Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Doamna doctor, as vrea sa va intreb ce restrictii ati vedea dvs. ca fiind eficiente in actualul context pandemic.
Ne aflam intr-o situatie in care protestele vor tot continua dupa cate observ eu.
Deci, ceva trebuie schimbat si mie imi pare ca ar fi necesar a se proceda in acest mod.

Va pare in regula ceea ce ar dori protestatarii, si anume, sa nu mai existe obligativitatea purtarii mastii de protectie pe strada?
Bineinteles ca, unii oameni vor purta masca de protectie in continuare doar ca nu ar mai fi obligatoriu.

Inchiderea magazinelor in conditiile date va pare ceva eficient?

In situatia actuala cu protestele din strada se va accelera si imunizarea naturala intr-o oarecare masura pentru ca vor exista si infectari daca exista persoane infectate printre protestatari.
Este posibil ca multi dintre protestatari sa nu vrea sa se vaccineze.
Ar ajuta acest lucru in ceea ce priveste imunizarea naturala a populatiei pe zone si la reducerea in timp a fenomenului pandemic pe zone?
a) pe localitati
b) in Romania

Implicit, s-ar ajunge la o atingere a cotei de 50%-70% a imunizarii populatiei ceva mai repede decat in mod normal dupa cum se misca lucrurile acum?
Majoritatea covarsitoare a protestatarilor sunt persoane foarte tinere sau tinere.

Poate raspunde la aceste intrebari oricine doreste.

,,Pașapoartele de vaccinare vor putea stabili unde poți merge și ce poți face. Așa arată noua normalitate"

,,Inițiativa , condusă în mare parte de Departamentul SUA pentru Sănătate și Servicii Umane, a căpătat avânt pe măsură ce un număr tot mai mare de companii și locații, de la cinematografe și restaurante la linii de croazieră și echipe sportive, au spus că vor dovada vaccinării înainte de a-și deschide ușile, anunță TheDefender."

[ link extern ]

Nu am inteles daca imunizarea naturala prin boală se mai ia în seama.
Prof. Rafila, de pilda, nu s-a vaccinat pentru ca a trecut prin boală și are anticorpi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Aproape o tremie din pacienții care au fost tratați de COVID-19 în spitale din Marea Britanie a trebuit să fie internați din nou în decurs de mai puțin de patru luni, din cauza sechelelor, iar un pacient din opt a murit în această perioadă, scrie The Guardian.

Virusul SARS-CoV-2 creează cu precădere probleme respiratorii grave, dar poate infecta și afecta și alte organe, precum inimia, ficatul și rinichii. În alte cazuri, infecția cu coronavirus a antrenat declanșarea unor boli de metabolism, precum diabetul."

[ link extern ]

Exact ce va spuneam eu acum multe luni...
Acum s-a stabilit stiintific.

Exista o mare problema si pentru cei tineri...pentru ca exista risc sa fie afectati grav...
Si apoi, vor avea comorbiditati.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
..Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei naționale de vaccinare a explicat la Digi24 de ce este recomandat ca persoanele care s-au vaccinat să poarte în continuare mască. „Nu putem să știm dacă suntem în procentul celor 95% care am dezvoltat anticorpi protectori, sau suntem în procentul celor 5% care nu avem un nivel suficient de protecție”. În acest moment, coronavirusul „acumulează mutații”, iar ăsta este încă un motiv în plus pentru respectarea măsurilor de prevenție, mai spune Gheorghiță."

[ link extern ]

Va trebui lămurit și acest aspect intrucat se pot face teste pentru a se vedea dacă s-au dezvoltat anticorpi.

Mare problemă este aceea cu noile tulpini care pot crea mari probleme în viitor.
Daca anticorpii vor fi înșelați de noile tulpini ne vom afla in aceeași situație ca și astăzi.

Deci, este vital sa reușim sa terminam cu virusul pana sa faca noi mutaţii.

Daca 30% din oameni nu se vor vaccina, nu va circula virusul.la acestia și vor apărea noi mutații?

Din acest considerent, este posibil sa se ajungă la vaccinarea obligatorie a populatiei.

Sau dacă virusul circula la 30% din populație nu mai apar mutații noi?

Aici e marea întrebare...
Eu nu am inteles câte transferuri si în câte persoane ar trebui sa duca la o mutatie noua a virusului.
30% din populatia lumii este foarte mult.
Și 30% din populatia României ar fi mult.

În fine, eu cred ca se va ajunge la vaccinarea obligatorie.
Este clar ca, este virusul perfect care sa duca la vaccinarea obligatorie a populatiei lumii.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Se afirma ca virusul Sars-Cov-2 sta mai mult în aer decât virusul gripal.
Care ar fi explicația științifică?

De aceea, se spune ca vara, la.soare, virusul este mai inactiv fiind grav afectat de razele UV ale soarelui.

S-a stabilit cati s-au infectat pe litoralul românesc în vara anului 2020?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Premierul Cîțu susține că începând de la 1 iunie 2021 se va relaxa situatia cu restrictiile și se vor deschide spatiile inchise sau unele dintre acestea.
Horeca pare mulțumită ca se vor deschide localurile inchise vara.desi mai toată lumea va merge la terase.

Spune ca vor fi vaccinate 10 milioane de persoane pana atunci.

Dr. Andreea Moldovan a.zis și ea ca ar fi foarte utila o carantina totala dar nu va fi funcțională.
Oamenii vor ieși la.proteste intr-un număr și mai mare.
Prea târziu pentru asa ceva.
În februarie 2021 ar fi fost utila și posibilă o măsură de închidere totala pentru 15 zile.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat