Conform formei inițiale a Legii 53/2003 - Codul muncii, salariații care au în întreținere copii de până la 11 ani beneficiau de patru zile pe lună de muncă la domiciliu sau telemuncă.
Până pe 12 octombrie, când noua Lege 149/2025 va intra în vigoare, Codul muncii nu acoperă situațiile speciale ale copiilor cu handicap, care necesită o îngrijire mai intensă și mai mult timp din partea părinților, având în vedere faptul că timpul necesar pentru îngrijirea unui copil cu handicap este semnificativ mai mare comparativ cu cel necesar pentru îngrijirea unui copil fără handicap.
Având în vedere aceste considerente, modificările aduse de legea recent oficializată stabilește introducerea următoarelor facilități pentru părinți:
- salariații care au în întreținere copii cu vârsta de până la 18 ani, încadrați în grad de handicap, beneficiază de opt zile pe lună în care pot lucra de acasă (telemuncă sau muncă la domiciliu);
- în cazul salariaților cu doi sau mai mulți copii încadrați în grad de handicap, se acordă câte două zile suplimentare pe lună pentru fiecare copil, peste cele opt zile de bază;
- același beneficiu se acordă și pentru copii gemeni, tripleți sau multipleți, chiar dacă nu sunt încadrați în grad de handicap.
Adoptarea acestor măsuri este fundamentată pe ideea că minorii cu handicap au nevoi speciale atât din punct de vedere fizic, cât și psihic, ceea ce presupune o îngrijire suplimentară din partea părinților, iar dezvoltarea fizică şi psihică a unui copil cu handicap diferă considerabil de cea a unui copil fără handicap.
Atenție! Legea 149/2025 se va aplica începând cu data de 12 octombrie.
Comentarii articol (1)