Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
După părerea mea, guvernul greșește tare de tot dacă nu renunta urgent la restricţii.
Se pare ca, nu ar fi exclus un val 6 pandemic.
Daca guvernul tine restricțiile pana prin aprilie cum ar vrea și vine valul 6 va fi un haos total.
Lumea este deja foarte obosita și nervoasa.

[ link extern ]
După părerea mea, guvernul greșește tare de tot dacă nu renunta urgent la restricţii.
Se pare ca, nu ar fi exclus un val 6 pandemic.
Daca guvernul tine restricțiile pana prin aprilie cum ar vrea și vine valul 6 va fi un haos total.
Lumea este deja foarte obosita și foarte nervoasa.
Noi nu avem probleme în acest moment.

Iata ce se întâmplă în lume:

,,Specialiștii în epidemiologie vorbesc despre un posibil val 6 al pandemiei. Subvarianta Omicron BA2 generează variante grave de boală..."

,,Un studiu din Japonia a comunicat că Omicron în subvarianta BA2 este mai transmisibilă cu 30-50% faţă de varianta BA1, ar genera forme grave de boală într-o măsură echivalentă cu varianta Delta, ceea ce este extrem de îngrijorător. De când în Danemarca această subvarianta BA2 a ajuns dominantă, spitalizările şi decesele au crescut, dar în Marea Britanie şi Africa Sud, în care subvarianta este dominantă, spitalizările şi decesele au scăzut."

[ link extern ]

Ministrul Rafila se afla in continuare în eroare totala.
Nu se stie dacă se va realiza prea curând ceea ce zice el.
Purtarea mastilor in spatiile deschise nu ajuta deloc asa cum nu ajuta nici închiderea localurilor și a magazinelor la orele 22.
Scăderea actuala a infectarilor zilnice nu are nicio legătură cu masurile de restrictie de mai sus.Daca mai avem în vedere și decizia CCR deja se vede clar ca nu exista nicio legătură.
Infectarile cu virusul Sars-Cov-2 nu se realizează pe stradă.
Sunt cu totul si cu totul alți factori.
În spatiile închise este problema pentru ca nu se poarta masti de protecție.

Cu toate acestea, Rafila o tine pe a lui...

[ link extern ] /
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Valeriu Gheorghita vorbeste despre ridicarea restrictiilor dupa valul 5 in Romania, doctorul explicandu-le romanilor faptul ca masurile care sunt in vigoare in momentul de fata vor fi ridicate abia in momentul in care situatia o va permite, dar ca el nu face parte din comisia care ia aceste decizii.
Sigur, aceste măsuri…, eu mi-am permis să îmi spun un punct de vedere din punct de vedere al clinicianului, al specialistului în boli infecțioase. Nu sunt implicat neapărat în grupul decizional vizavi de astfel de măsuri, însă cred că sunt anumiți indicatori la care nu trebuie să ne uităm neapărat la valorile absolute."

[ link extern ] /

Va spuneam acum vreo 2 ani de o comisie...

Eu rămân la părerea ferma și cu mare siguranta pot spune ca doar purtarea măștii de protecție în spatiile închise se mai impune ca sa nu fie o explozie prea mare de infectari.

In varianta Omicron ori se închidea absolut tot și se proceda precum China in Benjing la Jocurile Olimpice 2022 ori lăsai liber cu excepția purtarii măștii în spatiile închise.
Nu exista alta variantă viabila și se vede clar acest lucru.

Ceea ce face Comisia și guvernul in materie de COVID-19 este frecție la picior de lemn.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
V-am spus în urma cu câteva zile ca infectarea cu tulpina Omicron acorda protecție imuna doar in cazul unei infecții cu omicron.
Deci, dacă subvarianta BA 2 despre care se afirma ca este precum tulpina delta se va lovi de imunitatea data de Omicron actual este în folosul tuturor.
Doar asa putem evita riscul de a avea iarăși plin la ATI ( dacă ar exista probleme cu adevărat).

Comisia, guvernul sau altcineva nu dorește sa avem asigurata o imunitate la fel de puternica precum UK sau Israel?
Aici nu este vorba despre bani ci despre inteligenta...

Omicron a infectat foarte mulți vaccinați și va infecta în continuare pe toată lumea.
Cel mult 1 persoană din câteva sute de mii a decedat, dacă a decedat...
Este aproape un deces la un milion...ca și șanse de deces și avem restricții puternice.

Singura întrebare este aceea dacă ar fi mai bine cu o varianta care sa nu ducă la ATI sau cu una de genul delta care duce mulți la ATI?

Deocamdată nu este clar cât de agresiva este subvarianta Omicron BA 2. Aceasta este varianta invizibila a Omicron, ca să înțelegeți.

Difera de la tara la tara...agresivitatea fără a se vedea o logica în acest moment...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Nu ne punem problema unui val 6 în acest moment”, declară ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, întrebat despre cazurile cu subvarianta Omicron BA.2 existente în România."

[ link extern ]

Nu as exclude deloc varianta ca Rafila sa fie din nou pe dinafară...pe.partea cu Covid-19...

Se greșește extrem de tare ca nu se relaxează restricțiile.
De cel putin vreo luna trebuia procedat asa.
Nu exista niciun risc.

Daca vine un val 6 o sa.fie haos total în România pentru ca nu au dat o pauza atunci când trebuia.

Nu o sa mai ia nimeni în seama restricțiile.
Deocamdată nu se stie clar situatia cu Omicron BA 2 fiind date contradictorii pana în acest moment.

Și Rafila a zis,, pana în acest moment "...doar ca, în alt context...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat