Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca englezii au spus ca tulpina britanică ucide varstinicii mai mult decat virusul inițial este clar ca asa este deoarece nimeni nu stie mai bine decat ei.
Dar, poate ca s-au referit la ipoteza ca se îmbolnăvesc mai mulți și atunci este normal sa moara mai mulți pentru ca numărul de infectari atrage și rata deceselor.
Oricum, este nefiresc ca varianta britanică sa fie mai letala.
Informațiile inițiale nu erau în acest sens.

Am văzut ca au modificat și situatia cu scenariul rosu.
Probabil ca acesta este motivul.
Sa speram ca vaccinarea va ajuta desi efectele se produc în multe zile și suntem cam în urma cu vaccinarea.
Inchiderea școlilor a ținut la noi situatia cu infectari reduse.
Vor reinchide unele scoli.
Problema nu este doar cu profesorii ci și cu părinții care sunt nevaccinați in proporție imensa.
Se încearcă sa nu intre în colaps sistemul medico-sanitar.
Daca lucrurile scapa de sub control spitalele nu vor face fata.
Contează enorm cum se vor.folosi dozele de vaccin, acest lucru devenind esențial în acest moment.

A venit vremea sa vedem cum se va descurca dr. Valeriu Gheorghiţă cu vaccinarea.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu este un grup de lucru la nivel interntional , ci la nivel national in UK . Daca ar avea minte , toate statele lumii ar trebui sa faca la fel , nu sa actioneze reactiv ca in aceasta pandemie . Iar la nivel international , organismul care cu asta ar fi trebuit sa se ocupe era OMS , si ei au fost mai mult decat lamentabili . De ce da mutatia britanica cazuri mai grave la varstnici cred ca nici britanicii nu stiu , doar constata . Fireste , asa a inteles IPS Teodosie sa transmita mesajul ca toate sunt in mana Domnului , dar si intelepciunea populara spune ca “ D-zeu te ajuta , dar nu-ti baga in traista “ , trebuie sa faci tu ce e necesar si primesti si ajutor divin . Eu doar fac comparatie intre atitudinea sa si cea a Papei Francisc , care si-a sfatuit credinciosii cum sa se apere de virus , sa se vaccineze , s-a vaccinat el insusi si a facut publica aceasta informatie , n-a ezitat sa anuleze chiar slujba de Paste cu public si sa se roage singur . Si NU sunt catolica .
CHKa, utilizator
Da, se impune asa ceva si UK are o initiativa bună.
Sunt surprins ca nu au gândit anterior.

Eu nici nu am știut ca nu exista o.astfel de persoană.
Am.tot cautat sa o găsesc din ianuarie 2020...
Am avut o bănuială ca exista grave probleme de organizare sau un vid de organizare și de aceea am tot încercat sa ajung la nivel înalt în mod confidential.
Dar...nu a fost sa fie...

La RTV a anunțat că există o tulpină românească din mai 2020.
Se pare ca nu s-a anunțat acest lucru.
Danemarca a afirmat acest lucru si ca au 10% din infectari cu tulpina românească.
Și în SUA exista aceasta tulpină.
Și mai ziceau de chinezi...
China a anunțat rapid atunci când au inteles ca nu mai are cum.sa ascundă eșecul statului chinez în lupta cu virusul.
Insa, eu ma întreb cum a putut China sa ascundă?

Este o mare arta sa sti sa ți secret ceva sau sa spui acel lucru.
Și daca este arta...este clar ca nu o poate stăpâni oricine...

Daca se tine secret ceva aiurea constituie o greseala de strategie.

Revenind la IPS Teodosie, pana una alta desi a umblat creanga uite ca nu s-a infectat.
Alți înalți prelați s-au infectat și unii au si decedat.
El.totusi respecta mare parte din masurile de distanțare atata timp cât nu aduce atingere ritualului religios creștin ortodox.

Este posibil ca IPS Teodosie sa se teama sa recomande vaccinarea pentru ca nu stie ce efecte va produce peste ani.de zile.
A zis și asa ceva si nimeni nu îl poate contrazice pe acest aspect.
De aceea, atitudinea lui este una onesta în raport de acest motiv.
Este treaba medicilor sa convingă lumea sa se vaccineze pe parte științifică.

Papa de la.Roma are o alta parere și asa considera el.
Dumnezeu a lăsat liberul arbitru.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va spuneam mai sus ca UE se baga aiurea si mai rău incurca lucrurile.

,,Șase țări – Germania, Belgia, Danemarca, Finlanda, Suedia și Ungaria – se află în vizorul Comisiei Europene. Au la dispoziție zece zile pentru a modifica restricțiile de trafic legate de Covid-19, pe care organismul le consideră disproporționate: statele aplică restricții mai stricte decât cele recomandate de UE, inclusiv interdicțiile de intrare pe teritoriul lor. Scrisorile care li s-au trimis în acest sens indică „un risc de fragmentare, de obstacole în calea liberei circulații, de întrerupere a lanțurilor de producție”, potrivit purtătorului de cuvânt al Comisiei."

[ link extern ] /

,,Prof. Uwe Janssens, Asociația Medicilor de Terapie Intensivă: „Avem pacienţi internaţi încă din noiembrie - decembrie. Iar numărul de bolnavi la terapie intensivă nu a scăzut, aşa cum s-a întâmplat cu numărul de infectări”.

,,Jens Spahn, ministrul german al Sănătății: „Important este ca toate cele trei vaccinuri aprobate în Europa sunt sigure şi eficiente, inclusiv AstraZeneca. Nicio persoană care a fost complet vaccinată cu AstraZeneca nu a ajuns la spital cu COVID, aşadar serul îşi face treaba”.

[ link extern ]

Iata și de ce nu este recomandabil sa te infectezi cu Sars-Cov-2.
Se pare ca și dr. FAUCI zice același lucru:

,,Anthony Fauci: Noile date arată că simptomele Covid pot să dureze până la 9 luni"

,,Noile date sugerează că persoanele cu Covid-19 pot continua să aibă simptome chiar şi până la nouă luni după infecţia iniţială
Cercetătorii le numesc Sechelele Post-Acute ale Covid-19, iar severitatea lor poate varia de la uşoară până la „incapacitantă”

[ link extern ] /
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Sper ca dr. Valeriu Gheorghita sa fi studiat si situatia din alte state cu vaccinarea.
Poate fi de mare ajtor.

,, Țările Europei Centrale, lovite de al treilea val COVID. Cehia admite situația „dramatică” și este gata să ceară ajutorul vecinilor UE

În ciuda campaniei de vaccinare, mai multe state din centrul Europei se confruntă cu un nou val epidemic agresiv, alimentat în special de tulpina britanică a virusului. Situația din Cehia și Slovacia în particular este foarte complicată, scrie Financial Times.”

[ link extern ]

Probabil ca Cehia si Slovacia nu au concentrat vaccinarea pe marile orase.
Nu stiu nici cate doze de vaccin au.

Ei mai au si tulpina sud-africana care o sa le dea foarte multa bataie de cap daca vacinul nu are eficienta in fata acestei tulpini.