Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuzul președintelui asociației de a ne aproba ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuzul președintelui asociației de a ne aproba desprinderea din asociația de proprietari

Locatarii unei scări de bloc vrem să ne montăm apometre cu citire la distanță, dar președintele asociației de proprietari și administratorul nu sunt de acord să ne desprindem din asociație. Toți locatarii suntem de acord, nu avem restanțe, dar nu vor să ne aprobe, deși primarul ne-a spus că e imposibil să ne împiedice. Ce putem face?
zmarius, utilizator
De acord cu încheierea discuției, cu precizarea că nu gust remarca dvs. cu privire la subiectivitivism, subiectivitivism care de altfel vă revine.

Diferența de opinii este generată de faptul că dvs. priviți lucrurile strict teoretic pe câtă vreme de peste doi ani eu sunt implicat activ în activitatea asociației, astfel lovindu-mă de latura practică, ceea ce m-a obligat să studiez multă jurisprudență în materia asociațiilor de proprietari pentru o interpretare corectă, în consonanță cu interpretarea instanțelor, iar nu subiectivă a normelor legale incidente în materie.

De aceea v-am recomandat să faceți acel pas.
robert1958, utilizator