Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt în divorț cu soția mea care ea are un copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt în divorț cu soția mea care ea are un copil mulatru rezultat ...

Sunt în divorț cu soția mea care ea are un copil mulatru rezultat dintr-o aventură din timpul casniciei și eu ne putînd face copii atunci lam trecut pe numele meu acum că suntem în divorț vreau să șterg și copilul după numele meu și să nu dau pensie alimentară țin să precizez că copilul are 15 ani
deci ar fi aplicabil în opinia mea noul cod civil.

Nu e, dar nu conteaza ca oricum ar fi, omul a cunoscut de 12 ani ca nu e al lui.
[ link extern ] /
Conform Deciziei nr. 33 din 17 mai 2021 pronuntata de ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE
Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept in Dosarul nr. 372/1/2021, in interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 55 alin. 1 din Legea nr. 4/1953 – Codul familiei, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, prin raportare la dispoziţiile art. 54 alin. 2 din acelaşi cod, ca urmare a efectelor Deciziei Curţii Constituţionale nr. 349 din 19 decembrie 2001, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 240 din 10 aprilie 2002, stabileşte că acţiunea în tăgăduirea paternităţii introdusă de copilul născut în timpul căsătoriei are caracter imprescriptibil.
Realitatea biologica oricand poate fi invocata impotriva celei declarate sau neconforme
[ link extern ] /
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
nu copilul e cel ce introduce
se formuleaza ptr de copilul minor, prin reprezentantul său legal,.... nu e prbl. Ideea e ca tot se vb de prescriptie... Daca exista interes se rezolva cu concursul mamei
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Se rezolva numai daca mama vrea.