avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotia mea este gravida cu altcineva, cum rezolv ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotia mea este gravida cu altcineva, cum rezolv această problemă?

Cum pot rezolva aceasta problema?
Sotia mea este gravida cu altcineva,noi nefiind divortati.Suntem separati
in fapt de aprox un an de zile.Acum putina vreme am aflat ca este gravida in 4 luni de zile.
In acest caz,tinand cont de cele expuse mai sus care ar fi posibilitatile prin care tatal biologic sa poata sa recunoasca acel copil?
Pt ca am inteles ca indiferent daca am divorta pana la nasterea copilului,ar lua automat numele meu.
Plus de asta,nu doreste un divort cat mai simplu si cat mai rapid prin notar,doreste prin judecatorie....
Nu avem impreuna niciun copil sau bunuri de impartit
Multumesc frumos
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iulie 2020
marian999, utilizator
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 00:34, 30 Iulie 2020
Daca deja e gravida in 4 luni si e si vacanta judecatoreasca, cu certitudine nu aveti timpul necesar ca sa divortati si sa se si recasatoreasca.
Multumes frumos tuturor pentru sfaturi si indicatii.
Codul Civil, Art. 414: Prezumţia de paternitate , la alin (1) şi (2) , prevede următoarele :
(1) Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.
(2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputinţă ca soţul mamei să fie tatăl copilului
Ultima modificare: Vineri, 24 Iulie 2020
Adolfina Pop, Consultant fiscal
Copilul va fi pe numele dvs, dar după naștere puteți să formulați o acțiune de tăgadă a paternității.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Divortul la notar dureaza o luna, iar casatoria cam 2 saptamani. Deci timp ar fi suficient sa faceti miscarea pana la nasterea copilului. Orice cuplu normal ar vrea ca viata copilului lor sa inceapa in conditii stabile din toate punctele de vedere. Daca nu aveti buniri de impartit si totusi actuala-fosta sotie nu vrea la notar, probabil este pentru ca spera sa obtina de la dvs. ceva avantaje.

Daca sunteti sigur ca nu sunteti tatal copilului, faceti putina munca de cercetare si vedeti ce costuri vor aparea la divortul la judecatorie si la procesul de tagada a paternitatii. Aceste costuri, daca intr-adevar nu sunteti dvs. tatal copilului, le va plati doar sotia (culpa pentru divort este a ei, deoarece a comis adulter care poate fi usor dovedit din moment ce exista un copil). Dvs. pierdeti doar timp si nervi, ea va pierde si bani. La nivel moral, pot sa spun doar: karma is a bitch. Daca noul ei partener inca de pe acum isi aroga dreptul de a-i dicta ce sa faca intr-o situatie care nu il priveste pe el, inchipuiti-va cum va decurge aceasta relatie mai tarziu.
Ultima modificare: Vineri, 24 Iulie 2020
SpF2016, utilizator

Alte discuții în legătură

Pas dupa pronuntare divort Veronica1990 Veronica1990 Buna ziua, La inceputul acestei luni am avut ultimul termen in divortul cu sotul meu, in urma caruia s-a admis cererea de divort si s-a pronuntat solutia de ... (vezi toată discuția)
Divort, sarcina in perioada procesului Alecsandra_88 Alecsandra_88 Buna ziua, As dori sa stiu care este situatia din punct de vedere juridic in cazul urmator: - in momentul de fata eu sunt in divort dar am un alt partener. ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea nasterii la starea civila cool123 cool123 buna ziua, am inteles ca nasterea se inregistreaza la termen de 14 zile la starea civila pe raza careia a avut loca nasterea, respectiv sectorul unde se afla ... (vezi toată discuția)