Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuzul președintelui asociației de a ne aproba ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuzul președintelui asociației de a ne aproba desprinderea din asociația de proprietari

Locatarii unei scări de bloc vrem să ne montăm apometre cu citire la distanță, dar președintele asociației de proprietari și administratorul nu sunt de acord să ne desprindem din asociație. Toți locatarii suntem de acord, nu avem restanțe, dar nu vor să ne aprobe, deși primarul ne-a spus că e imposibil să ne împiedice. Ce putem face?
zmarius, utilizator
Asadar, am interpretat gresit, da? Unde monseure?
Eu l-am sfatuit pe autorul topicului cu ce are de facut. In activitatea mea am "lucrat" la cel putin 4 asa-zise "desprindei" sau divizari, cum vreti sa le zceti.
Oamenii trebuie sa porneasca cu dreptul, nu sa mearga la presedinte sa le ceara voie sau sa faca cereri de demisie din "functia" de membru al asociatiei.
Aceste divizari au tipicul lor. Ca pana la urma cele doua asociatii tre' sa colaboreze, este f. adevarat. Si acest trebuie, sa le intre bine in capul celor de la asociatia mare. Se divorteaza oamenii, se strica aliante si doua asociatii de proprietari nu se pot diviza?
Tipic, netipic, asta e calea cea mai rapidă de a nu mai fi "agățat " de vechea asociatie, când oamenii nu se inteleg.
Vă rog să răspundeți, argumentat, unde greșesc.

ZMaarius
Presedintele a procedat corect. A inteles si stie exact ce trebuie sa faca el. Dv nu stiti ce trebuie sa faceti.

Noi raspundem ca si cum cel ce a pus intrebarea doreste sa faca asociatie noua pe scara , presupunand ca e logic.
Problema e ca initiatorul spune ca ei vor sa nu mai fie asociatie ca nu le trebuie. Nu isi da seama ca trebuie sa faca una noua.
zmarius a scris:

nu mai avem nevoie de asociație.

Loacatarii care nu inteleg tot timpul cred ca ei se descurca fara asociatiei ca isi fac singuri treburile pana apare primul care zice dar eu nu platesc si nu mai stiu ce trebuie sa faca.

Legea 196/2018
[ link extern ]
ART. 13
(1) Asociația de proprietari se înființează prin acordul scris a cel puțin jumătate plus unu din
numărul proprietarilor dintr-un condominiu.
(2) În condominiile cu mai multe tronsoane sau scări se pot constitui asociații de proprietari pe
fiecare tronson ori scară în parte numai în condițiile în care proprietatea comună aferentă
tronsoanelor sau scărilor poate fi delimitată și în condițiile în care există branșamente separate pe
fiecare scară sau tronson.
(3) Divizarea unei asociații de proprietari existente în două sau mai multe asociații, pe scări sau
tronsoane, se face numai în condițiile în care proprietatea comună aferentă tronsoanelor sau
scărilor poate fi delimitată și în condițiile în care există branșamente separate pe fiecare scară sau
tronson, la propunerea majorității proprietarilor din scara sau tronsonul respectiv, cu acordul
majorității proprietarilor din asociația ce urmează a se diviza
.
(4) Dacă este cazul, asociațiile de proprietari înființate pe scări sau tronsoane de clădire își
reglementează între ele raporturile juridice cu privire la aspectele tehnice comune acestora, printro
anexă la acordul de asociere.
w_v_w_v, utilizator
Cu cine vorbiți de fapt? Președinții de asociatie pot sa procedeze corect , dar din punctul lor de vedere, diferit de cel al unora dintre membri :) . Așa că fiecare e în drept de a-și vedea interesul.

w_v_w_v a scris:

Presedintele a procedat corect. A inteles si stie exact ce trebuie sa faca el. Dv nu stiti ce trebuie sa faceti

Cu Zmarius cel care a initiat discutia.

A scris asa :
Refuzul președintelui asociației de a ne aproba desprinderea din asociația de proprietari.

PRESEDINTELE NU TREBUIE SA APROBE nimic nici sa le dea vreo adeverinta .
w_v_w_v, utilizator