Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Legalitatea Certificatului Verde
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Legalitatea Certificatului Verde

Articolul 110 din CONSTITUȚIE spune că
Guvernul al cărui mandat a încetat potrivit alineatelor (1) şi (2) îndeplineşte numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de către membrii noului Guvern.

Codul administrativ vine cu completări, menționând că guvernul interimar poate emite numai acte cu caracter individual sau normativ, necesare pentru administrarea treburilor publice, fără a promova însă politici noi.

Prin faptul ca Certificatul Verde se inscrie la "politici noi" este legală Hotărârea Guvernului interimar privind introducerea lui?
Dacul G, utilizator
Nu vorbesc despre o lege și nici de legalitatea Certificatului Verde.
O HG nu este Lege. HG se ia în baza unei Legi, care la rândul ei se adoptă în baza și conform Constituției.
Eu întreb dacă este luată legal această HG și cred că am expus destul de clar pe bază Constituțională motivele pentru care pun această întrebare.
Dacul G, utilizator
La o vedere generica mie nu imi par sa existe probleme.
Masurile.de restrictie și protectie au fost date și prin legea cu starea de alerta care permite guvernului sa se implice.

În mod normal trebuia sa fie stare de urgență dar merge și asa.
Important este ca masurile sa fie proporționale și provizorii.
Eu asa le.consider.

Rămâne de vazut și ce lege va da parlamentul.
Sunt multe variante posibile și urmează sa.le.discute.

De pilda, cati ani va trebui sa se vaccineze omenirea, este marea întrebare...
Oare, for ever?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dacă s-ar fi vrut eliminarea amenințării Covid s-ar fi făcut o pregătire de 2 luni si un lockdown total de 2 săptămâni. Unitățile sanitare ar fi lucrat in regim de armată 2 săptămâni, dar cele 2 săptămâni de carantinare nu ar fi avut pierderile economice si de vieți ale acestor 19 luni.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

La o vedere generica mie nu imi par sa existe probleme.
Masurile.de restrictie și protectie au fost date și prin legea cu starea de alerta care permite guvernului sa se implice.

În mod normal trebuia sa fie stare de urgență dar merge și asa.
Important este ca masurile sa fie proporționale și provizorii.
Eu asa le.consider.

Rămâne de vazut și ce lege va da parlamentul.
Sunt multe variante posibile și urmează sa.le.discute.

De pilda, cati ani va trebui sa se vaccineze omenirea, este marea întrebare...
Oare, for ever?

Nu ajuta suficient un lockdown total în acest moment.
Masurile de.restrictie actuale au fost eficiente la un mod suficient.
În București este aproape ca în stare de urgență multe ore pe zi.

De virus nu mai scăpăm în acest moment.
De aceea, vaccinarea este o soluție de avarie.

Deci, sub aspectul eficientei masurilor de restrictie a existat rezultat deoarece și mulți oameni au inteles ca trebuie sa se ferească de virus.Din păcate, nu suficient de mulți au inteles și am ajuns la ce avem încă și acum.

Medicii vorbeau aiurea de lockdown.
Eu studiez problema Covid-19 din decembrie 2019 nu de câteva luni asa cum o fac unii medici care nu au idee cu ce se mănâncă acest virus.

Nici chestia cu imunizarea la 60% din populație nu da randament.In cazul gripei spaniole s-a rezolvat situația la 60%-70%.
Medicii epidemiologici au crezut ca va fi la fel și cu Covid-19 și s-a dovedit ca nu este asa.

Este necesar undeva la 94% vaccinați, persoane trecute prin boală cu certificat și cei care nu apar sa fi avut Covid-19 desi au avut.
În București cred ca suntem undeva la 70% în prezent.
Eu aștept ca București sa ajungă la 94% ca sa nu ma mai doară capul cu restrictiile care nici mie nu imi convin.
Insa, spitalele nu se vor goli asa curând chiar dacă București nu va mai avea probleme deosebite.
Vor fi internați cei din provincie.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Rata de infectare în București a coborât vineri sub 12 la mia de locuitori.

Incidența anunțată de către DSP pentru vineri este de 11,61, față de 12,44 cât era joi și 12,89 miercuri."

[ link extern ]

Vorbeam mai sus despre eficienta restricțiilor.

București sta cel mai bine din tara cu rata de vaccinare si persoane care au trecut prin boală.

Insa, totul este variabil.
Poți sta bine azi și peste 3 luni sa o iei de la capăt.
Daca nu se menține o rată ridicata de vaccinare si cu a treia doză putem avea oricând probleme.
De aceea, este necesar certificatul verde.
Trebuie sa avem 94% ca sa nu avem probleme dar va mai dura pana sa ajungem acolo.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat