Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... CORONAVIRSUL EXISTĂ SAU TOTUL ESTE O MINCIUNĂ LA ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

CORONAVIRSUL EXISTĂ SAU TOTUL ESTE O MINCIUNĂ LA NIVEL MONDIAL? ...

CORONAVIRSUL EXISTĂ SAU TOTUL ESTE O MINCIUNĂ LA NIVEL MONDIAL? VOI CE CREDEȚI ?
Da,eu cred ca exista.Chiar daca nu fac prezenta zilnic la toate vanzatoarele din piete si din supermaket sa vad daca lipseste una.
mitabiciclista, utilizator
Virusul exista dar s-a exagerat foarte mult in gestionarea lui.

Deja multiple decizii luate de stat au fost declarate neconstitutionale, adica ne-au abuzat drepturile exact ca niste dictatori. Nu e normal nici asa.
Tocmai faptul ca nu s-au luat masuri energice si efective de la inceput a generat problemele în România. Respectarea drepturilor omului trebuie facuta in context general si nu la nivel individual.
Acum este haos total tocmai pentru ca nu s-au luat masuri energice de la inceput.
Respectarea unor drepturi a dus acum la încălcarea drepturilor tuturor.
Era previzibil asa ceva si tocmai de aceea se impunea o restricționare a drepturilor celor veniti gramada din strainatate pe o perioada determinata la momentul initial.
In prezent autoritățile fac si ele ce pot dar nu prea le iese nimic.
Deci, o.limitare de drepturi la momentul oportun pentru un numar de cateva sute de mii de persoane nu ar mai fi dus astazi la ceea ce avem acum, respectiv la o restrictie la câteva milioane de persoane afectate in drepturi.

Autoritățile nu exagerează pentru ca nu au alte soluții si nici nu încearcă sa aiba o strategie eficienta.
Guvernul raspunde moral pentru decesul persoanelor si face tot posibilul sa limiteze răspândirea virusului.

Referitor la.scoli ar trebui făcute tabere de elevi ca sa se ajunga la imunizare fara a fi afectați si parintii si bunicii elevilor.
Fara a se proceda asa vor exista probleme tot anul școlar si se vor tot închide scoli.
Interesul național presupune sa avem elevi care sa învețe și nu sa aiba grave lacune educationale in viitor.
In București asa ar trebui procedat

Aveti aici un interviu cu prima eleva infectata:

[ link extern ]

Imi pare o tanara responsabila si cu o buna conduita morala fata de efectele care pot fi produse de acest virus.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aveti aici situatia la nivel planetar:

,,Pe regiuni, Europa raportează în prezent mai multe cazuri decât India, Brazilia şi Statele Unite.

India a raportat 78.524 de cazuri, urmată de Brazilia, cu 41.906 şi Statele Unite, cu 38.904 cazuri noi, potrivit OMS, ale cărei date sunt în urma datelor zilnice raportate de fiecare ţară.

Potrivit unei analize Reuters a datelor mai recente, infecţiile cu COVID-19 cresc în 54 de ţări, inclusiv în Argentina, Canada şi o mare parte din Europa.

Infecţiile din Regatul Unit au atins niveluri record, cu peste 17.000 de cazuri noi raportate joi.

”Vedem o creştere clară şi susţinută a cazurilor şi a internărilor la spital. Tendinţa este clară şi este foarte îngrijorătoare ”, a spus dr. Yvonne Doyle, director medical pentru Public Health England.

Noile infecţii zilnice de COVID-19 din Franţa au rămas joi, pentru a doua zi, peste pragul record de 18.000, fiind avute în vedere noi măsuri pentru a limita răspândirea virusului."

[ link extern ]

Toate acestea va par o mare minciună?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat