Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)

Se pare ca sunt valabile.........
Legea lui Slous:
Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap.
Legea lui Franko privind locul de munca:
Daca-ti place ceea ce faci, probabil ca faci ceea ce nu trebuie.
Prima capcana a geniului:
Nici un sef nu va pastra un subaltern care are dreptate tot timpul.
Legea lui Raphel referitoare la afaceri:
Cu cat angajatii au mai putin de lucru, cu atat vor lucra mai incet.
Maxima biroului:
Telefonul nu suna niciodata cand nu ai nimic de facut.
Legea lui Otto:
Intotdeauna faci ceva lipsit de importanta cand seful trece pe la biroul tau.
Legea lui Chapman:
Daca nu poti sa-ti termini treaba in primele 24 de ore,... lucreaza noaptea!
Regula lui Harry:
Cand nu stii ce sa faci, mergi grabit si ia-ti o mina ingrijorata.
Concluzia coridorului:
Poti sa te duci oriunde daca ai o mina serioasa si duci cu tine un dosar.

*****************************

7 miracole la barbati:

1. Toti barbatii sunt al dracului de ocupati.
2. Desi suntem ocupati, avem vreme de femei.
3. Desi avem vreme de femei, nu prea ne intereseaza de ele.
4. Desi nu prea ne intereseaza femeile, tot timpul avem una langa noi.
5. Desi tot timpul avem una langa noi, ne mai "dam" si la alta sau altele.
6. Desi ne mai dam la alta sau altele, ne enervam daca femeia cu care suntem ne paraseste.
7. Desi femeia cu care suntem ne paraseste, tot nu invatam din greselile pe care le facem (si tot ne mai dam la altele).

7 miracole la femei:

1. Pentru o femeie, este tot timpul importanta securitatea "materiala".
2. Desi este important a supravietui din punct de vedere material, ele tot timpul
isi cumpara haine scumpe.
3. Desi ele tot timpul isi cumpara haine scumpe, niciodata nu au cu ce sa se imbrace.
4. Desi ele spun ca nu au niciodata cu ce sa se imbrace, tot timpul se imbraca frumos.
5. Desi tot timpul se imbraca frumos, haina pe care o pun pe ele este doar "carpa veche".
6. Desi ele zic ca este doar o "carpa veche", se asteapta de la tine sa le faci complimente.
7. Desi tu incerci sa le faci complimente, ele nu te cred niciodata..!
**************************************
Sunt femei care, in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc, se concentreaza asupra unuia pana il extermina.
Acestea se numesc "fidele".

HOTII iti cer viata sau banii............
FEMEILE ti le cer pe amandoua......
Femei imature si femei mature

Femeile imature vor sa-l controleze pe barbatul din viata lor. Femeile mature stiu ca, daca barbatul este cu adevarat “al lor”, controlatul este absolut inutil.

Femeile imature il "verifica" pe barbatul care nu le-a sunat. Femeile mature sunt prea ocupate ca sa observe ca el nu a sunat.

Femeile imature falsifica manifestarile placerii sexuale, ori asteapta cuminti sa termine barbatul ceea ce face el acolo in mod egoist ori prostesc... Femeile mature, in aceeasi situatie, spun "Opreste-te", se ridica, se imbraca si pleaca.

Femeile imature ignora "baietii buni". Femeile mature ignora "baietii rai".

Femeile imature il pot aduce pe un barbat la orgasm, femeile mature il pot aduce pe barbat acasa.

Femeile imature sunt permanent ingrijorate ca nu sunt suficient de frumoase sau bune pentru un anume barbat. Femeile mature stiu ca sunt suficient de frumoase sau suficient de bune pentru oricare barbat.

Femeile imature sunt ranite de un barbat si-i fac pe toti ceilalti barbati sa plateasca pacatele aceluia. Femeile mature stiu ca ala a fost doar UN barbat.

Femeile imature se indragostesc si vaneaza obiectul afectiunii lor pana in panzele albe, ignorand toate semnalele pe care le primesc si toate realitatile care nu se potrivesc cu iluziile lor dragi. Femeile mature stiu ca, uneori, cel pe care il iubesc nu le poate iubi si isi vad de viata lor mai departe, fara amaraciune si furie.
Cateva reguli pentru cei pe care daca nu-i ai...ar trebui sa-i cumperi!!:hm:
CUM SA NE IUBIM BATRANII:

:giggle: LASÃ-I SÃ VORBEASCÃ!
..... pentru că există în trecutul lor o comoară de adevăr, frumuseţe si
lucruri bune.

:surrender: LASÃ-I SÃ ÎNVINGÃ!
..... în discuţii, pentru că au nevoie să se simtă siguri pe ei insisi .

:hugall:LASA-I SA VIZITEZE!
.... vechii lor prieteni, pentru că alături de ei se simt retrăind ...

:thumbup: LASA-I SA POVESTEASCA!
.... povestile lor repetate, pentru că sunt fericiţi să fie ascultaţi .

:yes:LASÃ-I SÃ TÃIASCÃ!
.... între lucrurile pe care le iubesc, pentru că simt o mare suferinţă când
viaţa lor se rupe în bucăţi.

:bully:LASA-I SA STRIGE!!!
.... când cred că gresesti, pentru că bătrânii, casi copiii, au dreptul să
fie ascultaţi.

:secret:LASA-I SA-TI SPUNA PAREREA
. ..în masină, când îi duceţi cu voi în concediu, pentru ca în anul următor
să nu ai mustrări de constiinţă, dacă nu mai sunt printre noi...

:console:LASA-I SA IMBATRANEASCA
... . cu aceeasi dragoste răbdătoare cu care îţi cresti copiii, pentru că
tot ce se întâmplă, face parte din viaţă.

:innocent:Lasă-i să se roage
... asa cum stiu ei, cum le place, pentru că bătrânii descoperă umbra
DOMNULUI în drumul pe care le este dor să-l străbată.

:sorry:LASÃ-I SÃ MOARÃ
..... în braţe pline de credinţă, pentru că iubirea fraţilor aici, îi face
să presimtă torentul infinit al dragostei divine .

Sunt reguli de care am uitat cumva??Nu-i prea tarziu sa-i .....:love1:
“Legi” pe care nu le-am respectat, si acum regret:
LASA-I SA VORBEASCA!
..... pentru că există în trecutul lor o comoară de adevăr, frumuseţe si lucruri bune.
LASA-I SA POVESTEASCA!
.... povestile lor repetate, pentru că sunt fericiţi să fie ascultaţi.
………………………………..

Alte “legi” ale vietii:

Cand altii te cred fericit si tu crezi ca nu esti, ia-te dupa ei! Raymond Ruyer

Cand o usa a fericirii se inchide, o alta se deschide; dar deseori ne uitam atat de mult la usa inchisa ca nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi.
Helen Keller

Poate ca Dumnezeu va dori sa cunosti multe persoane nepotrivite inainte de a cunoaste persoana potrivita, pentru ca atunci cand o vei cunoaste in sfarsit, sa stii sa fii recunoscator. Gabriel José García Márquez

Nu iti petrece timpul cu cineva care nu e dispus sa si-l petreaca cu tine.
Gabriel José García Márquez

Nu intotdeauna trebuie sa intoarcem pagina, uneori trebuie sa o rupem!
Achille Chavee

Sunt momente in viata, in care oricum ti-ar sta corpul, sufletul e in genunchi... Anonim

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decat sa fii iubit pentru ceea ce nu esti.
Anatole France

Copy-paste: :">
“We come to love not by finding a perfect person, but by learning to see an imperfect person perfectly” (Sam Keen)
Verigheta pune capat singuratatii. Fals.
Casatoria nu are ca scop rezolvarea depresiilor tale de dinainte de acest moment si nici partenerul nu are obligatia sa-ti rezolve amintirile dureroase din trecut.

Mit - exista o singura persoana cu care ar trebui sa te casatoresti (din dragoste).
Realitate - exista mai multe persoane cu care ai putea avea un mariaj fericit, chiar si daca ai trecut de prima tinerete.

Mit - alegerea persoanei cu care vrei sa te casatoresti este o decizie a inimii, bazata foarte putin pe premise rationale.
Realitate - alegerea persoanei cu care vrei sa te casatoresti este o decizie a inimii si a mintii deopotriva.
Legile lui Murphy
Toti avem taria sa induram nefericirea altora.

Niciodata sa nu confuzi rabdarea cu ospitalitatea.

Plictisitoare este persoana care vorbeste cand ai vrea sa te asculte.

Buna crestere consta in arta de a ascunde ce buna parere avem despre noi insine si ce parere proasta avem despre ceilalti.

Pentru a fi popular, da-le oamenilor vesti bune despre obiceiurile lor proaste.

Nimeni nu stie ce este adevarata fericire pana nu se casatoreste, ... dar atunci e prea tarziu.

Sarutul este o modalitate de a apropia doi oameni atat de mult incat nu-si mai vad unul altuia nici un defect.
Legea modei
Aceiasi rochie este:
Indecenta cu 10 ani inaintea lansarii ei.
Indrazneata cu un an inaintea lansarii ei.
Sic la momentul ei, propriu-zis.
Demodata la 3 ani dupa.
Hidoasa la 20 de ani dupa momentul lansarii.
Amuzanta la 30 de ani dupa acelasi moment.
Romantica la 100 de ani dupa ...
Frumoasa cu adevarat la 150 de ani dupa aparitia ei, epocala...

E usor sa vezi partea pozitiva a problemelor celorlalti.

Nici o problema nu este atat de mare incat sa nu poata fi incadrata undeva.

Prima regula a excavarii: Daca te afli intr-o groapa, opreste-te din sapat.

Omul este intotdeauna gata sa moara pentru o idee, cu conditia ca acea idee sa nu-i fie prea clara.

Daca te opresti sa gandesti, nu uita sa incepi din nou.

Sfatul este ceea ce cerem atunci cand stim deja raspunsul dar ne-am fi dorit sa nu-l fi stiut.