Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... A apărut proiectul de modificare și de completare a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

A apărut proiectul de modificare și de completare a Legii nr. 196/2018 privind Asociațiile de Proprietari din România, inițiat de U.S.R. - așteptăm dezbateri pe această temă

A apărut proiectul de modificare și de completare a Legii nr. 196/2018 privind Asociațiile de Proprietari din România, inițiat de U.S.R. - așteptăm dezbateri pe această temă - [ link extern ]
Un mic citat din proiectul de modificare a legii:

"asociatia de proprietari poate incheia contracte cu structuri asociative ale asociatiei de proprietari pentru administrarea si intretinerea condominiilor".

Ce intelegeti de aici?
Ca vor fi și alte posibilități de administrare a condominiului. Nu e detaliat, dar presupun că noua formă a legii va lămuri termenul "structuri asociative".

In orice caz, o singură persoană pe acest post, în asociații mari și foarte mari e deja depășită de probleme.
Nu vedeti nicio fractura de logica in enunt? Nu vi se pare nimic aiurea in formularea aia?
Denumirea nu suna "bine" si nici nu e definit nicaieri ce sunt aceste "structuri asociative". In rest, astept ca si dvs. clarificari. Din punctul asta de vedere, al administrarii, eu nu vad ca un lucru rau faptul ca se cam renunta la ideea existentei unui administrator persoana fizica, format si controlat de primarie si trecerea spre administrare de catre persoane juridice specializate (si aceste "structuri asociative" care par a fi ceva asemanator). Se elimina cumva posibilitatea de a mai "folosi" fondurile asociatiilor de catre persoane fizice care dispar la un moment dat, ca tot va plingeati de cazurile de delapidare. Responsabilitatea unei entitati juridice e alta.

latka, moderator
PRIMĂRIILE NU TREBUIESC EXCLUSE CA ȘI ORGANE DE CONTROL, DUPĂ CENZOR, CARE POATE FI DOAR LA CHEREMUL ȘEFILOR DE ASOCIAȚII, NU SĂ FIE ECHIDISTANT, SĂ SESIZEZE ȘI SĂ AFIȘEZE NEREGULILE CONSTATATE.