Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Legi, regulamente, reguli... miracole (de viata)

Se pare ca sunt valabile.........
Legea lui Slous:
Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap.
Legea lui Franko privind locul de munca:
Daca-ti place ceea ce faci, probabil ca faci ceea ce nu trebuie.
Prima capcana a geniului:
Nici un sef nu va pastra un subaltern care are dreptate tot timpul.
Legea lui Raphel referitoare la afaceri:
Cu cat angajatii au mai putin de lucru, cu atat vor lucra mai incet.
Maxima biroului:
Telefonul nu suna niciodata cand nu ai nimic de facut.
Legea lui Otto:
Intotdeauna faci ceva lipsit de importanta cand seful trece pe la biroul tau.
Legea lui Chapman:
Daca nu poti sa-ti termini treaba in primele 24 de ore,... lucreaza noaptea!
Regula lui Harry:
Cand nu stii ce sa faci, mergi grabit si ia-ti o mina ingrijorata.
Concluzia coridorului:
Poti sa te duci oriunde daca ai o mina serioasa si duci cu tine un dosar.

*****************************

7 miracole la barbati:

1. Toti barbatii sunt al dracului de ocupati.
2. Desi suntem ocupati, avem vreme de femei.
3. Desi avem vreme de femei, nu prea ne intereseaza de ele.
4. Desi nu prea ne intereseaza femeile, tot timpul avem una langa noi.
5. Desi tot timpul avem una langa noi, ne mai "dam" si la alta sau altele.
6. Desi ne mai dam la alta sau altele, ne enervam daca femeia cu care suntem ne paraseste.
7. Desi femeia cu care suntem ne paraseste, tot nu invatam din greselile pe care le facem (si tot ne mai dam la altele).

7 miracole la femei:

1. Pentru o femeie, este tot timpul importanta securitatea "materiala".
2. Desi este important a supravietui din punct de vedere material, ele tot timpul
isi cumpara haine scumpe.
3. Desi ele tot timpul isi cumpara haine scumpe, niciodata nu au cu ce sa se imbrace.
4. Desi ele spun ca nu au niciodata cu ce sa se imbrace, tot timpul se imbraca frumos.
5. Desi tot timpul se imbraca frumos, haina pe care o pun pe ele este doar "carpa veche".
6. Desi ele zic ca este doar o "carpa veche", se asteapta de la tine sa le faci complimente.
7. Desi tu incerci sa le faci complimente, ele nu te cred niciodata..!
**************************************
Sunt femei care, in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc, se concentreaza asupra unuia pana il extermina.
Acestea se numesc "fidele".

HOTII iti cer viata sau banii............
FEMEILE ti le cer pe amandoua......
VALOAREA UNUI MOMENT

Aduceti-va aminte sa traiti "acum"! Un om a murit subit. Deodată L-a văzut pe Dumnezeu apropiindu-se de el, cu o valiză în mână şi spunându-i...:
:- Fiul meu, e timpul să mergem…
Omul L-a întrebat pe Dumnezeu:
- De ce aşa curând? Aveam atâtea planuri…
- Îmi pare rău, fiule… dar acum este momentul plecării tale.
- Dar ce ai în valiză?
- Ceea ce ţi-a aparţinut.
- Ce mi-a aparţinut? Vrei să spui lucrurile mele, hainele, banii?
– Îmi pare rău, fiule, dar lucrurile materiale pe care le-ai avut nu ţi-au aparţinut niciodată. Aparţineau pământului.

- Atunci sunt amintirile mele?
- Îmi pare rău, fiule, dar acestea nu mai vin acum cu tine. Ele nu ţi-au aparţinut niciodată. Aparţineanu timpului.
- Atunci talentele mele?
- Îmi pare rău, fiule, dar nici acestea nu ţi-au aparţinut. Aparţineau circumstanţelor.
- Atunci prietenii mei, membrii familiei mele?

- Îmi pare rău, fiule, dar ei nu ţi-au aparţinut. Aparţineau drumului tău prin viaţă.
- Dar soţia şi copiii mei?
- Îmi pare rău fiule, ei nu-ţi aparţineau. Aparţineau inimii tale.
- Atunci trupul meu?
- Nici acesta nu ţi-a aparţinut niciodată. Aparţinea ţărânei.
- Atunci e sufletul meu?
- Îmi pare rău, fiule, dar sufletul nu ţi-a aparţinut. Sufletul tău îmi aparţinea Mie.

Atunci omul smulse valiza din mâna lui Dumnezeu şi o deschise. Era goală. Cu o lacrimă de dezamăgire Omul îl intrebă pe Dumnezeu:

- Nu am avut niciodată nimic?
- Ba da, fiule. Fiecare din momentele pe care le-ai trăit au fost numai şi numai ale tale…

Viaţa este doar un moment. Un moment care e numai al tău. Bucură-te în totalitate de el. ªi nimic din ceea ce crezi că-ţi aparţine să nu te oprească să faci asta.
[ link extern ] :
Era odata un baiat nascut cu o grava maladie. O
maladie pentru care nu exista un leac .Avea 17 ani
,dar putea muri in orice moment.Traia in casa lui ,sub
asistenta permanenta a mamei sale… Obosit de
stat in casa, a decis sa iasa macar o data.
Ceruse permisiunea mamei sale.Ea a acceptat.
Mergand prin cartierul sau,se uita pe la magazine.
Trecand pe langa un magazin de muzica, privi
prin vitrina si observa prezenta unei tinere fete,
de varsta lui. A fost dragoste la prima vedere.
Deschise usa si intra, privind la nimic altceva decat
la fata. Apropiindu-se incet, sosi la tejgheaua unde
era fata.
Ea il privi si ii spuse surazand:,,Pot sa te ajut?” In timpul acesta el gandea ca
acela era cel mai frumos zambet pe care l-a vazut in
viata sa. Simtea impulsul de a o saruta .Balbaindu-se
ii spuse;
,, Da… ,hmmmmm………..ummmmmm. Mi-ar
placea sa cumpar un CD.Fara sa se gandeasca, prinde
primul CD pe care il vede si ii da banii.
,,Vrei sa ti-l impachetez?” – intreaba fata
zambind din nou. El ii raspunse ca da. Incetisor ,ea
merse in magazie si se intoarse cu pachetul si i-l da
baiatului.El il ia si iese din magazin…
Se intoarse acasa si din acea zi, mergea la
acel magazin in fiecare zi sa cumpere un CD. Fata
il impacheta mereu, iar el se intorcea acasa si il
baga in sertar. El era prea timid pentru a o invita
in oras si de cate ori incerca ,nu reusea niciodata.
Mama lui a aflat de aceasta situatie si il incuraja
sa incerce…, asadar in ziua urmatoare el isi
luase curaj si se duse la magazin. Ca in toate
celelalte zile isi cumpara un CD si ca intotdeauana ea
il impacheta. El a luat CD -ul si in momentul in
care fata era distrata, a pus repede o foaie cu
numarul lui de telefon pe tejghea, apoi a iesit in
fuga din magazin.
……….”Dringggggggg”…….. Mama lui
raspunde la telefon. ,,Alo?????” Era fata ce intreba
de fiul ei. Mama indurerata a inceput sa planga in
timp ce zicea: ,,Nu stii?!?!?!?….a murit ieri”
A fost o tacere indelungata intrerupta de plansul
mamei. Mai tarziu mama lui a intrat in camera fiului
pentru a si-l aminti.Decise de a incepe sa se uite
prin lucrurile lui.Deschise sertarul si cu mare
suprindere gasise un munte se CD-uri impachetate .Nu
era nici macar unul
deschis. A cuprins-o curiozitatea, vazand atatea si
nu putu rezista :a luat un CD si s-a
asezat pe pat,uitandu-se, Cand un bilet iese din
pachetul din plastic… Mama l-a luat pentru a-l citi;
scria: ,,Esti frumos!!! Ai vrea sa iesi cu mine?? Te
iubesc …………Sofia.”
Mama emotionata deschise si alte CD uri si gasise
si alte bilete; pe toate scria acelasi lucru.
MORALA:
Asta e viata .Nu astepta prea mult
pentru a-i spune cuiva special ceea ce simti.Spune-i
astazi.Maine va putea fi prea tarziu.

AMINTIRE CU HAIDUCI
1.În codrul verde nu se mai pierde
Nu se mai vede urmă de cal
De la izvoare nu mai apare
Urma călare a vreunui haiduc.
2.Unde s-au dus ? Când au apus
Anii de sus ai gloriei lor ?
Unde-s pistoalele ? Unde-s pumnalele,
Caii şi flintele haiducilor ?
3.La drumul mare nu mai apare
Să mai omoare câte-un ciocoi
Să-i ia toţi banii pentru ţăranii
Pentru sărmanii plini de nevoi.
DE CE O IUBESC PE MAMA.....

Mama si tata se uitau la televizor cand mama a spus,' Sunt obosita si e
tarziu. Cred ca ma voi duce in pat.'

O ia spre bucatarie ca sa faca sandvisurile pentru a doua zi.

Spala castroanele de popcorn, scoate carnea afara din congelator pentru
cina din seara urmatoare, verifica cerealele, umple borcanul cu zahar,
pune linguritele si castroanele pe masa si pregateste filtrul de cafea
pentru a doua zi dimineata..

Apoi pune niste rufe la uscat, mai baga niste haine in masina de spalat,
calca o camasa si coase un nasture care cadea la o camasa.

Strange piesele jocului ramas pe masa din sufragerie, pune telefonul la
loc, aseaza agenda de telefon la loc in raft.

Uda cateva plante, goleste un cos de gunoi si pune un prosop la uscat pe
bara.

Se intinde, casca si o ia spre dormitor. Se opreste la birou si scrie o
notita pentru profesoara, numara niste bani pentru excursia de maine si
ridica o carte de scoala cazuta sub scaun.

Scrie o felicitare pentru ziua de nastere a unui prieten, o baga in
plic, scrie adresa, o timbreaza si scrie o notita pentru cumparaturi. Le
pune pe amandoua langa geanta ei..

Mama isi curata fata cu demachiantul ei 3 in 1, isi da cu crema de
noapte antirid, se spala pe dinti si isi curata unghiile.

Tata ii striga,' Credeam ca te duci in pat.'

'Sunt pe drum,' raspunde ea.

Adauga apa in vasul cainelui, da pisica afara si se asigura ca usile
sunt inchise cu cheia si ca lumina e deschisa pe terasa.

Se uita in camera copiilor, le stinge lampile de pe noptiere si
televizorul, ridica o camasa, arunca niste sosete murdare in cosul de
rufe si vorbeste un pic cu unul dintre copii care inca isi termina lectiile.

In camera ei isi potriveste alarma la ceas, isi aseaza hainele pentru a
doua zi si indreapta raftul de la pantofi.

Mai adauga 3 lucruri pe lista ei de 6 lucruri foarte importante pentru a
doua zi. Isi spune rugaciunea si vizualizeaza implinirea dorintelor ei.

just...Minunat!

In acelasi timp tata inchide televizorul si anunta nimanui in
particular,' Ma duc in pat.'

Si o si face ... fara nici un alt gand.

Vi se pare ceva iesit din comun? Va mai mirati de ce femeile traiesc mai
mult?

PENTRU CA SUNT FACUTE PENTRU CURSA LUNGA...( si nu am putea sa murim mai
repede pentru ca inca avem atatea de facut!!!)

mirunika, utilizator
Un miracol a fost...UN MIRACOL va dainui vesnic:love2:

ADRIAN PAUNESCU

Cu tine

Cu tine viaţa mea se luminează,
Cu tine hotărăsc a obosi,
Cu tine urc astenic spre amiază
ªi mă sfârşesc în fiecare zi.

Cu tine e-mpăcare şi e luptă,
Cu tine este tot şi e nimic,
Cu tine-mi înfloreşte lancea ruptă,
Cu tine sunt şi mare, sunt şi mic.

Cu tine totu-i parcă unt pe pâine,
Cu tine bradu-i brad, şi nu sicriu,
Cu tine astăzi mi se face mâine.
Cu tine mor pentru a fi mai viu.

Cu tine poezia mea există,
Cu tine chem zăpezi şi-alung zăpezi,
Cu tine nici tristeţea nu e tristă,
Cu tine eu te văd când nu mă vezi.

Cu tine sunt nedrept şi sunt dreptate,
Cu tine sunt gelos şi sunt gheţar,
Cu tine-ncep şi se termină toate,
Cu tine într-un schit apar - dispar.

Cu tine e lumină şi-ntuneric,
Cu tine zac să mă-nsănătoşesc,
Cu tine cubul redevine sferic,
Cu tine ce-i drăcesc e îngeresc.

Cu tine e mai rău şi e mai bine,
Cu tine reîncepe viaţa mea,
Cu tine e mai greu ca fără tine,
Dar fără tine nu s-ar mai putea.

din cartea Manifest pentru mileniul trei, vol. 2, 1986
Publicat de Adrian Păunescu
nucu$, utilizator