avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate ELENA GABRIELA

Activitate ELENA GABRIELA

În anul 1992 am dat avansul pentru cumpărarea imobilului. În contractul cu plata în rate la acel moment pe care la încheiat tatăl meu ca titular eu am fost trecut ca am dat avansul în valoare de 12400 lei la aceea vreme și faptul că am fost și.girant plătitor. De menționat ca în 1992 tatăl meu era pensionar. Ratele i-au fost oprite din pensie. Anul trecut tată a decedat. Suntem 5 frați. Ce cota am eu care am fost trecut doar în contractul cu plata în rate și cel care am contribuit la cumpărarea acestui imobil față de ceilalți 4 frați. Doresc să fac partaj succesoral în. Instanța. Multumesc.
În anul 1992 am dat avansul pentru cumpărarea imobilului. În contractul cu plata în rate la acel moment pe care la încheiat tatăl meu ca titular eu am fost trecut ca am dat avansul în valoare de 12400 lei la aceea vreme și faptul că am fost și.girant plătitor. De menționat ca în 1992 tatăl meu era pensionar. Ratele i-au fost oprite din pensie. Chitanta cu care s-a plătit avansul la imobil este pe numele meu. Anul trecut tată a decedat. Suntem 5 frați. Ce cota am eu care am fost trecut doar în contractul cu plata în rate și cel care am contribuit la cumpărarea acestui imobil față de ceilalți 4 frați. Am locuit permanent în acest imobil din 1973 și până în prezent. La data cumpărării imobilului doar eu avem servici și tata pensia. Doresc să fac partaj succesoral în. Instanța. Multumesc.
Răspuns la discuția Ce cota îmi revine la succesiune
Am locuit permanent în apartament
În anul 1992 am dat avansul pentru cumpărarea imobilului. În contractul cu plata în rate la acel moment pe care la încheiat tatăl meu ca titular eu am fost trecut ca am dat avansul în valoare de 12400 lei la aceea vreme și faptul că am fost și.girant plătitor. De menționat ca în 1992 tatăl meu era pensionar. Ratele i-au fost oprite din pensie. Anul trecut tată a decedat. Suntem 5 frați. Ce cota am eu care am fost trecut doar în contractul cu plata în rate și cel care am contribuit la cumpărarea acestui imobil față de ceilalți 4 frați. Doresc să fac partaj succesoral în. Instanța. Multumesc.
am raportat pagina atat eu cat si alti prieteni au fost 15 rapoarte faute la fb si pagina nu s-a inchis. Sunt elevi din scoala la care invata copilul meu care au comm,si care cred ca au facut aceasta pagina dar nu vor sa spuna cine a facut-o si nici sa o stearga .Ceea ce am reusit sa fac a fost sa pozez acele comm, facute dupa care am adus la cunostinta conducerii scolii iar ulterior unii si-au stres, comm dar nu vor sa spuna cine a creeat-o... Ma pot adresa parchetului cu o plangere pernala pentru indentificarea celui care a creeat aceea pagina ????
Va rog sa ma ajutati care-i instante sa ma adreses ...cea civila sau cea penala.
Copilului meu in varsta de 13 ani...alti colegi mai mari i-au furat pozele de pe contul de facebook si au facut o pagina tot pe facebook pe care au numit-o Anti-Leucemie iar pe acea pagina au denigrat-o in ultimul hal...Copilul este socat la scoala striga dupa ea Sida, canceroasa etc....Este la o scoala renumita de Arte ..copilul nu mai vrea sa mearga la cursui.....Este batjocurita atat la scoala cat si pe retele de socializare ...
Va rog din suflet sfatuiti-ma catre cine sa ma adresez..sunt disperta ..ca acest copil sa nu-mi faca depresiese ...Imi spune ca se sinucide .... Va multumesc din suflet. [ link extern ]
Va rog sa ma ajutati care-i instante sa ma adreses ...cea civila sau cea penala.
Copilului meu in varsta de 13 ani...alti colegi mai mari i-au furat pozele de pe contul de facebook si au facut o pagina tot pe facebook pe care au numit-o Anti-Leucemie iar pe acea pagina au denigrat-o in ultimul hal...Copilul este socat la scoala striga dupa ea Sida, canceroasa etc....Este la o scoala renumita de Arte ..copilul nu mai vrea sa mearga la cursui.....Este batjocurita atat la scoala cat si pe retele de socializare ...
Va rog din suflet sfatuiti-ma catre cine sa ma adresez..sunt disperta ..ca acest copil sa nu-mi faca depresiese ...Imi spune ca se sinucide .... Va multumesc din suflet.
1.In anul 1940 bunicul meu cumpara teren loc de casa,cu casa construita pe el.(asa este specificat in actul de vanzare ).Actul de vanzare este incheiat la Judecatoria Mixta Alexandria jud Teleorman, transcris de Tribunalul Teleorman in 1940.Era casatorit si avea 2 copii.

2.Bunicul a decedat in anul 1974 , iar in 1976 s-a dezbatut succesiunea (exista certificatul de mostenitor) in care se specifica :au ramas sotia supravietuitoare un drept indiviz de 1/2 parte din una casa si un porumbar si terenul aferent in conditiile Statutului C.A.P. si a Legilor nr.58/1974 cu privire la sistematizarea teritoriului si a localitatilor urbane si rurale si nr.59/1974 cu privire la fondul funciar.restul de 1/2 parte din casa de mai sus formeaza cota de bun comun a sotului supravietuitor si cei 2 copii fiecare cu 3/8.Unul dintre copii bunicului este tatal meu care in anul 2012 luna februarie a decedat (fiul natural al bunicului decedat si bunicii inca in viata la data cand tatal meu a decedat). Dupa 3 luni de la decesul tatalui meu bunica in varta de 97 ani face o conventie de vanzare cumparare incheiata la notariat (14-05-2012) si tot in 14-05-2012 face si o procura verisoarei mele prin care o mandateaza sa-i vanda terenul din extravilan matusei mele ( sora tatalui meu), ( lantul vanzari este bunica-nepoata mandatr-mama nepoatei cumparator) Mandatara vinde la 8 zile terenul mai exact la 22 -05-2012 ...la 2 luni promitentii cumparatori (fica bunicii) deschide actiune in instanta pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act autentic avand la baza conventia de vanzare pentru imobil., in timpul procesului aflat pe rol mai exact la 30 mai 2013 bunica decedeaza. Instanta admite actiunea avand ca obiect actiune care sa tina loc de act autentic.
Intrebare 1.: putea sa faca acest antecontract dupa decesul tatalui meu avand un certificat de mostenitor si tinand cont de actul de proprietate din 1940 (v. c.civil din 1940?
3. Avand in vedere varsta si faptul ca nu a fost asistata de un asistent social si faptul ca nu exista la dosarul notarului nici un certificat IML care sa certifice discernamantul bunicii la data semnarii conventiei de vanzare si a procurei de vanzare .....cum acest notar a perfectat aceste acte si cum se pot ataca in instanta.
4.In timpul procesului aflat pe rolul judecatoriei Alexandria ....Hotarare cara sa tina loc de act autentic bunica decedeaza in luna mai 2013, iar partile instiinteaza instanta de, decesul acesteia dupa 4 termene ,dupa efectuarea expertizei tehnice a imobilului ....mai exact la termenul din 26-11-2013. Oare de ce ? Ce neregului se ascund ?
Poate ma lamureste cineva.
La acest termen au fost introdusi in cauza mostenitorii bunicii mai exact eu si fratele meu.
Din 2014 si pana in prezent se tot amana acest dosar.
5. Cele 2 acte incheiate la notariat ( conventia de vanzare- cumparare incheiata pentru imobil si actul de vanzare cumparare facut prin mandatar (intre rude) la terenul extravilan se pot anula- ( nulitate absoluta)?
Pretul este derizoriu 10000 lei casa iar valoarea expertizei este de 17000 lei , iar la teren pretul in act este 10000 lei ( 4ha si 6000 mp) iar cel real este 207000 lei , certificatul de mostenitor din 1976 de care nimeni nu a tinut cont, varsta bunicii 97 ani, nici un act legal care sa ateste discernamantul sau alte boli ( era operata de 2 ori de cataracta severa si nu mai vedea), nici asistent social cara sa asiste la intocmirea actelor?

De precizat ..titlul de proprietate a fost emis numai pe numele bunicii ..atat terenul in intaravila +casa , cat si terenul in extravil.... Pentru terenul in extravilan nu s-a dezbatut niciodata succesiunea ( sau a fost posibil omis de la masa succesorala atunci cand au facut -o pt casa ?).. Vreau sa stiu ce sanse am in calitate de mostenitor,eu fiind fiica fiului bunicii, ambii decedati-tata in 2012 si bunica 2013.

Aceasta este pe scurt solutia instantei de fond in rejudecare :
Complet: Civil - Pronuntare
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte cererea reclaman?ilor DM ?i DA în contradictoriu cu pârâ?ii REG ?i RI. Constată valabilitatea par?ială a Conven?iei încheiate între reclamanta DM ?i defuncta RI, autentificată de BNP EI sub nr. 691/14.05.2012 ?i a Promisiunii de vânzare-cumpărare din 05.04.2013 dintre acelea?i păr?i, pentru terenul în suprafa?ă de 495 mp (situat în intravilanul comunei ?torobăneasa ?i pentru cota de 62,5% din casa de locuit ?i anexa existente pe acesta, a?a cum au fost identificate de domnul expert TM. Constată că defuncta RI a vândut reclaman?ilor DM ?i DA terenul în suprafa?ă de 495 mp (situat în intravilanul comunei ?torobăneasa) ?i cota de 62,5% din casa de locuit ?i anexa existente pe acesta, a?a cum au fost identificate de domnul expert TM. Dispune ca prezenta hotărâre să ţină loc de contract autentic de vânzare-cumpărare. Compensează cheltuielile de judecată efectuate de păr?i în prezenta cauză. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare cu părţile.
Document: Hotarâre 3806/2015 11.11.2015
1.In anul 1940 bunicul meu cumpara teren loc de casa,cu casa construita pe el.(asa este specificat in actul de vanzare ).Actul de vanzare este incheiat la Judecatoria Mixta Alexandria jud Teleorman, transcris de Tribunalul Teleorman in 1940.Era casatorit si avea 2 copii.

2.Bunicul a decedat in anul 1974 , iar in 1976 s-a dezbatut succesiunea (exista certificatul de mostenitor) in care se specifica :au ramas sotia supravietuitoarecu 2/8 si cei 2 copii fiecare cu 3/8.Unul dintre copii bunicului este tatal meu care in anul 2012 luna februarie a decedat (fiul natural al bunicului decedat si bunicii inca in viata la data cand tatal meu a decedat). Dupa 3 luni de la decesul tatalui meu bunica in varta de 97 ani face o conventie de vanzare cumparare incheiata la notariat (14-05-2012) si tot in 14-05-2012 face si o procura verisoarei mele prin care o mandateaza sa-i vanda terenul din extravilan matusei mele ( sora tatalui meu), ( lantul vanzari este bunica-nepoata mandatr-mama nepoatei cumparator) Mandatara vinde la 8 zile terenul mai exact la 22 -05-2012 ...la 2 luni promitentii cumparatori (fica bunicii) deschide actiune in instanta pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act autentic avand la baza conventia de vanzare pentru imobil., in timpul procesului aflat pe rol mai exact la 30 mai 2013 bunica decedeaza. Instanta admite actiunea avand ca obiect actiune care sa tina loc de act autentic.
Intrebare 1.: putea sa faca acest antecontract dupa decesul tatalui meu avand un certificat de mostenitor si tinand cont de actul de proprietate din 1940 (v. c.civil din 1940?
3. Avand in vedere varsta si faptul ca nu a fost asistata de un asistent social si faptul ca nu exista la dosarul notarului nici un certificat IML care sa certifice discernamantul bunicii la data semnarii conventiei de vanzare si a procurei de vanzare .....cum acest notar a perfectat aceste acte si cum se pot ataca in instanta.
4.In timpul procesului aflat pe rolul judecatoriei Alexandria ....Hotarare cara sa tina loc de act autentic bunica decedeaza in luna mai 2013, iar partile instiinteaza instanta de, decesul acesteia dupa 4 termene ,dupa efectuarea expertizei tehnice a imobilului ....mai exact la termenul din 26-11-2013. Oare de ce ? Ce neregului se ascund ?
Poate ma lamureste cineva.
La acest termen au fost introdusi in cauza mostenitorii bunicii mai exact eu si fratele meu.
Din 2014 si pana in prezent se tot amana acest dosar.
5. Cele 2 acte incheiate la notariat ( conventia de vanzare- cumparare incheiata pentru imobil si actul de vanzare cumparare facut prin mandatar (intre rude) la terenul extravilan se pot anula- ( nulitate absoluta)?
Pretul este derizoriu 10000 lei casa iar valoarea expertizei este de 17000 lei , iar la teren pretul in act este 10000 lei ( 4ha si 6000 mp) iar cel real este 207000 lei , certificatul de mostenitor din 1976 de care nimeni nu a tinut cont, varsta bunicii 97 ani, nici un act legal care sa ateste discernamantul sau alte boli ( era operata de 2 ori de cataracta severa si nu mai vedea), nici asistent social cara sa asiste la intocmirea actelor?
Vreau sa stiu ce sanse am in calitate de mostenitor,eu fiind fiica fiului bunicii, ambii decedati-tata in 2012 si bunica 2013.

Editat de moderator simonette12-motiv pct.1.1 din Regulament
detine si adeverinta de asigurat eliberata de la CASMB si bilet de trimitere de la medicul de familie tocmai aici este problema iar investigatiile si internarea esete la spitalul Victor Babes 'Casa Andreea' centrul specializa persoanelor cu HIV.