Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

ce se intampla cu concediul de odihna neefectuat in anul in care imi dau demisia? l-am pierdut?
in perioada de preaviz, imi pot lua concediu de odihna in baza faptului ca pe parcursul perioadei de preaviz contractul de munca isi produce toate efectele?
daca el isi produce toate efectele inseamna ca am dreptul sa-mi iau si concediu, nu?:)
:-/am si eu o mica nelamurire daca o persoana de sex feminin nu si-a luat concediu de odihna pe anul in curs nicio zi si a intrat in concediu prenatal acest concediu de odihna se plateste sau este trecut la capitolul pierderi?
Pt. Vladuzu,
In anul acesta beneficiezi de cele 6 zile de anul trecut + cele aferente acestui an, platite bineinteles.
Oricum anul trecut, neavand 11 luni lucrate, nu puteai beneficia de CO.

:-/am si eu o mica nelamurire daca o persoana de sex feminin nu si-a luat concediu de odihna pe anul in curs nicio zi si a intrat in concediu prenatal acest concediu de odihna se plateste sau este trecut la capitolul pierderi?

CO neefectuat se compenseaza cu c/v in bani; trebuie cunoscute si prevederile CCM.

:-/am si eu o mica nelamurire daca o persoana de sex feminin nu si-a luat concediu de odihna pe anul in curs nicio zi si a intrat in concediu prenatal acest concediu de odihna se plateste sau este trecut la capitolul pierderi?

CO se plateste doar in cazul incetarii contractului de munca! Prenatalul suspenda contractul, asa ca isi va lua zilele de concediu de odihna la finalizarea prenatalului (sau a concediului de ingrijire copil daca va solicita si acest concediu) . Doar daca la finalizarea concediului de ingrijire isi depune demisia va primi c/v in bani a CO.

:-/am si eu o mica nelamurire daca o persoana de sex feminin nu si-a luat concediu de odihna pe anul in curs nicio zi si a intrat in concediu prenatal acest concediu de odihna se plateste sau este trecut la capitolul pierderi?

CO se plateste doar in cazul incetarii contractului de munca! Prenatalul suspenda contractul, asa ca isi va lua zilele de concediu de odihna la finalizarea prenatalului (sau a concediului de ingrijire copil daca va solicita si acest concediu) . Doar daca la finalizarea concediului de ingrijire isi depune demisia va primi c/v in bani a CO.

Art. 141. - (1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

teoretic asa este dar cun se coroboreaza toate punctele unui art.,si cum suspendarea este pe 2 ani, consider ca co trebuie compensat,sau poti foarte bine sa soliciti co aferenti timpului efectiv lucrat si apoi sa intrii in prenatal. Scuze se pare ca deja este in prenatal, asa ca........mai exact legea nu-l obliga , este mai mult o problema de interpretare.
adelaida_07, utilizator