Forum Discuţii juridice Executare silită Executorul mă amenință că îmi execută silit ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executorul mă amenință că îmi execută silit bunurile pentru care nu am chitanțe din cauza unei datorii a mamei mele, care locuiește la mine. E corect așa ceva?

Buna ziua, mama mea locuiește la mine de vreo 10 ani, a avut o rata care nu o mai poate achita și a venit un executor peste noi. Acest executor m-a amenințat ca o sa îmi pună sechestru pe toate bunurile din casa, nu numai pe cele ce aparțin mamei mele. Problema e ca nu mai am bonurile fiscale de la toată mobila pe care am cumpărat-o și nici de la toate electrocasnicele și el mi-a zis ca pune sechestru pe tot ce nu pot dovedi ca îmi aparține mie, deși nu e corect pentru ca sunt bunurile mele in casa mea. Adică dacă am lăsat-o sa locuiască la mine ca nu are unde sta, înseamnă ca ei îmi pot lua bunurile. Va rog sfatuitima și pe mine ce sa fac. Aștept răspunsul dumneavoastră
Manuela Rășină, administrator
Parţial este corect! Doar că, din cele relatate de "mitik91eco" rezultă faptul că mama dumnealui a fost primită în locaţie şi deci dumneaei nu este în casa ei, ci a fiului, ceea ce presupune că bunurile din casă sunt ale proprietarului imobilului şi nu a persoanei primite în spaţiu. Primirea în spaţiu se dovedeşte prin documentele depuse la emiterea Cărţii de Identitate a mamei.

Executorul poate intra in casa oricui, atâta timp cat este deschis un dosar de executare în baza unui titlu executoriu valabil.

nu e chiar asa,
art 680
Accesul la bunurile debitorului
(1) În vederea executării unei hotărâri judecătorești, executorul judecătoresc poate intra în încăperile ce reprezintă domiciliul, reședința sau sediul unei persoane, precum și în orice alte locuri, cu consimțământul acesteia, iar în caz de refuz, cu concursul forței publice.
(2) În cazul altor titluri executorii decât hotărârile judecătorești, la cererea creditorului sau a executorului judecătoresc, depusă odată cu cererea de încuviințare a executării silite ori pe cale separată, instanța competentă va autoriza intrarea în locurile menționate la alin. (1). Instanța se pronunță, de urgență, în camera de consiliu, cu citarea terțului care deține bunul, prin încheiere executorie care nu este supusă niciunei căi de atac.
Identificarea bunurilor urmăribile

art 681(1) Executorul judecătoresc are dreptul să identifice bunurile urmăribile ale debitorului și, la locul unde ele se găsesc, să îndeplinească asupra lor acte de executare, în prezența debitorului sau a unuia dintre membrii majori ai familiei sale ori a unei alte persoane majore care se află în acel loc, iar în lipsa acestora, în prezența unui agent al forței publice sau, în cazurile și condițiile prevăzute de lege, a 2 martori asistenți.
(2) Identificarea bunurilor urmăribile și efectuarea actelor de executare la domiciliul sau la sediul altei persoane decât cel al debitorului se pot face, în lipsa acordului persoanei respective, numai cu autorizarea prealabilă a instanței de executare, dată potrivit art. 680 alin. (2).

deci pe langa incuviintarea pt executarea silita, executorul are nevoie de incuviintare pt patrunderea in incaperi.

Bunuirle aflate in casa se prezuma ca sunt ale dvs, ale proprietarului in acest caz, ca de folosit le folositi impreuna.
Executorul trebuie sa faca dovada ca e bunul mamei si sa il execute silit.
Puteti face contestatie in cazul unui sechestru.

gi-jane2 a scris:

nu e chiar asa,
art 680
Accesul la bunurile debitorului
(1) În vederea executării unei hotărâri judecătorești, executorul judecătoresc poate intra în încăperile ce reprezintă domiciliul, reședința sau sediul unei persoane, precum și în orice alte locuri, cu consimțământul acesteia, iar în caz de refuz, cu concursul forței publice.
(...)

Bunuirle aflate in casa se prezuma ca sunt ale dvs, ale proprietarului in acest caz, ca de folosit le folositi impreuna.
Executorul trebuie sa faca dovada ca e bunul mamei si sa il execute silit.
Puteti face contestatie in cazul unui sechestru.

Cum nu este chiar așa ?!
Văd că la art 680 alin(1) NCPCiv, scrie exact ceea ce afirm eu, și anume ca poate intra.

Eu ii răspundeam celui de mai sus,care îl sfătuia greșit să nu îi mai permită intrarea în apartament.
Or, in cazul unui refuz, executorul poate intra cu forță.
Iar încuviințarea instanței, de a intra executorul in alte încăperi, se face in camera de consiliu fara citarea părților.
Este o chestie de procedura minora.

In plus, executorul nu trebuie sa dovedească nimic.
Îți reamintesc că: "posesia prezumă proprietatea!"
De aceea spun că are dreptate executorul, când cere acte de proprietate unei terțe persoane ce afirma ca sunt bunurile lui .
Aici vorbim de bunuri mobile, nu imobile.

Din păcate aceasta este legea.

Iar în paralel cu contestația sau în aceiași cerere e bine sa faca și suspendarea executării.
Întrucât contestația la executare, nu suspenda executarea propriu-zisă.
Și până se da termenul de înfățișare, se încheie între timp executarea.

Mircea SCALAT a scris:

Parţial este corect! Doar că, din cele relatate de "mitik91eco" rezultă faptul că mama dumnealui a fost primită în locaţie şi deci dumneaei nu este în casa ei, ci a fiului, ceea ce presupune că bunurile din casă sunt ale proprietarului imobilului şi nu a persoanei primite în spaţiu. Primirea în spaţiu se dovedeşte prin documentele depuse la emiterea Cărţii de Identitate a mamei.

Nu are nici o relevanta cine este proprietarul. Ambii au domiciliul acolo.
Simpla posesie prezuma proprietatea, pana la proba contrară!

In fata instantei nu contează ceea ce știi, contează doar ceea ce poți dovedi!
Iar sarcina probei revine celui ce afirma!
Daca cineva afirma că sunt bunurile lui, trebuie sa facă acesta dovada.
Quartila, utilizator
Asta inseamna sa nu iti cunosti drepturile si legea.
lupciano, utilizator