Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)

Se pare ca sunt valabile.........
Legea lui Slous:
Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap.
Legea lui Franko privind locul de munca:
Daca-ti place ceea ce faci, probabil ca faci ceea ce nu trebuie.
Prima capcana a geniului:
Nici un sef nu va pastra un subaltern care are dreptate tot timpul.
Legea lui Raphel referitoare la afaceri:
Cu cat angajatii au mai putin de lucru, cu atat vor lucra mai incet.
Maxima biroului:
Telefonul nu suna niciodata cand nu ai nimic de facut.
Legea lui Otto:
Intotdeauna faci ceva lipsit de importanta cand seful trece pe la biroul tau.
Legea lui Chapman:
Daca nu poti sa-ti termini treaba in primele 24 de ore,... lucreaza noaptea!
Regula lui Harry:
Cand nu stii ce sa faci, mergi grabit si ia-ti o mina ingrijorata.
Concluzia coridorului:
Poti sa te duci oriunde daca ai o mina serioasa si duci cu tine un dosar.

*****************************

7 miracole la barbati:

1. Toti barbatii sunt al dracului de ocupati.
2. Desi suntem ocupati, avem vreme de femei.
3. Desi avem vreme de femei, nu prea ne intereseaza de ele.
4. Desi nu prea ne intereseaza femeile, tot timpul avem una langa noi.
5. Desi tot timpul avem una langa noi, ne mai "dam" si la alta sau altele.
6. Desi ne mai dam la alta sau altele, ne enervam daca femeia cu care suntem ne paraseste.
7. Desi femeia cu care suntem ne paraseste, tot nu invatam din greselile pe care le facem (si tot ne mai dam la altele).

7 miracole la femei:

1. Pentru o femeie, este tot timpul importanta securitatea "materiala".
2. Desi este important a supravietui din punct de vedere material, ele tot timpul
isi cumpara haine scumpe.
3. Desi ele tot timpul isi cumpara haine scumpe, niciodata nu au cu ce sa se imbrace.
4. Desi ele spun ca nu au niciodata cu ce sa se imbrace, tot timpul se imbraca frumos.
5. Desi tot timpul se imbraca frumos, haina pe care o pun pe ele este doar "carpa veche".
6. Desi ele zic ca este doar o "carpa veche", se asteapta de la tine sa le faci complimente.
7. Desi tu incerci sa le faci complimente, ele nu te cred niciodata..!
**************************************
Sunt femei care, in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc, se concentreaza asupra unuia pana il extermina.
Acestea se numesc "fidele".

HOTII iti cer viata sau banii............
FEMEILE ti le cer pe amandoua......
1. Mananca mai multa coaja de paine! Ea contine de pana la
opt ori mai multa lizina, antioxidant care lupta impotriva cancerului, decat
miezul.
2. Fa sport cu greutati! Universitatea Michigan a demonstrat ca
barbatii care fac antrenament de forta regulat si-au scazut cu opt
puncte presiunea diastolica. Indeajuns pentru a reduce cu 40% riscul
de atac cerebral si cu 15% pe cel de infarct!
3. Liber la ulei de masline si otet! Pune in salata sau in mancare
oricat vrei! Cu ajutorul lor vei reduce riscul de cancer, imbatranirea
prematura, obezitatea si diabetul.
4.. Ia un supliment de magneziu zilnic si vei fi cu 40% mai putin
predispus la deces produs de orice fel de afectiune fizica.
5. Bea opt pahare de apa pe zi, spun cei de la Universitatea Loma
Linda. Specialistii au descoperit ca "bautorii de apa" sunt cu 55% mai
putin predispusi imbolnavirilor de orice natura.
6. Mananca zilnic un grepfruit rosu si, pe cat de des posibil,
fructe de padure. Aminoacizii si antioxidantii din ele te vor ajuta sa previi
cancerul si bolile mentale.
7. Ra^zi mai mult! Alege o comedie, in locul unui film de actiune sau
horror, deoarece o ora de ras iti relaxeaza corpul si mintea indeajuns
incat sa se regenereze dupa atacurile de stres.
8. Casatoreste-te! Contrar multora care vad viata de familie un iad,
specialistii au demonstrat ca persoanele casatorite au o rata de deces
mult mai apropiata de parametrii normali, decat cei care au ales
burlacia! Prin urmare, datorita confortului psihic si protectiei
partenerului de viata, casatoritii traiesc mai mult.
9. Nu mai duce boala pe picioare! Cei care isi pun sanatatea pe locul
doi si nu se menajeaza in perioada cronica a unei raceli sau altei
boli sunt de doua ori mai predispusi la atacuri de cord fatale si la
complicatii serioase ale afectiunilor. Daca esti racit, ramai in pat!
10. Savureaza doua cesti de cafea pe zi, daca vrei sa previi cu pana
la 55% aparitia infarctului sau a bolilor cardiovasculare.
11. Stinge focul din stomac! Daca suferi des de usturimi in piept,
mergi la medic si trateaza-te. Aceste arsuri slabesc puterea inimii,
spun specialistii de la International Journal of Cardiology.
12. Parfumeaza-ti dormitorul cu iasomie sau trandafir, pentru a avea
un somn linistit. Cei care nu se odihnesc corespunzator sunt mult mai
predispusi bolilor de inima, mentale si diabet.
13. Nu sari de trei pahare de alcool pe zi. Expertii de la Harvard
spun ca aceasta este reteta ideala pentru o sanatate curata.
14. Mananca cinci portii de legume si fructe pe zi, iar sanatatea ta
va fi intacta chiar si la varsta de 100 de ani!
15. Oamenii stresati traiesc cu 20 de ani mai putin decat un om cu o
stare psihica normala. Daca adaugam si fumatul la aceasta formula ne
putem explica de ce foarte multi oameni sufera decese premature.
16. Nu te mai stresa la munca! 70% dintre sinucigasi au ales sa?si ia
viata din cauza stresului de la serviciu. Alege sa fii calm si sa nu
iei problemele de lucru acasa. Astfel te vei feri de multe boli
mentale.
17. Fa miscare in aer liber si ia-ti un catel care sa te motiveze! Vei
reduce orice forma de depresie pana la 100%, iar corpul tau se va
simti cu 50% mai bine!
18. Mananca ciocolata neagra, chiar daca esti la regim. Nu va avea
efect negativ asupra dietei tale, iar partea buna este ca patru grame
de cacao sporesc eficacitatea inimii cu 33%!
19. Bea ceai de menta pentru ca el contine antioxidanti puternici care
reduc cu 60% inflamatiile organelor si previn aparitia diabetului.
20. O ora de somn la pranz face minuni pentru trup si suflet. Efectul
lui este imediat, iar remediu pentru boli sau afectiuni mai bun decat
somnul nu exista!
21. Renunta la fumat! Un pachet de tigari fumat zilnic, timp de 10
ani, iti reduce viata la jumatate!

Sa incercam !!!!! SUCCES !
Legea nr 1: Nimic nu se imbunatateste cu varsta.
Legea nr 2: Sexul nu ingrasa.
Legea nr 3: Sex-appeal este 50% ce ai si 50% ce cred altii ca ai.
Legea nr 4: Nu face sex cu cineva din biroul tau
Legea nr 5: Virginitatea poate fi vindecata.
Legea nr 6: Calitatile care o atrag pe femeie la un barbat sunt cele pe care nu le va mai suporta mai tarziu. (si invers)
Legea nr 7: Nu exista alt remediu pentru sex decit... mai mult sex.
Legea nr 8: Sexul ocupa cel mai putin timp si genereaza cea mai mare bataie de cap.
Legea nr 9: Sexul e ca zapada: nu stii nicioadata cati centimetri o sa ai si nici cat o sa tina.
Legea nr 10: Nu te culca nicodata cu cineva mai nebun decat tine.
Legea nr 11: Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
Legea nr 12: Dragostea e o gaura in inima.
Legea nr 13: Nu conteaza lungimea baghetei, ci magia din ea...
Legea nr 14: O femeie nu uita niciodata barbatii pe care i-ar fi putut avea, barbatul nu uita femeile pe care nu le-a putut avea.
Legea nr 15: Dragostea este triumful imaginatiei impotriva inteligentei.
Legea nr 16: Iubeste-ti aproapele, dar sa nu afle nimeni.
Legea nr 17: Dragostea tine de chimie; sexul de fizic(a).
Legea nr 18: Jocul dragostei nu se amana niciodata din cauza de intuneric.
Legea nr 19: Nu fructul din copac, ci perechea de pe pamint a fost cea care a cauzat necazul.
Legea nr 20: Inainte sa-l gasesti pe Fat-Frumos, trebuie sa saruti multe broaste.
Niciodata nu esti prea prudent
Important de citit
Saptamana trecuta un prieten a parcat intr-o parcare publica. Cand a plecat a remarcat o hartie pusa pe fereastra din spate. Cand a ridicat-o (dupa ce a ajuns acasa) a vazut ca era un bon de benzina. Din fericire unul din prietenii i-a zis sa nu se opreasca, caci posibil ca cineva sa astepte sa coboare din masina.

* Aceasta tehnica se aplica atat femeilor cat si barbatilor
* Atentie la hartiile lipite pe luneta masinii dvs
* O noua maniera de furt a masinii( nu e o gluma)

E SIMPLU .
Mergeti in parking, deschideti masina si intrati inauntru
Porniti motorul si bagati in marsarier
In timp ce priviti prin luneta pentru a merge cu spatele, remarcati o hartie lipita in mijlocul lunetei. Va opriti, iesiti din masina pentru a da la o parte hartia(sau altceva) care va blocheaza vederea. Cand ajungeti in spatele masinii, apare hotul nu se stie de unde . Intra in masina si pleaca in mare viteza practic fara sa puteti reactiona.
Ghiciti doamnelor? Pariu ca geanta dvs este in masina. Deci adresa, banii, cheile. Casa si identitatea dvs sunt compromise!

ATENTIE LA ACEST NOU MOD DE OPERARE.
Daca vedeti o hartie lipita in spatele masinii, incuiati-va portierele, porniti motorul si plecati. Veti ridica hartia mai tarziu
Legile lui Anton Pann:

Gaina batrana face ciorba buna, daca se pricepe bucatareasa.

Chipul omului este oglinda chipului sau. Dar fara lumina tot nu poti vedea nimic.

Daca vrei, poti. Totul e sa stii ce anume vrei.

Fiecare are cate o meteahna. Mai bine sa nu o afli.

Ce-si face omul singur nici dracul nu poate sa desfaca. Dar poate nici nu e nevoie.

Cand nu putem face ceea ce vrem, nu ne ramane decat sa facem ceea ce putem.

De omul rau sa fugi ca dracul de tamaie. Daca poti.

Bate fierul cat e cald. Daca astepti prea mult se raceste.

Pana nu faci foc nu iese fum. Dar nu pentru fum faci focul.

Sa nu zici “ce zi frumoasa” pana nu se va insera.

Rugaminte:

"Windowsul nostru,
Care esti instalat pe hard,
Deschide-se ferestrele tale,
Vie crash-ul tau
Ca în 95 asa si în 98.
Si zilnicele Servicepacks da-ni le noua,
Si ne iarta partitiile Linux
Asa cum si noi iertam greselile din drivere.
Si nu ne du în ecranul albastru,
Ci izbaveste-ne de conflicte de versiuni
Caci al tau este tot RAM-ul
Si hardul
Si toti hertzii procesorului
În veci vecilor
Alt-F4" :innocent: