Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... RE : CAMATA- infractiune sau nu??
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

RE : CAMATA- infractiune sau nu??

Revin prezentandu-mi scuzele asupra unei erori materiale stercurate in text. Este vorba de incriminarea "de lege lata" a acestei activitati. "De lege ferenda" stiu ca in proiectul noului cod penal este incriminata. Interesul meu se referea la prezent
Cred ca am gasit eu=D> Legea 58/1998 si Legea 12/1990 privind protejarea populatiei. In ultima modificare din Legea 58/1998, privind activitatea bancara- art.74: se interzice oricarei persoane fizice de a desfasura "o activitate de atragere de fonduri rambursabile de la public ori o activitate de atragere si/ sau administrare a unor sume de bani rezultate din asocierea in vederea economisirii si acordarii de credite intr-un sistem colectiv" astfel de fapte constituind infractiuni si pedepsindu-se cu inchisoare de la o luna la doi ani sau cu amenda, sau nu???#-o voi ce parere aveti???/ am gasit si comentarii cum ar fi: " acordarea unor imprumuturi in bani de catre o persoana fizica, constituie infractiunea prevazuta de Legea 58/1998, numai daca sumele de bani sunt rezultate din activitati stabilite de B.N.R ca reprezentand atragere de depozite sau alte fonduri rampurabile de la public ori atragere si/sau administrare a unor sume de bani
:offtopic: Interventie moderator: va rog nu mai deschideti topicuri cu acelasi subiect. Multumesc

@luca 2 a scris

Buna ziua. Stimati parteneri de forum, as dori sa lansez si eu o tema. Camata este sau nu reglementata ca si infractiune- " de lege ferenda"? Exista Decretul/lege din 05.05.1938, neabrogat, dar cam desuet, care prevede: Art. 6. - Acela care într-o convenţie civilă sau comercială, acordând sau prelungind un împrumut, va primi sau va stipula, pentru sine sau pentru altul, prin însuşi actul de împrumut, prin act separat, prin act deghizat sau în orice alt mod, o dobândă convenţională superioară celei fixată în modul arătat prin acest decret, săvârşeşte delictul de camătă şi se va pedepsi cu închisoarea de la 2 luni până la 2 ani şi cu amendă de la 10 30.000 lei.
În caz de circumstanţe atenuante, instanţa de judecată nu va putea reduce pedeapsa sub lei 10.000 amendă.
Se exceptează de la dispoziţiile prezentului decret contractul de împrumut maritim (art. 601 - 615 c. com.).
Art. 7. - La aceeaşi pedeapsă va fi supus acela care, în orice alt contract de împrumut formal sau deghizat, va primi sau va stipula pentru sine sau pentru altul, avantaje care sunt în aşa depăşire faţă cu valoarea prestaţiunii date sau făgăduite, încât întrec cu cel puţin un sfert preţul curent sau justul preţ al celeilalte prestaţiuni.
In afara de aceasta prevdere, eu nu mai stiu alta, dar din cercetarile mele, am descoperit ca intr-un material, un procuror facea trimitere la un act normativ din 2003, fara sa l indice, referindu-se la el de aceasta maniera: " Din 2003, camata este incriminata ca infractiune in romania". Stie cineva o norma penala sau un articol care incrimineaza activitatea ca fiind penala, continut chiar si de o lege nepenala???/

@legally a scris

Nu exista momentan vreo lege penala care sa incrimineze activitatea de camatarie. In cazurile unde au fost judecati cei care desfasoara genul acesta de afaceri( cazul fratilor camataru de ex.) se incearca , pentru a-i putea trage la raspundere, pe fondul acestui vid legislativ, legea bancara , dar si legea mentionata de dvs. , Legea nr.313/1879. Se uzeaza si de unele aricole din Codul pena , cum ar fi inselaciunea.
luca2 a scris:

Cred ca am gasit eu=D> Legea 58/1998 si Legea 12/1990 privind protejarea populatiei. In ultima modificare din Legea 58/1998, privind activitatea bancara- art.74: se interzice oricarei persoane fizice de a desfasura "o activitate de atragere de fonduri rambursabile de la public ori o activitate de atragere si/ sau administrare a unor sume de bani rezultate din asocierea in vederea economisirii si acordarii de credite intr-un sistem colectiv" astfel de fapte constituind infractiuni si pedepsindu-se cu inchisoare de la o luna la doi ani sau cu amenda, sau nu???#-o voi ce parere aveti???/ am gasit si comentarii cum ar fi: " acordarea unor imprumuturi in bani de catre o persoana fizica, constituie infractiunea prevazuta de Legea 58/1998, numai daca sumele de bani sunt rezultate din activitati stabilite de B.N.R ca reprezentand atragere de depozite sau alte fonduri rampurabile de la public ori atragere si/sau administrare a unor sume de bani

...in opinia mea, scopul urmarit prin Legea 12/1990 si 58/1998 il constituie protejarea populatiei, si pedepsirea acelor practici/jocuri de tip piramidal, gen "Caritas", "FNI", "Delphin", etc. -care erau de notorietate in primii ani dupa revolutie-

Din pacate infractiunea de camatarie nu este prevazuta de legea penala. Intradevar prin legea nr. 58/1998 -privind activitatea bancara prevede la art.74 ca se interzice oricarei persoane fizice de a desfasura "o activitate de atragere de fonduri rambursabile de la public ori o activitate de atragere si/ sau administrare a unor sume de bani rezultate din asocierea in vederea economisirii si acordarii de credite intr-un sistem colectiv", dar nu s-a aplicat in cazul camatariei, deoarece nu se intruneau elementele constitutive ale infractiunii si de aceea legiuitorul a introdus infractiunea in noul Cod Penal pentru a lasa loc interpretarilor abuzive sau neaplicarea legilor neabrogate si cazute in desuitudine.
Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic
da. asa cum cred ca ai observat, in aceiasi mod de a rationa ma inscriu si eu. atunci can am postat acest subiect, am dorit sa vad si alte opinii. =D>