Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament detinut de cetatean roman si strain ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament detinut de cetatean roman si strain (nerezident in Romania) in cota parte

Buna ziua,

Verisoarea mea a cumparat un apartament impreuna cu un cetatean strain (nerezident in Romania in momentul actual), iar ambii detin 1/2 din el (nu au fost casatoriti nici inainte si nici dupa cumparare). Acum, verisoara mea doreste sa vand apartamentul dar nu mai tine legatura cu acest cetatean strain.

Cum poate proceda in aceasta situatie?

Va multumesc,
Brebenel Stefan
Da, eu as cumpara. Pretul e cel ce conteaza si faptul ca ai sau nu, bani cat pt tot, ca exista riscul ca strainul sa apara oricând in peisaj.
Procesul de iesire din indiviziune costa si dureaza mult si bine. Apoi, trebuie sa ai banii pt cota aluia sa i-o consemnezi. Daca nu ai, ceri sa se vanda casa si vandut la licitatie, iei mai nimic pe casa.
Asa ca pt un pret mai mic , gasesti un cumparator pt cota ideala.
Macar incerci o vreme sa gasesti pana sa te arunci in proces.
Poate gasi mai repede printre cunoscutii care stiu situatia.

Daca nu gasesc cumparator nicicum, as incerca sa dau de individul ala si abia apoi m-as gandi la proces.
gi-jane2, moderator
Nu știu câți ar cumpara o cota parte dintr-un apartament care nu este comod partajabil în natura. În ipoteza în care apare celalalt coproprietar și nu vrea sa îți vândă cota sa, cum procedezi?

gi-jane2 a scris:

Da, eu as cumpara. Pretul e cel ce conteaza si faptul ca ai sau nu, bani cat pt tot, ca exista riscul ca strainul sa apara oricând in peisaj.
Procesul de iesire din indiviziune costa si dureaza mult si bine. Apoi, trebuie sa ai banii pt cota aluia sa i-o consemnezi. Daca nu ai, ceri sa se vanda casa si vandut la licitatie, iei mai nimic pe casa.
Asa ca pt un pret mai mic , gasesti un cumparator pt cota ideala.
Macar incerci o vreme sa gasesti pana sa te arunci in proces.
Poate gasi mai repede printre cunoscutii care stiu situatia.

Daca nu gasesc cumparator nicicum, as incerca sa dau de individul ala si abia apoi m-as gandi la proces.

Daca nu vrea sa vanda, desi nu vad de ce sa nu o faca, se cere si face partaj in instanta ca nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune. Cer sa mi se atribuie casa si sa ii dau sulta. Desigur, instanta poate atribui si celuilalt casa daca o cere, desi putin probabil ca o va face. Chiar daca o face ,nu pierd nimic ca iau c-val a jumatate din casa, care poate fi mai mult decat am dat, iar pana ma judec, ma lafai in toata casa. Strainul poate aparea maine, peste 1 an, peste 10 sau niciodata, iar pana apare, am la dispozitie toata casa la jumatate de pret.

Nu știu câți ar cumpara o cota parte dintr-un apartament care nu este comod partajabil în natura

Unul e suficient:))

Ce conteaza pt a gasi client e ca acea casa sa fie ok, sa nu necesite cine stie ce investitii ( daca necesita, sa se pastreze dovezi cum arata acum, chitante, facturi etc), sa fie buna la pret ( pretul trebuie sa fie sub pretul pietei_ cat ar valora jumatate din casa,vanzatorul trebuie sa fie constient de costurile unui proces de partaj si de cat timp ar pierde in instanta, sa fie in zona buna ( ca poate la randul cumparatorului va dori sa vanda in aceleasi conditii)

O alta varianta ar fi - asta daca are bani de procese si timp sa se judece ( ani), sa actioneze in instanta pt partaj, la final sa i se atribuie casa, sa aiba de platit sulta, sa nu o revendice nimeni 3 ani, sa se constate ca a intervenit prescriptia si sa ramana cu toata casa.

Ps: pentru a raspunde, se apasa pe "raspunde", nu pe "citeaza"
gi-jane2, moderator

gi-jane2 i-a dat un sfat excelent!
Adrian Horatiu, utilizator
gi-jane2 a scris:

O alta varianta ar fi - asta daca are bani de procese si timp sa se judece ( ani), sa actioneze in instanta pt partaj, la final sa i se atribuie casa, sa aiba de platit sulta, sa nu o revendice nimeni 3 ani, sa se constate ca a intervenit prescriptia si sa ramana cu toata casa.

In cazul unui proces taxa judiciara de timbru se plateste anticipat de catre cel care initiaza procesul si are o valoare destul de mare. La aceasta se adauga onorariul pentru expertul evaluator si eventual onorariul avocatului.

Este mai important de stiut daca in urma procesului de iesire din indiviziune (fiind deja determinate cotele de 1/2 pentru fiecare proprietar) cel caruia i se atribuie apartamentul are de platit sulta (0bligatie de plata care se supune prescriptiei de 3 ani) sau trebuie sa consemneze banii inca de la inceput.
In ipoteza a doua deja costul apartamentului ajunge la peste 110% din valoarea reala de piata iar titlul proprietarului (hotararea judecatoreasca) poate fi atacat cu contestatie in anulare de catre cetateanul strain pe motiv ca nu a fost legal citat si nu a avut cunostinta de proces.
vasi2007, utilizator