Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA amenda nedepunere declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

amenda nedepunere declaratia 394

Care e amenda pentru nedepunerea declaratiei 394 in cazul in care nu am decat operatiuni de achizitie bunuri din tara, deci nu am obligatia platii TVA
firma platitoare de tva.tva in Pentru semestru nedepunerii decl 304 tva e de dedus.nu am defasurat operatiuni cu tva de plata.Avand in vedere faptul ca ordinul 702/2007 in baza caruia functioneaza 394 face referire la art 52 alin 1 si nu art. 53 din cpf ma intreb de unde a aparut ideea ca trebuie achitata amenda intre 12000 si 14000 lei.cand legiuitorul a prevazut la amenzi si nerespectarea art 52 cand pers juridica se sustrage de la obligatia de plata.Care e temeiul legal de se amendeaza cu litera f ?
opanaf 702/2007 este emis in baza art 52 indice 1 alin 1 din og 92 cpf
[ link extern ]

In versiunea publicata acum pe site mfinante, art 52 indice 1 nu exista iar in proiectul de modificare al lui 702 :
[ link extern ]
referirea se face la art 53 cpf
In textul existent eu am facut incadrarea la art 53 pentru ca acolo se vorbeste de informatiile periodice care se declara cf opanaf
Nu am acum la dispozitie o forma mai veche (din 2007) a cpf sa vedem ce continea la acel moment 52 indice 1
Promit sa caut miine si reluam discutia
:)
ce imi dati intra in vigoare pt 304 din ian 2010. eu am pt sem 2 2009 nedepusa declaratia.[ link extern ] .
astept raspunsul dvs.
Am primit zilele trecute de la o cunostiinta din cadul finantelor o lista a contaventiilor pentru nedepunerea in termen a declaratiilor ( art.219 alin 20 lit d) OG 92/2003)

1)depunere din propria initiativa a declaratiilor informative 205,208,210,222,392A,B,393,394,400,FNcf.art.119 CF si a declaratiilor privind obligatiile de plata 100,101,103,300

cu intarziere de:
1-15 zile -avertismant
16-30 zile -1000 lei
31-60 zile-1500 lei
61-90 zile-1700 lei
peste 90 zile-2000 lei

2)depunerea acestor declaratii in urma notificarii
1-15 zile-2000 lei
16-30 zile-3000 lei
31-45 zile-4000 lei
peste 45 zile -5000 lei

Ordinul 702 a fost dat, cf preambul astfel :
"în baza prevederilor art. 52 indice 1 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare," - la data de 04.06.2007

La acel moment, in vigoare era CPF cu acest continut pentru art 52:
Art. 52: Obligaţia de a furniza informaţii
(1)Contribuabilul sau altă persoană împuternicită de acesta are obligaţia de a furniza organului fiscal informaţiile necesare pentru determinarea stării de fapt fiscale. Organul fiscal poate solicita informaţii şi altor persoane numai atunci când starea de fapt fiscală nu a fost clarificată de către contribuabil. Informaţiile furnizate de alte persoane vor fi luate în considerare numai în măsura în care sunt confirmate şi de alte mijloace de probă.
(2)Cererea de furnizare a informaţiilor se formulează în scris şi va specifica natura informaţiilor solicitate pentru determinarea stării de fapt fiscale şi documentele care susţin informaţiile furnizate.
(3)Declaraţia persoanelor obligate potrivit alin. (1) să furnizeze informaţii va fi, după caz, prezentată sau consemnată în scris.
(4)În situaţia în care persoana obligată să furnizeze informaţia în scris este, din motive independente de voinţa sa, în imposibilitate de a scrie, organul fiscal întocmeşte un proces-verbal.

Legea 166 pentru aprobarea oug 129 pentru modif si completarea og 92 a introdus art 52 ^1 cu urmatorul text :
2. După articolul 52 se introduce un nou articol, articolul 52 ^ 1, cu următorul cuprins:
«Art. 52 ^1: Furnizarea periodică de informaţii
(1) Contribuabilii sunt obligaţi să furnizeze periodic organelor fiscale informaţii referitoare la activitatea desfăşurată.
(2) Furnizarea informaţiilor prevăzute la alin. (1) se face prin completarea unei declaraţii pe proprie răspundere.
(3) Natura informaţiilor, periodicitatea, precum şi modelul declaraţiilor se aprobă prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.»

Am ajuns la momentul la care avem : cpf cu art 52 ^1 si 702 /04.06.2007 care face referire la el .
Apoi, in 31.07.2007 se republica CPF.
In versiunea republicata , art 52^1 dispare iar continutul este "luat" la art 53 , rezultind urmatoarele texte pentru cele 2 art :

Art. 52: Obligaţia de a furniza informaţii
(1)Contribuabilul sau altă persoană împuternicită de acesta are obligaţia de a furniza organului fiscal informaţiile necesare pentru determinarea stării de fapt fiscale. În acelaşi scop, organul fiscal are dreptul să solicite informaţii şi altor persoane cu care contribuabilul are sau a avut raporturi economice sau juridice. Informaţiile furnizate de alte persoane se iau în considerare numai în măsura în care sunt confirmate şi de alte mijloace de probă.
(2)Cererea de furnizare a informaţiilor se formulează în scris şi va specifica natura informaţiilor solicitate pentru determinarea stării de fapt fiscale şi documentele care susţin informaţiile furnizate.
(3)Declaraţia persoanelor obligate potrivit alin. (1) să furnizeze informaţii va fi, după caz, prezentată sau consemnată în scris.
(4)În situaţia în care persoana obligată să furnizeze informaţia în scris este, din motive independente de voinţa sa, în imposibilitate de a scrie, organul fiscal întocmeşte un proces-verbal.

Art. 53: Furnizarea periodică de informaţii
(1)Contribuabilii sunt obligaţi să furnizeze periodic organelor fiscale informaţii referitoare la activitatea desfăşurată.
(2)Furnizarea informaţiilor prevăzute la alin. (1) se face prin completarea unei declaraţii pe proprie răspundere.
(3)Natura informaţiilor, periodicitatea, precum şi modelul declaraţiilor se aprobă prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.

Ordinul 702 este ca data anterior republicarii, ca urmare temeiul legal invocat si anume 52^1 s-a perimat, dar el a ramas ca text scris asa, in acea forma .

Apoi, in 2009 s-a vehiculat acel proiect de modificare a lui 702 (cel cu depunerea lunara ), care aduce si corectia de articol , respectiv pe 52 ^1 il inlocuieste cu 53.
De aceea l-am adus in discutie , ca sa vedeti ca "s-au prins "de anomalie si o vor corecta ; stiu ca e proiect, stiu ca nu e in vigoare , am pomenit de el doar ca sa vedeti ca referirea se face tot la art 53.

De aceea mentin afirmatia ca amenda pentru nedepunerea 394 se sanctioneaza cf 219 lit f si cf alin 2 lit c - respectiv de la 12.000 lei la 14000 lei

Ar mai fi de amintit si prev . pct 5 din art 221:
(5)În cazul aplicării sancţiunii amenzii potrivit art. 219 şi 220, contribuabilul are posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii prevăzute în prezentul cod, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal de constatare şi sancţionare contravenţională.