Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit achizitie autoturism dpdv fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

achizitie autoturism dpdv fiscal

Un leasing operational cu durata de 3 ani s-a incheiat.Obiectul de leasing este un autoturism Volkswagen.S-a optat pentru cumparare,astfel ca societ.de leasing a facturat autoturismul la o valoare,inca mare,de 6500 eur + TVA. Conf.OUG.34 ,TVA-ul nu se poate deduce la aceasta factura de achizitie, fiind vorba de un autioturism.Inreg.contabile : 2133 = 404
4426 = 404
635 = 4426.
Intrebare :
1. TVA-ul care nu se deduce si a fost inregistrat ca si cheltuiala (in cont 635) ,va fi cheltuiala deductibila la calculul impozitului pe profit ?
2. Valoarea de intrare a autoturismului la mijloace fixe se va mai amortiza ,daca bunul provine dintr-un leasing operational ?
3. In caz ca se amortizeaza,valoarea amortizata va deductibila din punct de vedere fiscal la calculul impozitului sau va fi doar amortizare contabila fara a fi si cheltuiala deductibila.
Intreb aceste lucruri,deoarece in Codul Fiscal spune ca : sunt cheltuieli deductibile acele cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile.In acest caz eu nu stiu daca daca acest autoturism se incadreaza.
Ok.Dar ce documente ar trebui sa intocmesc pentru a dovedi faptul ca spun ca "este utilizat in interesul firmei " ? Avand in vedere ca firma are ca activitate: exploatare forestiera si auxiliar, comert cu amanuntul magazin alimentar ? si dispune de o autoutilitara (duba) pentru aprovizionare,plus faptul ca agentii de vanzari ai furnizorilor aduc marfa ?
Administratorul foloseste autoturismul pentru conducerea afacerilor, pt a fi tu acoperita poti folosii foi de parcurs . Depunere declaratii, obtinere contracte, participatii licitatii, orice ; atat timp cat cheltuiala cu combustibilul si tva-ul aferent nu sunt deductibile fiscul e multumit , restul depinde de tine
Multumesc "alcibiade". Dar in cazul acesta,nu crezi ca as putea deduce si TVA-ul de pe factura de cumparare a acestui autoturism ?
Si dv. acum : @alcibiade va da un deget si ii luati toata mana B-)

TVA-ul l-ati putea deduce daca masina este destinata transportului de marfa.
Restrictia opereaza si in anul 2010, fiscul o cunoaste si nu va intreaba de ce nu ati dedus si TVA-ul.
Dar daca pot folosi masina pentru transport persoane la si de la punctul de lucru si evident conducerea o va folosi in acest scop,atunci intra la exceptii si pot deduce si tva-ul.