Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... După ce documente se pot da fotocopii membrilor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

După ce documente se pot da fotocopii membrilor asociației de proprietari?

Buna Ziua.
Ma intereseaza sa stiu care din datele urmatoare
se pot preda in copie unui proprietar si care nu.
- contract incheiat de asociatie cu cenzor extern.
- raport cenzor pentru 2018.
- rapoarte trimestriale ale cenzorului
- situatia soldurilor de activ si pasiv in periada.
- rezultate controale inopinate.
- dosarele care au stat la baza intocmirii listelor.
Inclusiv registre de casa.
- dosare aferentelistelor de intretinere.
- liste intretinere.
Ce date se supun reglementarilor privind protectia datelor.Ce date se prezinta unui alt tip de control/
nu cred ca are treaba proprietarul cu situatia soldurilor avtiv si pasiv.
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Sunt multi astfel de proprietari
Inclusiv pe forum exista utilizator care exceleaza in a inventa motive pentru care sa mai promoveze cate o actiune in instanta impotriva asociatiei de proprietari
Astfel de locatari sunt greu de dat pe brazda daca si-au facut un deziderat sa se razboiasca cu asociatia de proprietari-de multe ori in mod nejustificat
Cât timp este membru al Asociației se bucură de toate drepturile prevăzute de lege. Procedând la maniera pe care o expuneți -de a nu-i permite accesul la datele/documentele Asociației- nu-l veți avea niciodată ”prieten” iar suspiciunile sale se vor accentua.
Poate imi puteti raspunde clar .... care din seria de documente mentionate nu pot face decit obiectul unei consultari la sediul administratiei , deci nu se pot da in copie la solicitare.Mulrumesc.
”Orice document” aflat în custodia Asociației poate face obiectul solicitării scrise de obținere a copiei. ”Orice document” ... Dacă legiuitorul așa a vrut, așa se face, că ne convine sau nu.
Intrebarea era precisa ........ce documente.........sunt documente si/sau parti supuse altor reguli carte tin de protectia datelor .Asta intrebam .