avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Vizitare minor - pandemie coronavirus
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Vizitare minor - pandemie coronavirus

Se poate suspenda programul de vizitare a minorului de către tata in situația actuală de pandemie, in condițiile in care acesta lucrează si ia contact zilnic cu zeci de persoane?

Am încercat pe cale amiabilă să il rog sa înțeleagă situația actuală și să recupereze ulterior orele de vizită, însă nu dorește. Dacă refuz sa il primesc spre binele copilului, încalc practic hotărârea judecătorească.
Menționez că suntem divorțați, domiciliul copilului este stabilit la mine (mama), având custodie comună si un program de vizită stabilit de instanță la momentul pronunțării divorțului.
Mulțumesc
Ultima modificare: Miercuri, 18 Martie 2020
AdelaVas88, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:34, 2 Mai 2020
Stimata doamna,

Vizitarea poate fi restrictionata, avand in vedere starea de pandemie declarata.

Refuzul dumneavoastra este unul intemeiat, motivat.

Este protejat, in acest mod copilului.

In orice imprejurare, este data eficienta principiului interesului superior al minorului.

Dupa depasirea acestei stari de urgenta, programul de vizitare poate fi respectat, conform hotararii judecatoresti.

Nu vor surveni consecinte de natura juridica,din atitudinea de obstructionare a dreptului de vizitare.

Neintelegerile dintre parinti sunt transate de autoritati, actualmente sunt solutionate doar chestiunile urgente, ori situatia expusa de dvs. nu comporta urgenta.

Copilul trebuie protejat, in orice situatie.

Ultima modificare: Miercuri, 18 Martie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Vă mulțumesc mult pentru răspuns
Buna ziua, exact aceeași problemă am si eu. Tatăl copilului, care are rude in strainatate in speta Spania si un cerc de prieteni care au venit acasa din Italia si Spania, refuză să înțeleagă că orgoliul ar trebui lasat deoparte si mi-a răspuns la solicitarea de amânare a vizitei în condițiile în care am propus sa sune video sa vada bebelușul si sa recupereze ulterior vizitele, cu citez ,,e dreptul meu!, daca nu mi-l respecti vin cu organele!,,Am sunat la DGASPC unde am cerut suport, d-na cu care am discutat a zis ca nu se poate ,,expune,, in conditiile actuale iesind in teren, a incercat sa-i explice telefonic si s-a bucurat de acelasi raspuns ca si mine legat de dreptul lui. Bineinteles ca a venit, nu i-am deschis si a sunat la 112. Echipajul de poliție a solicitat sa ies sa fiu legitimată. În ce țară trăim? Dânșii au zis ca are dreptul sa faca plângere. Cu siguranta o sa promoveze actiune in instanta asa cum m-a amenințat.
Nu stiu ce o sa ne facem la următoarele vizite, în condițiile în care situația se agravează. E inuman sa avem circ în stradă cu poliția tot la doua saptamani.
Care ar fi totusi solutia legală ca sa poata fi protejat minorul?
Nu o sa aveti probleme.
Politia a procedat normal.
O tineti insa pe a dvs. si veti face cuvenitele precizari...
Niciun executor nu o sa vina sa faca ceva...
El are dreptul de a executa hotararea dar...fara executor nu va putea face nimic...
Este posibil sa il lamureasca executorul...
Stimata doamna,

Nerespectarea, cu rea credinta, in mod repetat, a programului de vizitare, reprezinta elementul constitutiv al infractiunii de nerespectare a masurilor privind incredintarea minorului.

Insa, din atitudinea manifestata de dumneavoastra, refuzul de a permite vizitarea este unul motivat, este generat de starea de pandemie declarata.

Obstructionarea programului de vizitare nu este una facuta in scopul de a -l sicana sau tracasa pe fostul sot.

Refuzul dumneavoastra nu este unul constant, repetat.

Nu este de dorit ca minorul sa fie expus intr-o situatie ce-l pune in pericol.

Asadar, dumneavoastra trebuie sa adoptati orice masura prin care copilul este protejat, securizat.

Din pacate, orice deplasare l-ar putea expune unui risc.

Starea de pandemie este una ce impune luarea unor masuri de protectie, inclusiv evitarea deplasarilor, in locatii publice, ori in alte spatii inchise.

S-au adoptat masuri de siguranta, s-au propus anumite solutii, pentru a evita propagarea virusului CORONA -COVID-19.

Aceste masuri au fost aduce la cunostinta populatiei, prin intermediul mijloacelor de comunicare.

Concluzionand, nu pot fi luate masuri ori sanctiuni legale, din conduita dvs.

Ultima modificare: Joi, 19 Martie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Trebuie sa-i dau copilul fostului soț pe starea de urgență? Anonim123ad Anonim123ad Buna ziua, sunt in proces cu fostul soț, el are o hotărâre judecătorească din ianuarie inainte de noul virus covid-19, în care scrie ca are dreptul sa ia ... (vezi toată discuția)
Program vizita minor mario2006 mario2006 Buna ziua, În 2018 am divorțat de fosta mea soție la notar, amiabil. La acel moment a fost întocmita o conventie notariala in care a fost precizata suma ... (vezi toată discuția)
Relații personale cu minor Anisharobert31 Anisharobert31 Bună ziua! Am un băiat de 14 ani care conform unei hotărâri judecătorești definitive trebuie să meargă la tatăl său două zile. Eu mai am un copil de ... (vezi toată discuția)