Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vad ca exista proteste imense, pe buna dreptate de aceasta data, în Canada, Noua Zeelanda și alte tari.

Chiar au dreptate acești oameni acum.
Etapa pandemica actuala nu mai justifica restricții.
Se încalcă drepturile și libertățile fundamentale ale omului și atat.

Chiar nu înțeleg de ce cei care au magazine și localuri nu acționează în instanță.
Ar avea câștig de cauza în prezent și pe buna dreptate.

Faceau atata zgomot atunci când chiar nu se putea asa ceva iar acum când se poate nu fac nimic.

Cred ca ar merge și pe ordonanță presedintiala un astfel de proces.
În câteva zile s-ar finaliza procesul.

Se poate ataca pe mai multe flancuri juridice.

Rafila spunea ca pana la sfârșitul lunii martie 2022 ar tine restricțiile.
Este mult prea exagerat asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
[ link extern ] /

În opinia mea, dr. VALERIU GHEORGHIŢĂ pune în mod greșit problema cu testarea masiva în acest moment.
Este irelevant acest lucru în acest moment.
Virusul își va urma oricum.cursul.si acest lucru în versiunea Omicron se vede de prin noiembrie 2021 după observațiile mele.

Nu mai este letal la un mod mai ridicat decat gripa sezonieră în acest moment în varianta Omicron.
Asta este tot ce contează.

Ceea ce ar fi util.cu adevărat în acest moment ar fi verificarea de anticorpi a persoanelor nevaccinate.
Daca autoritățile erau inteligente ar fi uzat de asa ceva ca sa poată avea o imagine reala a situației, radiografie care sa arate exact situația pe zone dacă nu pe tara.
Aveau ocazia sa facă asa ceva mai ales ca oamenii ar fi făcut asa ceva ca sa nu se vaccineze.
Insa, au pus problema greșit, au cerut teste de negativare.
Puteau cere ai una și alta, dar, dacă nu gândesc suficient degeaba discutam...

Lupta cu Covid-19 trebuie desfășurată la.un mod inteligent și adaptata la realitatea actuală imediata.Nu poți intarzia nici măcar câteva zile pentru ca nu te mai încadrezi pe o apărare anti-virus suficient de promta și oportuna.
Spun asta de aproape 2 ani...
În 2 ani autoritățile mondiale nu par sa fi înțeles acest lucru.
Și...nici România...din păcate...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Actualul ministru al sanatatii, domnul Alexandru Rafila, este complet confuz.

[ link extern ] /

Nu s-a dovedit ca, în prezent, mai exista probleme cu Covid-19 pe probleme cu letalitate extrema?
Este insa foarte greu sa fi sigur pe tine și sa stăpânești tot.
Imperiul roman se străduia cu asa ceva...
Miniștrii de acum nu aveau funcție nici măcar în imperiul roman care a apus de cateva sute de ani...

Daca apar probleme va anunț eu imediat, in secunda 2, mai înainte sa va anunțe ministrul sănătăți, va asigur de acest lucru căci încă veghez la asa ceva.

Încă sunt atent la Covid-19.

Este o bătaie de joc bazata pe incompetenta profesionala ceea ce se întâmplă astăzi.
Avem niște restricții care nu își au nici un rost în acest moment.
Asa este de vreo luna de zile.

Nici Arafat nu cred ca a urmărit situatia cu Covid-19 asa cum am făcut eu.
România nici măcar nu știa ca ar fi pe bune când eu ma feream de chinezi prin străinătate...
Daca abordam problema istoric...mai înainte ca România să se ferească de Covid-19 am fost eu...

Și de aceea ma bazez doar pe mine și nu pe autoritati...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Unde sunt cei care atunci când mureau sute de oameni pe săptămână vroiau sa nu existe restricții?
Unde au dispărut?

Acum, când nu mai.moare nimeni...nu ii mai interesează...
Ii interesa libertatea atunci când nu se putea ca sa moara oameni?
Nu i-am inteles.

Este insa greu cu cei fără studii superioare...sa fie înțeleși de cei cu studii de acest fel...

Sunt mulți oameni simpli care au fost manipulați ca sa moara cât mai mulți se oare...
Dar, cine i-a manipulat pe bieții oameni care gândesc la fel ca cea mai inteligenta pasare dupa planeta?
La cateva zeci si apoi sute de cazuri eram in stare de urgenta, ca pe timp de razboi iminent. La j'de mii de cazuri discutam de renuntarea la orice restrictii.

Singurul lucru care s-a mentinut pe tot parcursul a fost lipsa totala a oricarei farama de logica. Ce ar spune saracul Spock...

Problema principala care ramane oricum ar fi este partea economica. Asta, combinata si cu schema de jaf cu facturile de utilitati va rezulta in ceva extrem de nasol pentru toata lumea.