Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... M-am casatorit de aproape 10 ani , iar acum am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

M-am casatorit de aproape 10 ani , iar acum am divortat. Sotia ...

M-am casatorit de aproape 10 ani , iar acum am divortat.
Sotia a avut un apartament pe care la vandut cu 45.000 euro bani proprii ( obtinut prin mostenire ) si am cumparat impreuna o casa cu 65.000 la rosu de 3 ani
25.000 au fost din banii proprii ai sotiei ( acestia au fost trecuti in contractul de cumparare al casei ) , iar restul de 40.000 i-am primit de la banca.
Cu ceilalti 20.000 euro din apartament sotiei am renovat casa .
Casa a fost cumparata in aceasi luna in care a vandut sotia(fosta) apartamentul propriu..
Copilul fostei a investit aproximativ 20.000 euro in manstarda impreuna cu iubita lui cu care este de 5 ani ( banii 20.000 euro cu care au renovat sus au fost trimiti din strainatate de catre tata-l prietenei lui )
Acum ne-am despartit deoarece ea ma inselat si nu a fost de acord sa facem jumi juma ci ma dat in tribunal .
Intrebarea mea este daca aceasta impreuna cu copilul isi pot recupera banii proprii , sau voi primii jumatate din casa? Am sanse sa castig in instanta sau mai bine ma inteleg cu sotia si ii dau partea ei cat si la copil?
Mergi la un avocat adevarat de divorturi, Nu stiu daca observi dar raspunsurile de aici sunt emotionale mai mult decat legale. Sa nu uitam ca toate bunurile sunt la comun in timpul casatoriei si pt ca sotia a avut un salariu mic sau deloc e un avantaj foarte mare.

(2) Când cererea a fost admisă numai în parte, judecătorii vor stabili măsura în care fiecare dintre părți poate fi obligată la plata cheltuielilor de judecată. Dacă este cazul, judecătorii vor putea dispune compensarea cheltuielilor de judecată.

Ea cere 80%, cea ce mi se pare nerezonabil si daca ai un avocat bun poti scade acel procent, astfel nu va fi considerat ca ea a castigat si posibil se va ajunge ca fiecare sa isi suporte chieltuielile de judecata.

Din nou, ignora tot thread-ul asta, ia-ti un avocat de divorturi bun. Mult succes!

geovdo a scris:

Mergi la un avocat adevarat de divorturi, Nu stiu daca observi dar raspunsurile de aici sunt emotionale mai mult decat legale. Sa nu uitam ca toate bunurile sunt la comun in timpul casatoriei si pt ca sotia a avut un salariu mic sau deloc e un avantaj foarte mare.

nu stiu daca ati observat ca acea casa ca fost cumparata acum 3 ani si doamna e in somaj numa' de 2

Ea cere 80%, cea ce mi se pare nerezonabil si daca ai un avocat bun poti scade acel procent, astfel nu va fi considerat ca ea a castigat si posibil se va ajunge ca fiecare sa isi suporte chieltuielile de judecata.

asta si inseamna ca cheltuielile de judecata sa se compenseze

Din nou, ignora tot thread-ul asta, ia-ti un avocat de divorturi bun. Mult succes!

divortul nu are legatura cu partajul.
gi-jane2, moderator
Am vorbit cu un avocat și mi a spus ca daca are martori si ea și copilul ei + toate facturile de la dedeman cu materialele băgate in mansarda si extrasele de cont+ contractu de vânzare al apartamentului si mai ales ca a fost vândut în aceasi luna in care am luat casa , e aproape imposibil sa câștig procesul sau sa iau mai mult de 20% , doar pentru ca am avut salar in ultimul an jumate si ea a avut șomaj pentru ca e 1 an jumate de șomaj nu 2.. am scris eu eronat.
Ce sa fac ? Sa mai încerc și la alt avocat sau nu are rost ? Deja am dat 150 lei si m am dezamagit degeaba ..

Problema cea mare e ca avocatul soției e presedintele baroului din județ, nu cred ca am nici o șansă..
Vali111222, utilizator
Vali111222 a scris:

Problema cea mare e ca avocatul soției e presedintele baroului din județ, nu cred ca am nici o șansă..

O problemă și mai mare e că, pe lângă un avocat bun, are probe și martori.
Bucurați-vă că ați consultat un avocat corect și nu v-a amețit de cap să mergeți într-un proces care ar dura poate ani de zile și în care ați cheltui o mulțime de bani.
Stiti cum e, când iti zic mai multi ca esti beat, trebuie sa mergi sa te culci. Nici pe forum nu v-a dat cineva vreo sansa.
Puteti plati cate onorarii vreti, pe langa faptul cave si corect sa castige cun cere, mai are si f multe probe sa dovedeasca.
Mai bine ati merge la notar pt partaj.