Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Blocul de lângă noi are pământ și ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Blocul de lângă noi are pământ și ...

Buna ziua
O întrebare blocul de lângă noi are pămînt și acest pămînt este folosit in interese proprii.
Au plantat legume,flori fiecare locatar și pus ce crede el că vrea să fie.
Plus au și închis spațiul sa nu intre altcineva cu tabla din partea din spate a blocului lor.
La cine apelez pentru desființarea acestor plantații și deschiderea suprafeței propriu zis.

Da, inseamna ca de fapt cunoasteati cum trebuie rezolvata problema, dar ce-am zis eu? Hai sa ma bag si eu in seama ca tot am acces la forum si am peste 7000 de raspunsuri pe-aici, nu?
Da, domnule, incercati un mail, ceva foto si v-ati facut datoria de cetatean - felicitari !
Terenul in cauza este domeniu public si este administrat de Primarie. Puteti face sesizare acolo, sau la alegerile locale sa votati alt primar mai gospodar care sa va multumeasca.
Pe dvs ce va deranjeaza mai mult: ca au plantat flori sau ca au imprejmuit spatiul? Poate ne spuneti si orasul, ar ajuta
De regula grădinile blocurilor sunt imprejmuite cu garduri si chiar neimprejmuite sa fie, nu am vazut pe nimeni sa vrea sa se plimbe pe acel spatiu verde. Nu imi dau seama de cat spatiu e vb, dar de regula, oamenii se plimba prin parcuri, nu prin gradina blocurilor.
Initial vorbeati de plantatii de diverse, flori, legume, apoi v-ati referit la garaje. Pana la urma, cum e, au si garaje? Ma.indoiesc ca s-a construit un garaj pe nv.
Sigur ca acele construcții de tip garaj trebuie demolate, asta daca exista, dar cu florile nu inteleg ce aveti.
Nici noi la bloc nu avem spatiu verde ca sunt magazine la parter, dar nu am fost invidioasa pe aia care au teren. La cateva blocuri distanta, au amenajat o gradina ( pe care o si ingrijesc) cu masa, banchete sa poata sta la aer, la cafea etc. Bravo lor!

Reclamatia o depuneti la adp- administratia domeniului public din localitatea respectiva, daca nu aveti asa ceva, la primarie direct.

"Problema mea este prin aceste grădini și garaje improvizate aduc în sine șobolani,porumbei,pisici "

Sobolani, pisici, porumbei etc ,or sa fie si daca se desființează plantatiile de ce or fi ele.
Sobolanii vin la gunoi, iar unde sunt blocuri, e si gunoi.
gi-jane2, moderator
Buna ziua
Că au împrejmuit spațiul
Și este totul cu garduri peste garduri
Nu este despre o estetica este doar despre egoismul proprietarilor.
Sunt din Iași

Sint și persoane care în fata blocului amenajează cu flori.
Sunt de apreciat și de fiecare data serviți cu ceva și respectați.
Este vorba și despre a fi uman.
Cine nu înțelege acest message va înțelege în timp..