Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)

Se pare ca sunt valabile.........
Legea lui Slous:
Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap.
Legea lui Franko privind locul de munca:
Daca-ti place ceea ce faci, probabil ca faci ceea ce nu trebuie.
Prima capcana a geniului:
Nici un sef nu va pastra un subaltern care are dreptate tot timpul.
Legea lui Raphel referitoare la afaceri:
Cu cat angajatii au mai putin de lucru, cu atat vor lucra mai incet.
Maxima biroului:
Telefonul nu suna niciodata cand nu ai nimic de facut.
Legea lui Otto:
Intotdeauna faci ceva lipsit de importanta cand seful trece pe la biroul tau.
Legea lui Chapman:
Daca nu poti sa-ti termini treaba in primele 24 de ore,... lucreaza noaptea!
Regula lui Harry:
Cand nu stii ce sa faci, mergi grabit si ia-ti o mina ingrijorata.
Concluzia coridorului:
Poti sa te duci oriunde daca ai o mina serioasa si duci cu tine un dosar.

*****************************

7 miracole la barbati:

1. Toti barbatii sunt al dracului de ocupati.
2. Desi suntem ocupati, avem vreme de femei.
3. Desi avem vreme de femei, nu prea ne intereseaza de ele.
4. Desi nu prea ne intereseaza femeile, tot timpul avem una langa noi.
5. Desi tot timpul avem una langa noi, ne mai "dam" si la alta sau altele.
6. Desi ne mai dam la alta sau altele, ne enervam daca femeia cu care suntem ne paraseste.
7. Desi femeia cu care suntem ne paraseste, tot nu invatam din greselile pe care le facem (si tot ne mai dam la altele).

7 miracole la femei:

1. Pentru o femeie, este tot timpul importanta securitatea "materiala".
2. Desi este important a supravietui din punct de vedere material, ele tot timpul
isi cumpara haine scumpe.
3. Desi ele tot timpul isi cumpara haine scumpe, niciodata nu au cu ce sa se imbrace.
4. Desi ele spun ca nu au niciodata cu ce sa se imbrace, tot timpul se imbraca frumos.
5. Desi tot timpul se imbraca frumos, haina pe care o pun pe ele este doar "carpa veche".
6. Desi ele zic ca este doar o "carpa veche", se asteapta de la tine sa le faci complimente.
7. Desi tu incerci sa le faci complimente, ele nu te cred niciodata..!
**************************************
Sunt femei care, in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc, se concentreaza asupra unuia pana il extermina.
Acestea se numesc "fidele".

HOTII iti cer viata sau banii............
FEMEILE ti le cer pe amandoua......
X-( Am uitat sa trec in titlu: definitii

Iata una impresionanta:
Intrebare: Care este cea mai adevarata definitie a globalizarii?
Raspuns: Moartea printesei Diana !
Intrebare: Cum asa ?
Raspuns:
O printesa engleza cu un amant egiptean are un accident intr-un tunel francez.... intr-o masina germana cu motor olandez, condusa de un belgian, beat cu wiskey scotian, urmarita fiind de paparazzi italieni pe motociclete japoneze.
Printesa era tratata de un doctor american cu medicamente braziliene..
Si chestia asta iti este trimisa de un roman , iar tu o citesti pe un monitor corean , asamblat de muncitori din Bangladesh , intr-o fabrica din Singapore , transportat cu vapoare de indieni si descarcat de sicilieni ,transportat din nou in camioane conduse de soferi turci si in final vandut tie de evrei.

Are dreptate?:thumbup:

nucu$, utilizator
ADEVARURI DESPRE VIATA INVATATE DE COPII

1. Orcat de mult ai incerca, nu poti boteza pisici.
2. Cand mama ta e suparata pe tatal tau, nu o lasa sa te pieptene.
3. Cand te loveste sora ta, nu o lovi si tu, intotdeauna o prind pe a doua persoana.
4. Nu poti avea incredere in caini sa-ti pazeasca mancarea.
5. Nu stranuta cand te tunde cineva.
6. Nu peria niciodata pisica cu aspiratorul.
7. Nu poti sa ascunzi conopida in paharul cu lapte.
8. Nu purta lenjerie cu puncte sub pantaloni albi.
9. Cel mai bun loc cand esti trist este in poala la bunicu.

ADEVARURI DESPRE VIATA INVATATE DE ADULTI:

1. Sa cresti adolescenti e ca si cum ai prinde un jeleu cu cuie.
2. Ridurile nu dor.
3. Marele stejar de azi este ghinda care s-a tinut pe picioare.
4. Rasul este un exercitiu bun, e ca si cum ai alerga pe dinauntru.

LEGILE PSIHOSOCIOLOGIEI
- Mai bine sa ai un sfirsit de cosmar, decit un cosmar fara de sfirsit.
- Singurul lucru imperfect din natura, este omul.
- Daca ceva pare usor, sigur este greu de facut. Daca pare greu, este aproape imposibil de facut.
- Nimic nu este atit de usor pe cit pare.

LEGILE LUI MURPHY
- Daca ceva poate sa mearga prost, va merge.
- Daca mai multe lucruri pot merge prost, vor merge in cea mai defavorabila secventa.
- Probabilitatea de aparitie a unui eveniment este invers proportionala cu dezirabilitatea lui.
- Indiferent de ce merge prost, probabil ca arata bine....
"Sa nu faci nimic e tare greu. Nu stii cand ai terminat." -- Leslie Nielsen

"Intrebarea daca un computer gandeste, este ca si intrebarea daca un submarin inoata". -- Edsgar Dijkstra

"Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul soarelui in fiecare an." -- Ashleigh Brilliant.

"Traim intr-o era in care pizza ajunge la noi acasa mai repede decat politia." -- Jeff Marder.

"Un intelectual e cineva care a gasit ceva mai interesant decat sexul." - Edgar Wallace.

"Intr-o tara subdezvoltata, sa nu beti apa. Intr-o tara superdezvoltata, sa nu respirati aerul." -- Jonathan Raban.

"Noua Zeelanda este o tara cu trei sute de milioane de oi, iar trei milioane din ele se considera oameni" - Barry Humphries.

"Singurele cuvinte in engleza, pe care le-am vazut in Japonia: SONY si MITSUBISHI." -- Bill Gullickson.

"Homosexualitatea in Rusia e o crima si pedeapsa inseamna sapte ani de puscarie, inchis alaturi de alti barbati.

Lista de asteptare se intinde pe trei ani." -- Yakov Smirnoff.

"Nu vreau lingai in jurul meu. Vreau ca toti sa-mi spuna adevarul - chiar daca asta i-ar costa slujba." -- Samuel Goldwyn.

"Doctorul mi-a dat sase luni de trait, dar cand n-am putut plati consultatia, mi-a mai dat sase." -- Walter Matthau.

"In fiecare dimineata ma uit in Forbes la lista cu cei mai bogati oameni ai Americii. Daca nu sunt acolo, plec la munca." -- Robert Orben.

"O parte din cei 10 millioane $ le-am cheltuit la jocuri de noroc, o parte pe femei. Restul i-am tocat aiurea." -- George Raft.

"Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

"Succesul inseamna sa mergi din esec in esec, fara sa-ti pierzi din entuziasm." -- Winston Churchill

"Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!" -- Elbert Hubbard

"Singurul mod de a va face calculatoarele sa mearga mai repede, este sa le aruncati pe fereastra." -- Robert Paul

Legi ciudate, culese de pe descopera.ro:

In Elvetia este ilegal sa trantesti portiera oricarei masini.

In Danemarca legea permite detinutilor sa evadeze din inchisori.

In Marea Britanie, legea permite oricarei femei gravide sa urineze oriunde doreste, inclusiv in cascheta unui politist, fara sa poate fi trasa la raspundere.

In statul Carolina de Nord, este interzis de lege sa injuri in prezenta... mortilor.

In statul Florida, daca o femeie nemaritata sare cu parasuta in zilele de Sambata, acesta ajunge invariabil la inchisoare.

In statul american Vermont, pentru orice femeie care vrea sa poarte o proteza dentara, este nevoie de acordul scris si semnat al sotului acesteia.

In Paraguay duelul este permis de lege, atata timp cat cei doi participanti la duel fac dovada ca doneaza sange spitalelor.

In statul american Iowa, daca un barbat saruta o femeie mai mult de 5 minute neintrerupte, fapta se considera infractiune, iar barbatul patimas risca inchisoarea.

In orasul Eureka din starul american Nevada, legea interzice ca un barbat cu mustata sa sarute o femeie.

Pe teritoriul Frantei este ilegal sa dai numele de Napoleon unui porc.

Singura tara din lume care nu a cenzurat niciun film porno este Belgia.

In statul american Washington, daca un cetatean se lauda in public ca are parinti bogati si influenti, persoana in cauza ajunge la inchisoare.

Legile orasului Willowdale din statul Oregon interzic oricarui barbat care face dragoste cu o femeie, sa injure sau sa blesteme pe durata intregului act sexual.

In timpul oricarui act sexual petrecut in orasul Conorsville din Wisconsin, este interzis de lege ca un barbat sa traga cu o arma de foc in momentul in care partenera sa se apropie de orgasm.

In Indonezia, legea pedepseste masturbarea efectuata fie de barbati sau femei, cu moartea prin decapitare.

Pana in prezent, 24 de state americane dau castig de cauza divortului intentat de orice femeie care pretinde ca sotul sau este impotent.

In Danemarca exista o lege care-i obliga pe toti posesorii de automobile sa se uite sub propriile masini in cautarea unor eventuali copii ascunsi acolo, inainte de a urca la volan si a demara.

Or fi pe bune?!