Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Recenzii negative false - defaimare firma
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Recenzii negative false - defaimare firma

Buna ziua,

Un prieten a deschis recent (in bucuresti) un service de calculatoare.
De cateva saptamani este hartuit cu recenzii false (oameni care nu au fost niciodata, dupa numele din conturile google, clientii firmei). Zeci de recenzii de o stea, majoritatea fara subiect, de la persoane care nu figureaza drept clienti in baza de date a service-ului.

Service-ul este un service bun, omul este un profesionist, 20 de ani de experienta, afacerea lui este absolut legala, a investit mult in ea tocmai ca sa poata oferi serviciile pe care si el si le-ar fi dorit.
Evident ca persoanele care au postat recenziile refuza sa dea detalii si motivul recenziei, desi le-a fost cerut politicos sa dea aceste detalii.

Pe scurt, persoane rau intentionate si care nu au fost vreodata clienti reali posteaza aceste recenzii care dauneaza grav imaginii firmei. Multi potentiali clienti aleg in baza acestor recenzii, si intr-adevar a scazut nr de clienti.
Afacerea lui este inca la inceput, deci fragila financiar, iar lipsa clientilor din cauza recenziilor negative false o poate falimenta.

Ma intreb, in cazul acesta se poate considera, juridic vorbind, ca este vorba de defaimarea unei persoane juridice, de o actiune care poate fi legal pedepsita.

Am gasit pe internet ca s-ar incadra in Articolul 257 din Codul Civil si ca ar mai exista si hotararea nr 1644/2019, dar nu am suficiente cunostinte juridice.

Intrebarea mea este : credeti ca exista vreo sansa reala in Romania ca acesti indivizi sa fie opriti si pedepsiti legal ? Ce sanse credeti ca ar avea o actiune in justitie in acest context ?

Va multumesc mult pentru parererile dvs.

Cu respect,
Adriana

Multumesc mult pentru raspunsul elaborat si la obiect. Intr-adevar, ar putea avea sens ca punctul google, desi purtand numele firmei, fiind punct virtual, ar putea fi considerat "strat intermediar" caruia ii trebuie demonstrata proprietatea si ca risca sa fie mult mai complicat tehnic. La fel ca si legatura intre numele de profil si cel din afara virtualului pentru persoanele care posteaza recenzii, desi este acelasi nume.
Oricat de injust ar fi, am inteles si eu intre timp ca e o lupta pierduta din start ca energie si resurse.

unomstresat a scris:

Revenind la topic, daca detineti probe ca e de la concurenta puteti face sesizare la CC. Insa problema aici este ca nu stim de unde vin recenziile negative si nu cred ca CC are autoritatea de a demasca autorii. S-ar putea incadra usor si in Articolul 325 din CP si aici politia ar putea interveni pentru a deschide o ancheta, pe urma careia daca se afla ca concurenta e de vina se poate sesiza la randul lui CC-ul sa fie trasi la raspundere din toate partile. Indiferent cine sta in spatele ei, daca sunt roboti, evident ca nu exista intentia ca cerinta al infractiunii, dar zic eu daca exista dovezi clare ca manipularea este continua si tintata concreta spre voi, eu zic ca se poate sesiza si politia. Problema aici ar fi sa demonstrati ca acel punct pe Google Maps va reprezinta pentru ca acel serviciu apartine lui Google nu a domnului cu magazin, el este doar un utilizator, si eu nu cred ca Google-ului ii pasa, si nici nu isi asuma orice raspundere pentru acesta, dar se poate face legatura intre acel cont si actiunile suferite de el care afecteaza respectiva firma. O calomnie e o calomnie in orice caz daca e in spatiu public, iar daca se demonstreaza ca firma este afectata negativ financiar se incadreaza in infractiune.

iadria a scris:

Multumesc mult pentru raspunsul elaborat si la obiect. Intr-adevar, ar putea avea sens ca punctul google, desi purtand numele firmei, fiind punct virtual, ar putea fi considerat "strat intermediar" caruia ii trebuie demonstrata proprietatea si ca risca sa fie mult mai complicat tehnic. La fel ca si legatura intre numele de profil si cel din afara virtualului pentru persoanele care posteaza recenzii, desi este acelasi nume.
Oricat de injust ar fi, am inteles si eu intre timp ca e o lupta pierduta din start ca energie si resurse.

unomstresat a scris:

Revenind la topic, daca detineti probe ca e de la concurenta puteti face sesizare la CC. Insa problema aici este ca nu stim de unde vin recenziile negative si nu cred ca CC are autoritatea de a demasca autorii. S-ar putea incadra usor si in Articolul 325 din CP si aici politia ar putea interveni pentru a deschide o ancheta, pe urma careia daca se afla ca concurenta e de vina se poate sesiza la randul lui CC-ul sa fie trasi la raspundere din toate partile. Indiferent cine sta in spatele ei, daca sunt roboti, evident ca nu exista intentia ca cerinta al infractiunii, dar zic eu daca exista dovezi clare ca manipularea este continua si tintata concreta spre voi, eu zic ca se poate sesiza si politia. Problema aici ar fi sa demonstrati ca acel punct pe Google Maps va reprezinta pentru ca acel serviciu apartine lui Google nu a domnului cu magazin, el este doar un utilizator, si eu nu cred ca Google-ului ii pasa, si nici nu isi asuma orice raspundere pentru acesta, dar se poate face legatura intre acel cont si actiunile suferite de el care afecteaza respectiva firma. O calomnie e o calomnie in orice caz daca e in spatiu public, iar daca se demonstreaza ca firma este afectata negativ financiar se incadreaza in infractiune.

Nu este o lupta pierduta, ba contrar, aveti tot dreptul sa sesizati organele competente. Depinde de speta si de strategia dvs. Evident solutia cea mai simpla este o reclamatie la Google, care cred eu ca are in termenii lor de serviciu dispozitii contra acestor manipulari (pentru ca traim oricum in epoca stirilor false deci...)

Iar referitor la statutul acelui cont, nu conteaza, nu conteaza prin ce mediu a fost cauzata dauna contra firmei respective, daca s-a produs o dauna economica sau morala, faptuitorul poate fi tras la raspundere. Nu cred ca botii intra sub forta majora, pentru ca tot trebuie sa aiba vre-un autor, hackerii, cei care raspandesc virusi la fel pot fi trasi la raspundere, deci la fel si autorii din spatele acestor dezinformari pot fi trasi la fel, indiferent de ce metode tehnice sunt folosite. Sansele de a fi prinse, probabil sunt mici, dar cine stie, poate aveti noroc.