avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 252 soluții astăzi
Forum Activitate conium

Activitate conium

Va rog sa-mi raspundeti daca se poate ca dupa ce mi s-a infiintat o porire pe salriu in valoare de aproximativ 45.000 ron dupa 4 ani de achitarea a 36.000 lei sa mai am de achitat 31.000 lei?
CE FAPTA INCALCA DACA ANGAJATORUL PRIMESTE O PORIRE PE SALARIUL UNUI ANGAJAT DE LA UN EXECUTOR JUDECATORESC ( PT UN CREDIT AL SALARIATULUI NEACHITAT) SI II PLATESTE PORIREA LA SFARSITUL FIECARUEI LUNI SAU 2-3 LUNI INTARZIERE.
SALARIATUL ARE DATA DE SALARIUL 6 SI PLATA PORIRII SE FACE PE 24 ALE LUNI SAU CU INTARZIERE DE 2 3 LUNI.
CINE SUPORTA PENALITATILE SI DOBANZILE PENTRU ZILELE INTARZIATE.?

Discuție Detectivi
Este admis in instanta proba cu detectivii particularii?
Cand a fost eliminat impozitul pe venitul microintreprinderilor?
Buna seara,

Poate ca o firma sa plateasca concomitent impozit pe profit si impozit pe venitul microintreprinderilor?
Multumesc!
Buna ziua,
Cum procedez in situatia in care sunt divortat de 4 ani si fosta sotie nu respecta programul meu de vizita cu copilul.
Invoca tot timpul ca copilul este bolnav?
As putea solicita o verificare de catre autoritatatea tutelara daca copilul creste in conditii normale tinand cont ca ea spune ca copilul are febra de fiecare data in week end-urile cand trebuie sa-l iau eu la mine.
Ea poate fi constransa intr-un fel pentru a indeplini hotarararea judecatoreasca?
Buna ziua ,
ca rog sa-mi raspundeti
1. Daca am posibilitatatea de a obtine mai mult decat 50% din bunurile cumparate impreuna in timpul casatoriei in conditiile in care pot dovedi cu acte ca veniturile mele erau mai mari decat ale sotului?
2. Cum pot imparti un credit contractat doar pe numele meu in timpul casatoriei dar cu care am cumparat un autoturism si am renovat casa parintilor sotului?


Pentru intrebarea 1 fac urmatoarele precizari:
1. Bunurile (electrocasnice -frigider, masina de spalat, cuptor cu microunde , boiler etc )achizitionate in timpul casatoriei au ramas la fostul sot si facturile prin care au fost achizitionate la fel.
2. Un autoturism a ramas la mine.
3.In timpul casatoriei am facut imbunatatiri la o locuinta care era in proprietatea parintilor lui si nu am facturi pe materialele de constructie
Buna ziua ,
va rog sa ma consiliati cum trebuie sa procedez in situatia in care fostul sot nu plateste pensia alimentarea in conditiile in care hotarararea judecatoreasca a devenit definitiva intrucat nici unul dintre noi nu a solicitat recurs.
Hotararearea a fost comunicata in data de 9 iulie 2010.

Stimate domn /doamna,
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari adresate mai jos.
Socru meu beneficiaza de pensie pe caz de boala (cancer) de 8 ani, in acest interval de timp a mai suferit de 3 atacuri cerebrale si a avut si paralizii partiale.
La fiecare 6 luni sau un an este chemat la o expertiza medicala pentru a i se prelungi pensia . Vrem sa aflam daca exista un act normativ care ii permite ca dupa varsta de 60 sa i se prelungeasca automat pensia pe caz de boala fara sa se mai prezinte la vreo comisie medicala. Vrem sa stim daca a aparut un asfel de act si sa ne dati detalii mai multe despre acesta. Socrul meu a aflat din surse neoficiale de posibilitatea de prelungire automata a pensiei in cazul depasirii varstei de 60 de ani. Unde trebuie sa ne adresam pentru a beneficia de aceasta facilitate daca este valabila?
Va multumim,
Maria