avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neata, sunt in proces de divort cu sotia, ea sta in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neata, sunt in proces de divort cu sotia, ea sta in casa pe care ...

Neata, sunt in proces de divort cu sotia, ea sta in casa pe care am achizitionat-o inainte de casatorie, prin credit PC, durata 25 ani, deci este bun propriu. Eu am parasit locuinta din motive personale. Am avut primul termen si urmeaza cel de-al doilea in luna februarie.
Ii pot face evacuare inainte de finalizarea procesului de divort? A cerut prin reconventionala drept de retentie asupra imobilului.
Casa, creditul, utilitatile, absolut toate sunt pe numele meu, si automat, eu le-am platit si le platesc in continuare integral.
Sunt acoperit legal sa ii fac evacuare sau trebuie sa astept definitivarea divortului? Ea a introdus si partajul, desi nu avem bunuri comune.....bine, asta este alta discutie...
alex201888 a scris:

Neata, sunt in proces de divort cu sotia, ea sta in casa pe care am achizitionat-o inainte de casatorie, prin credit PC, durata 25 ani, deci este bun propriu. Eu am parasit locuinta din motive personale. Am avut primul termen si urmeaza cel de-al doilea in luna februarie.
Ii pot face evacuare inainte de finalizarea procesului de divort? A cerut prin reconventionala drept de retentie asupra imobilului.
Casa, creditul, utilitatile, absolut toate sunt pe numele meu, si automat, eu le-am platit si le platesc in continuare integral.
Sunt acoperit legal sa ii fac evacuare sau trebuie sa astept definitivarea divortului? Ea a introdus si partajul, desi nu avem bunuri comune.....bine, asta este alta discutie...

Dacă aveți imobilul cu acte de proprietate pe numele dvs., înainte de căsătorie, și soția nu e co-proprietară, nu are niciun drept la acel imobil.
Daca nu sunteti de meserie, e mai bine sa nu induceti omul in eroare.

flory_mr a scris:
Dacă aveți imobilul cu acte de proprietate pe numele dvs., înainte de căsătorie, și soția nu e co-proprietară, nu are niciun drept la acel imobil.

E vorba de evacuare si dreptul de retentie ce poate fi invocat de sotie pina la achitarea cotei parti din valoarea creditului achitat pe timpul casatoriei.
Și cu ratele achitate pe durata căsătoriei cum rămâne? Soția este copoprietară pe pe partea corespunzătoare duratei contribuției.


flory_mr a scris:

alex201888 a scris:

Neata, sunt in proces de divort cu sotia, ea sta in casa pe care am achizitionat-o inainte de casatorie, prin credit PC, durata 25 ani, deci este bun propriu. Eu am parasit locuinta din motive personale. Am avut primul termen si urmeaza cel de-al doilea in luna februarie.
Ii pot face evacuare inainte de finalizarea procesului de divort? A cerut prin reconventionala drept de retentie asupra imobilului.
Casa, creditul, utilitatile, absolut toate sunt pe numele meu, si automat, eu le-am platit si le platesc in continuare integral.
Sunt acoperit legal sa ii fac evacuare sau trebuie sa astept definitivarea divortului? Ea a introdus si partajul, desi nu avem bunuri comune.....bine, asta este alta discutie...

Dacă aveți imobilul cu acte de proprietate pe numele dvs., înainte de căsătorie, și soția nu e co-proprietară, nu are niciun drept la acel imobil.

"Și cu ratele achitate pe durata căsătoriei cum rămâne? Soția este copoprietară pe pe partea corespunzătoare duratei contribuției"

Scuze pentru ce spun, dar eu cred ca ati innebunit cu totul! In conditiile date, sotia nu este proprietara pe absolut nimic, nici pe clanța de la ușă! Asta nu inseamna ca nu are un drept de creanță pe perioada casatoriei!
Eu i-am propus sa facem calculul din 2016 pana in august 2019, cat timp am convietuit impreuna, si sa impartim la 2, urmand sa ii achit o sulta si fara sa mai umblam prin tribunale, dar nu a vrut!

Alte discuții în legătură

Executare silita a sotului nepropietar Lexandru11 Lexandru11 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie. Timp de 30 de ani sotia G a fost casatorita cu sotul M. Inaintea casatoriei sotul M a cumparat o ... (vezi toată discuția)
Bunurile dobandite inaintea casatoriei se impart?... auricius auricius Buna ziua. Doresc sa stiu daca bunurile cumparate de o persoana inaintea casatoriei se impart intre soti, in divort(la partaj). Precizez ca sotia a cumparat ... (vezi toată discuția)
Soțul nu a avut serviciu mai mulți ani, iar când a muncit a avut un venit foarte mic comparativ cu soția. se ține seama la partaj de acest lucru? costica_ioana costica_ioana Buna seara! La partaj prin instanță, se ține cont de : 1. soțul nu a avut mulți ani servici si când a avut venitul lui a fost foarte mic comparativ cu ... (vezi toată discuția)