (vezi toată discuția)
Casa de boli mintale alina81 alina81 Care este procedura sa trimiti un tata nebun la casa de boli mintale? Vorbesc serios. Cum se poate dovedi ca nu este in deplinatatea facultatilor sale mintale? ... (vezi toată discuția)