Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gratii apartament parter
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gratii apartament parter

Buna ziua,

Am dreptul sa pun gratii la un apartament ce il am la parter?

Multumesc mult!
@Maria - tonul nu era impotriva dumneavoastra. Inca o data, eu v-am spus varianta legala, din pacate in cazul dumneavoastra nu cred ca merge nici cea legala (asociatia nu va va da acceptul), nici cea ilegala (o sa va puna sa dati gratiile jos sau va reclama). Locuiti intr-un bloc nou? Ca acolo sunt mai rigizi la aspectul exterior, probabil aveti si clauze in contractul de cumparare. E de preferat sa aveti un raspuns scris de la primarie, verba volent... Pe de alta parte, nu stiu ce ferestre aveti, dar nu cred ca pot fi deschise din exterior doar cu surubelnita.

@Emilika - De unde stiti fiecare cu ce se ocupa?! Daca ceilalti v-au dat argumente din legi (nu o lege), dumneavoastra o tineti in continuare... Remarc doar ca prima postare pe care ati avut-o a fost: "sunt de parere ca", iar eu va zic inca o data ca nu aveti o parere avizata.
Ca fapt divers, circa 20% din proiectele pe care le avem sunt de intrare in legalitate. Totusi aceasta speta este simpla la intrarea in legalitate, sa vedeti cat ii costa pe cei care construiesc case fara autorizatie (da, in Romania se construiesc si case fara proiect si autorizatie, ce, "e nevoie de autorizatiile vietii" pentru o casa?!), si platesc apoi si expertize tehnice in afara de amenzi. Este evident ca initiatoarea are o problema daca a pus intrebarea aici, dumneavoastra ii spuneti sa puna gratii iar asociatia o sa ii zica sa le dea jos. Mai mult, mie personal gratiile mi se par o invitatie pentru hoti, iar un hot determinat nu poate fi oprit.

- Editat de admin: Atenție la limbaj! -
DinuX, utilizator
Pe principul asta poate nu ar trebui sa nu punem nici iala la usa...ca un hot determinat oricum nu poate fi oprit..Interesanta logica dvs..

Precum am mai zis...eu vreau gratii, pt ca sa ma apar pe mine..nu neaparat bunurile..ci in primul rand pe mine!! E greu sa dai niste gratii jos fara sa faci galagie si sa trezesti locatarii care pot da alerta..

Am tot dreptul sa ma apar pe mine indiferent de estetul blocului.

DinuX a scris:

Mai mult, mie personal gratiile mi se par o invitatie pentru hoti, iar un hot determinat nu poate fi oprit.

- Editat de admin: Atenție la limbaj! -

Maria@V, utilizator
Incuietorile nu-s pentru hoti ci pentru vecini. Un hot trece de o usa in maxim 2 minute. Daca totusi blocul e nou (pentru ca in alea vechi face fiecare ce vrea) s-ar putea sa fiti legata si de niste clauze contractuale in afara prevederilor legislative. Pentru siguranta personala mai exista si alte solutii in afara gratiilor.

Cum ziceti, eu ma retrag din discutie. Mi-ar placea totusi sa aflu cum ati rezolvat.
Vorbiti prostii.
Am ferestre cu gratii ornamentale, adica in sticla. Vecinul are o altă forma de rama, doar cu doua ochiuri, alt vecin are rame de culoarea lemnului, alt vecin are rulouri exterioare, alt vecin are gratii la pervaz inalte de 25cm pentru flori.
Blocul a fost reabilitat de primărie si nu a fost nicio problema și totul s-a pastrat asa cum era plus ca un vecin a refuzat reabilitarea totala la balcoanele lui.
1. Gratiile nu sunt lucrari de constructie!!! Nu au legatura cu structura, culoarea, forma exterioara etc. Gratiile se demonteaza oricand exact ca aerul conditionat nu fac parte din cladire și nu trebuie incluse in "proiectul initial" doar daca n-ai de lucru.
2. Asociația s-a bagat in seama ca musca-n... miere.
Daca nu esti in centru sau zona istorica sau protejata sau la fata blocului de la strada "principala" primaria nu are nici dreptul, nici temeiul legal să se lege de vreun apartament.
Astea sunt prostii tipic romanilor care vor să fie mai germani ca francezii și sa para mai civilizati ca suedezii.
ynocentta a scris:

Si gratiile schimba sau nu aspectul?

Logic ca aplicarea de sistem de gratii deasupra ferestrelor schimba atat aspectul exterior al imobilului cat in special proiectul initial al acestuia

Multumesc mult de raspuns!!

amadeus_121 a scris:

Vorbiti prostii.
Am ferestre cu gratii ornamentale, adica in sticla. Vecinul are o altă forma de rama, doar cu doua ochiuri, alt vecin are rame de culoarea lemnului, alt vecin are rulouri exterioare, alt vecin are gratii la pervaz inalte de 25cm pentru flori.
Blocul a fost reabilitat de primărie si nu a fost nicio problema și totul s-a pastrat asa cum era plus ca un vecin a refuzat reabilitarea totala la balcoanele lui.
1. Gratiile nu sunt lucrari de constructie!!! Nu au legatura cu structura, culoarea, forma exterioara etc. Gratiile se demonteaza oricand exact ca aerul conditionat nu fac parte din cladire și nu trebuie incluse in "proiectul initial" doar daca n-ai de lucru.
2. Asociația s-a bagat in seama ca musca-n... miere.
Daca nu esti in centru sau zona istorica sau protejata sau la fata blocului de la strada "principala" primaria nu are nici dreptul, nici temeiul legal să se lege de vreun apartament.
Astea sunt prostii tipic romanilor care vor să fie mai germani ca francezii și sa para mai civilizati ca suedezii.
ynocentta a scris:

Si gratiile schimba sau nu aspectul?

Logic ca aplicarea de sistem de gratii deasupra ferestrelor schimba atat aspectul exterior al imobilului cat in special proiectul initial al acestuia