Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotia mea este gravida cu altcineva, cum rezolv ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotia mea este gravida cu altcineva, cum rezolv această problemă?

Cum pot rezolva aceasta problema?
Sotia mea este gravida cu altcineva,noi nefiind divortati.Suntem separati
in fapt de aprox un an de zile.Acum putina vreme am aflat ca este gravida in 4 luni de zile.
In acest caz,tinand cont de cele expuse mai sus care ar fi posibilitatile prin care tatal biologic sa poata sa recunoasca acel copil?
Pt ca am inteles ca indiferent daca am divorta pana la nasterea copilului,ar lua automat numele meu.
Plus de asta,nu doreste un divort cat mai simplu si cat mai rapid prin notar,doreste prin judecatorie....
Nu avem impreuna niciun copil sau bunuri de impartit
Multumesc frumos
marian999, utilizator
Daca deja e gravida in 4 luni si e si vacanta judecatoreasca, cu certitudine nu aveti timpul necesar ca sa divortati si sa se si recasatoreasca.
Multumes frumos tuturor pentru sfaturi si indicatii.
Codul Civil, Art. 414: Prezumţia de paternitate , la alin (1) şi (2) , prevede următoarele :
(1) Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.
(2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputinţă ca soţul mamei să fie tatăl copilului
Adolfina Pop, Consultant fiscal
Copilul va fi pe numele dvs, dar după naștere puteți să formulați o acțiune de tăgadă a paternității.
Divortul la notar dureaza o luna, iar casatoria cam 2 saptamani. Deci timp ar fi suficient sa faceti miscarea pana la nasterea copilului. Orice cuplu normal ar vrea ca viata copilului lor sa inceapa in conditii stabile din toate punctele de vedere. Daca nu aveti buniri de impartit si totusi actuala-fosta sotie nu vrea la notar, probabil este pentru ca spera sa obtina de la dvs. ceva avantaje.

Daca sunteti sigur ca nu sunteti tatal copilului, faceti putina munca de cercetare si vedeti ce costuri vor aparea la divortul la judecatorie si la procesul de tagada a paternitatii. Aceste costuri, daca intr-adevar nu sunteti dvs. tatal copilului, le va plati doar sotia (culpa pentru divort este a ei, deoarece a comis adulter care poate fi usor dovedit din moment ce exista un copil). Dvs. pierdeti doar timp si nervi, ea va pierde si bani. La nivel moral, pot sa spun doar: karma is a bitch. Daca noul ei partener inca de pe acum isi aroga dreptul de a-i dicta ce sa faca intr-o situatie care nu il priveste pe el, inchipuiti-va cum va decurge aceasta relatie mai tarziu.
SpF2016, utilizator