Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Vizitare minor - pandemie coronavirus
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Vizitare minor - pandemie coronavirus

Se poate suspenda programul de vizitare a minorului de către tata in situația actuală de pandemie, in condițiile in care acesta lucrează si ia contact zilnic cu zeci de persoane?

Am încercat pe cale amiabilă să il rog sa înțeleagă situația actuală și să recupereze ulterior orele de vizită, însă nu dorește. Dacă refuz sa il primesc spre binele copilului, încalc practic hotărârea judecătorească.
Menționez că suntem divorțați, domiciliul copilului este stabilit la mine (mama), având custodie comună si un program de vizită stabilit de instanță la momentul pronunțării divorțului.
Mulțumesc
AdelaVas88, utilizator
Din punctul meu de vedere, pentru a se respecta drepturile celor implicati in aceasta situatie, programul.de.vizita ar trebui corelat în asa fel incat sa nu existe niciun risc pentru dvs. dar, în același timp să.fie respectate si drepturile celorlalți implicați în raportul juridic stabilit prin hotararea instanței.
In consecința, ar trebui ca minorul.sa stea cu el mai multe zile consecutiv ca sa acopere întreg programul lunar dar sa fie si testat copilul pentru a se ști sigur ca nu este infectat.
Ar trebui să va prezinte dovada testării si a faptului că în urma testării minorul este negativ.

In conditiile in care restricțiile de circulație vor înceta, el va avea dreptul de a veni la usa dvs. dacă asa scrie in hotărâre.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Se vad zilnic pe whats up ,apel video.In masura in care e posibila testarea la cerere(cam greu) e o solutie.Multumesc frumos pt raspuns!
Este singura solutie ca sa va protejați sănătatea.
In cazul.dvs. nu este o facultate ci o necesitate.
Probabil ca veti ajunge sa platiti fiecare jumatate din costul testului.

Depinde însă si cum vor evolua lucrurile în societate.
Dacă în mod inevitabil se va ajunge la infectarea întregii populații este posibil sa nu va fie de foarte mare ajutor aceste testări deoarece va veti putea infecta si din alte surse.
Aceasta ar putea deveni o problemă generala sociala si nu doar a dvs.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat