Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Angajatorul mă obligă să răspund în scris dacă ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Angajatorul mă obligă să răspund în scris dacă mă vaccinez ...

Angajatorul mă obligă să răspund în scris dacă mă vaccinez sau nu împotriva virusului SARS-CoV-2.
Este legal?
Dacă nu, ce drept/drepturi mi se încalcă?
(Întrebarea e serioasa, situația reală și trebuie să răspund în max 2 zile)
Sorin Chirita, utilizator
Da, o varianta de rezervă este vitală.
Important este sa nu se arunce la gunoi dozele de vaccin in caz de refuz asa cum era strategia de vaccinare initiala negândita suficient si in stil.romanesc unde gândirea nu valorează 2 bani de cativa ani încoace.
Sa mai discutam si de drepturi daca gândirea nu valorează 2 bani...am întinde prea mult coarda gândirii...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Domnilor, cu respect va spun ca vorbiti de pe margine, filozofic, cum zicea careva. Mi-au murit doua rude foarte apropiate, am vazut ce poate sa faca Sars-Cov-2. Le-a chinuit mai bine de o luna, le-a facut plamanii ferfenita, degeaba oxigenul, au murit sufocandu-se. Au fost constiente pana in ultima clipa, stiau ca vor muri.... Groaznic! Nu stiu ce spune legea, cand e vorba de siguranta mea si a colaboratorilor nici nu are importanta, daca ai dreptul si refuzi sa te vaccinezi , nu te mai primesc la munca. Iti virez banii la zi + leafa pe o luna si asta e. Poti sa te adresezi cui vrei, instantei, CNCD-ului, CJUE, CEDO...
DlGoe, utilizator
Aveti aici raspunsul autoritatilor publicat vineri 22.01.2021.Daca vreun angajator de tipul '' Napoleon Bonaparte '' va desface contractul de munca pentru refuzul vaccinarii mergeti in instanta , veti sta acasa pe perioada judecarii litigiului de munca si angajatorul va va plati perioada nelucrata.'' [ link extern ] ''
Principiul egalitatii de arme, poate citeste vreun angajator! [ link extern ]
Vaccinarea nu stopează transmiterea bolii.
Ii protejeaza pe cei vaccinați sa nu aiba forme grave si sa moara.

Nu este vorba de un vaccin tradițional care sa estompeze transmiterea bolii.

De aceea, daca la un loc.de munca sunt vaccinați 20 de angajați din 21 acela nevaccinat o face pe.riscul sau pentru ca doar el ar putea deceda.

Aceasta este ideea pe care trebuie sa o înțelegeți.

Chestia cu banii ca stai acasă și îți primești salariile restante este veche de vreo 70 de ani in justiție.
Nu este ceva nou.