Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... A apărut proiectul de modificare și de completare a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

A apărut proiectul de modificare și de completare a Legii nr. 196/2018 privind Asociațiile de Proprietari din România, inițiat de U.S.R. - așteptăm dezbateri pe această temă

A apărut proiectul de modificare și de completare a Legii nr. 196/2018 privind Asociațiile de Proprietari din România, inițiat de U.S.R. - așteptăm dezbateri pe această temă - [ link extern ]
Probabile structuri asociative:
Federatia asociatilor....
Liga Habit........
Este absurd să se modifice o lege după 1 an, după ce a stat mai mulți ani în dezbatere publică, cu amendamentele de rigoare.
Primăria trebuie să aibă în continuare un rol de organ de control financiar-contabil și juridic.
Noul proiect de modificare a Legii nr. 196/2018 A PRIMIT UN VOT NEGATIV, ÎN UNANIMITATE, DE LA COMISIA JURIDICĂ A SENATULUI, FAPT CE ARATĂ CĂ NU SE VA MODIFICA ACEASTĂ LEGE, FĂRĂ MOTIVE PLAUZIBILE: [ link extern ]
Pe site-ul ce gazduieste acest forum apare altceva:
www.avocatnet.ro/articol_523...
De-obicei, dacă s-a votat în unanimitate în Comisia Juridică a Senatului, senatorii nu vor aproba proiectul de lege.
Așteptăm să vedem dacă și când au votat acest proiect de lege senatorii, pentru că eu nu am găsit ceva oficial.
Acesta este raportul comisiei de fond, cea care se ocupa de "problema" :
[ link extern ]
In 11.12.2019 Comisia pentru administraţie publică depune raportul cu nr. 354-FAVORABIL
latka, moderator