Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu este vorba de panicare ci de nemultumire.
Stiu ca sansele conform statisticilor sunt mari sansele dar eu nu mai iau dupa statistici.
Conform statisticilor cu graficele aferente, scapam de pandemie in august 2020 si se vede ca nu am scapat.

Mastile de puternica protectie le dau jos la local.
Nu stau cu masca pe fata la restaurant.
M-am tot ferit dar autoritatile au dat grav gres.Nu au luat virusul in serios si acum platim pretul.
Ati vazut cat scandal este ca nu mai sunt bani pentru mineri si pentru altii.

Masca de protectie puternica nu ma apara nonstop pentru ca urmeaza sa o dau jos la localuri.

Sa stiti ca unii din cei care merg la sala dupa vindecare nu mai au aceeasi forta.
Deci, unii au anumite urmari.

Doar la profesionisti nu par sa existe probleme dar sunt foarte tineri si au o conditie fizica foarte buna.

Am gasit adineauri acest studiu:

[ link extern ]

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ca sa intelegeti mai clar.
Eu sunt in stare de alerta de prin februarie 2020 si o tot mentin.Starea de alerta nu este panica ci o stare de atentie deosebita la tot ce se intampla cu Covid-19.
Asa cum face si statul roman, mai putin partea cu tot ce se intampla...

Am anticipat ca virusul va ajunge in Romania inca din ianuarie 2020 dar conform informatiilor mele toata lumea avea incredere in autoritati.
Am gresit pentru ca toti imi ziceau sa nu creez panica si eu nu ascult de nimeni de regula.Dar, absolut toti ziceau asa...
Ca nu trebuie creata panica ca stiu specialistii ce au de facut.
Ati vazut ce zicea prof. Cercel prin februarie 2020, ca Wuhan este un punct mic pe harta lumii si ca virusul nu se poate extinde in acest fel cat sa fim afectati.
Bine, eu nu il cotam pe prof. Cercel ca specialist in aparare nationala si de aceea am zis ca nu conteaza ce zice el.

Panica populatiei insemna de fapt o stare de alerta care trebuia initiata obligatoriu in februarie 2020.
O pregatire a populatiei pentru ceea ce urma sa se intample.
Aici a fost greseala fundamentala.
Trebuia ca in februarie 2020 sa fie anuntati cei din strainatate ca au 7 zile sa vina in tara pentru ca apoi nu vor mai intra.
Se putea prelungi pana la 10 zile termenul.

Mie imi pare normal sa fiu nemultumit pentru o defectuoasa administrare a apararii nationale in materie pandemica.
Unde am ajuns vedeti si dvs.

Un alt aspect care m-a nemultumit a fost acela ca autoritatile nu au fortat la maximum purtarea mastilor in spatiile inchise.
Le ziceam la jandarmi sa stea si ei pe langa un magazin unde intrau persoanele de etnie rroma fara masti si nimeni nu le zicea nimic, iar jandarmii au zis ca merg acolo dar nu au mers.
Nu au avut ordine ca sa faca treaba buna ci sa fie o aiureala cred eu.

Si asa am ajuns sa purtam mastile si in aer liber.
Cat ajuta?
Nu prea ajuta...
Dovada o aveti in tarile din vestul Europei unde se testeaza.
Nu am dat exemplul Romaniei pentru ca nu prea se fac teste si asa pe nevazute nu ai cum sa tragi o concluzie.
Romania nu a avut o populatie foarte imbatranita in acest moment.
Daca virusul acestea venea peste 10 ani decima populatia de 10 ori mai rau decat a fost in Italia sau in Spania.
Sansa Romaniei a fost aceea ca virusul a venit acum si nu peste 10 ani.

Nici mie nu imi venea sa cred pana in 2019 ca rasa galbena va ajunge sa domine lumea.
Nimic nu arata asa ceva.
Nostradamus a prezis acest lucru in urma cu 500 de ani.
Stiam de aceasta profetie a lui Nostradamus de cand era interzis sa sti asa ceva.

[ link extern ] /

La cum se vede situatia statele democratice europene si SUA vor intra intr-o foarte mare recesiune economica in timp ce China se va ridica si se cam vede ca sa tot ridica.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
D-le avocat , daca dvs. spuneti ca nu s-a facut - pe toate canalele - publicitate de constientizare a tinerilor ( si nu numai ) , sunteti nedrept . Ba , ne-au “ bombardat “ cu informatii , spoturi , recomandari ale medicilor , pana oricine dispus sa inteleaga ar fi priceput . Ce te faci insa cu cei carora nu le pasa , pur-si-simplu ? Poti sa le inoculezi empatie , bun-simt ? nu poti . Singurul lucru de care-i pasa romanului , sau , ma rog , unei bune parti dintre noi , este cand il atingi la buzunar . Da , dar vine Avocatul Poporului si te apara , in cardasie cu CC , si considera ca nu e chiar asa de grav ca esti bolnav sau asimptomatic si infectezi pe altii si - prin urmare - sa te lase autoritatile in pace . Urmarea s-a vazut . ( Oricum , dupa ce am vazut ca un judecator , chiar femeie , considera ca nu e o fapta chiar grava violul si sechestrarea unui copil , nu stiu ce sa mai cred despre moralitatea acestui popor ) .De ce credeti ca continua petrecerile , cu toate amenzile date ? pentru ca sunt mici , patronii de localuri tot pe profit ies si dupa plata lor . Dar . cred ca-i intelegeti pe tineri ca si-au pierdut rabdarea , pare ca si dvs. v-ati pierdut-o , de vreme ce iesiti la localuri , si acolo stati fara masca . Asta inseamna ca va asumati riscul , mai mare sau mai mic , sa va imbolnaviti sau sa-i imbolnaviti pe altii . Si asta fac si tinerii . Ziceti ca dvs. inca din ianuarie-februarie ati avut viziunea , perspicacitatea sa stiti ce va urma si ati tacut , ascultand voci ( ale cui ? ) care v-au indemnat sa nu creati panica . Atunci asi zice ca sunteti unul din vinovatii pentru ceea ce traim . Conducerile statelor din intreaga lume n-au stiut , n-au inteles , nu i-a dus mintea , dar dvs. ati stiut si ati tacut , si asta va face vinovat , macar moral . Am dreptate ? va asumati ?
CHKa, utilizator
Daca as fi putut impiedica intrarea virusului in România nu as fi ezitat.
Aveam nevoie de trimitere directa la prim-ministru sau la ministrul sănătăți pentru o discuție confidențiala.M-am limitat la Costache care era ministru dar se pare ca fugea de toți in acea vreme ( am aflat ulterior).
Cei care aveau posibilitatea de a ma ajuta sa obțin întrare directa nu au vrut sa pot avea acces, unii pentru motivul ca eu nu știu sa accept un refuz, iar, altii ca, nu trebuie sa ma bag eu ca știu autoritățile ce au de făcut și ca nu sunt medic.
Am insistat în timp pentru ca nu sunt un tip timid ci mai degrabă insistent.

Era evident ca, în caz de refuz mai rău m-as fi enervat dar, o discuție confidențiala m-ar fi ajutat sa știu și ce ar fi fost de făcut.
Era o discuție care poate ca nici nu ar fi ,,existat" dacă înțelegeam ca asa ar trebui sa fie.
Oamenii au crezut pana în ultimul moment ca autoritățile romane se vor descurca.
Din ianuarie 2020 am început sa am dubii serioase ca ar exista un plan de apărare nationala.
Când am văzut ca Israelul și SUA deja începeau sa aiba probleme se vedea clar ca exista probleme deosebit de serioase și pentru România.

Poate ca la Arafat as fi obținut intrare dar Arafat nu era în cărți în acel moment.
Sau, cel puțin, nu știu eu sa fi fost în cărți.
Am fost foarte mirat când a întrat ,, în cărți" Arafat pentru ca nu știam sa fie specializat în război virusologic sau bacteriologic.

Se pricepea insa la intervenții în caz de calamități naturale și era nevoie de SMURD.
Era bine sa nu fi avut nevoie de SMURD dar aceasta insemna sa nu ai virusul in tara...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cine sunt oameni care au crezut ca autoritatile romane se vor descurca si asta indiferent de situatia de criza
sau de amploarea ei, sunt curioasa sa aflu si eu, daca exista astfel de oameni in Romania.
magiccom, utilizator