avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate stanescu catalin

Activitate stanescu catalin

Buna ziua,pana in urma cu o luna eram angajatul unei Societati,in momentul in care am depus o cerere de concediu de odihna am aflat ca nu imi poate fi acordat concediul deoarece Societatea nu mai exista,fiind in insolventa si am mai aflat ca contractul meu de munca este nul de cateva zile.Banuiesc ca daca nu formulam respectiva cerere nici astazi nu aflam ca lucrez intr-o firma care nu mai exista. Nu imi pot recupera salariul pentru luna Mai,jumatate din Iunie si plata concediului de odihna ,aferent celor 6 luni lucrate.Mi-au ofertat reangajarea in noua firma in care am aflat ulterior ca exista si parte din colegi mei sunt deja angajati acolo.Nu am acceptat,mi-am gasit alt job.dar nu stiu cum sa imi recuperez cele cuvenite si mai mult am nevoie de o adeverinta care sa imi arate perioada lucrata la ei deoarece urmez o specializare unde trebuie sa prezint vechimea in meserie,act care nu doresc sa mi-l elibereze deoarece sustin ca nu mai detin stampila.Decizie de incetare a contractului de munca nu am primit,ce pot sa fac in continuare ?
Va multumesc
Buna ziua,am si eu o intrebare,detin un PFA,neplatitor de TVA,dorec sa achizitionez 3000 de butasi de trandafiri din Ungaria,valoarea lor fiind aprox. 4000 euro.Pot face o astfel de achizitie ? ce implica asta ? TVA ul unde il platesc ? in tara sau acolo ?
Discuție proiect SAPARD
Buna ziua,in urma cu 3 ani am obtinut o finantare SAPARD,masura 112,cu privire la inatalarea tinerilor fermieri in mediul rural.Am detinut un teren in suprafata de 0.22h,pe care am plantat 4500 butasi de trandafiri,obtinut prin arenda.Valoare proiectului este de 25.000 euro,din care am primit prima transa,respectiv 15.000 euro,bani cu care am facut investitiile cuprinse in proiect inclusiv extinderea ceruta.In acest an am pierdut din cauza secetei 80 % din plantatie,niciuna din cele 3 surse de apa existente nu a mai fost utilizabila si peste toate acestea arendatorul a vandut propietatea.Am cumparat un teren pe raza Comunei,in satul vecin,unde clima este mai blanda pe timp de iarna,in plus de asta sunt in apropierea conductei de apa a orasului,astfel nu voi mai avea probleme cu partea de irigatie ,ma gandeam eu,am achizitionat din nou butasi de trandafiri care sunt protejati pt a fii plantati la primavara,terenul corespunde suprafeti,valoarea proectului este cea solicitata doar ca am schimbat terenul din motive obiective,cei de la SAPARD nu sunt de acord cu aceasta schimbare,ei sustin ca imi vor solicita cei 15.000 euro inapoi,care imi pot fi sansele unui proces cu aceasta institutie ?
Va multumesc
Răspuns la discuția Doresc sa se faca dreptate
Nu va pot spune despre ce era vorba in contract,imobilul este propietatea soacrei mele,ea a semnat acel contract,dar nu i-au dat nici un exemplar,ea nu mai retine despre ce era vorba in acel contract,i-am tot intrebat cand aduc un exemplar al contractului...dar au tot amanat din diverse motive
Răspuns la discuția Doresc sa se faca dreptate
Buna seara,eu un contract am semnat,nu mi-a parvenit nici un exemplar,deci nu stiu daca a fost sau nu inregistrat,am avut un contract de comodat incheiat pe un an de zile cu titlu gratuit.
Am lucrat 3 luni la o Societate privata,le-am oferit spatiu in casa mea,au amenajat un magazin alimentar,nu am avut pretentii la chirie,conditia a fost angajarea mea,rugamintea mea a fost sa lucram "curat" deoarece nu am nevoie de probleme,imi doream sa bata raftul cu sertarul casei de marcat,este mai bine asa.De aici au aparut si problemele,mai bine spus disputele,in final dupa trei luni,intr-o zi cand mi-am luat liber au adus un camion si au golit spatiul,trei luni am lucrat asa cum mi-au cerut,ba marcam in casa ,ba nu,stat de plata semnat ,nu,monetare zilnice la sfarsitul programului nu,salariul pe ultima luna,700 lei nu mi l-au mai dat,curentul electric care se ridica la aprox 1000 lei nu l-au platit,au ramas ceva "conturi",mi-au transmis sa le recuperez si sa-mi platesc curentul,nu am mai avut ce,am aflat ca au venit prin sat si au recuperat ei ce mai era,cu curentul electric nu am ce sa fac,il platesc,deoarece am fost si noi ,casa pe acelasi contuar ,nu pot dovedi consumul lor,bani nu am cum sa ii recuperez,banuiesc ca este necesar un proces,nu am bani pentru asa ceva,in schimb gandesc ca nici nu ia-s lasa sa scape asa de ieftin,ma intreb.. la toate de care am cunostiinta ,Garda Financiara ar fii........ interesata ?
Discuție cum recuperez ?
Buna ziua, in luna aprilie anul curent,am oferit o camera la starda unei Societati comerciale pentru descgiderea unui magazin alimentar,spatiul a fost amenajat,nu trebuiau decat sa se instaleze,la data de 1 mai ,au deschis magazinul,au functionat pana in 19 iulie. Chirie nu au platit,conventia a fost sa oangajeze pe nora mea,lucru care s-a si intamplat,i-am lasat sa functioneze pe contoarul de energie electrica al casei,urma sa-si faca un bransament separat,lucru care nu s-a intamplat,de nora mea si-au batut joc,nu au respectat nici timpul de lucru nici salarizarea,cand am vazut nr.kw consumati,si nici o intentie de plata,le-am atras atentia si de atunci au inceput tensiunile,in data de 18 iulie cand nu era nimeni acasa,au plecat,lasand spatiul gol,dar si consumurile neplatite. Energia electrica se ridica undeva la 1000 lei,cum pot recupera bani ? fapta are si caracter penal ? ma pot adresa Postului de Politie local? un proces presupune banuiesc costuri ridicate. Va multumesc
Răspuns la discuția angajat - angajator
am reusit sa lansez si subiectul,imi cer scuze,a fost o greseala din partea mea la prima incercare de lansare pe site. va multumesc
Angajatorul refuza sa dea un exemplar al contractului de munca,poate sa o faca? am 12 weekenduri lucrate,fara intrerupere,totalizand 250 de ore,refuza sa la plateasca,ce pot sa fac? mi-am dat demisia la zi,invocand motivul ca angajatorul nu si-a respectat intelegerea contractuala,demisia a fost acceptata de angajator,stampilata si semnata,acum insa imi spune ca nu imi desface contractul de munca pentru a nu ma putea angaja in alta parte,poate sa o faca? ce trebuie sa fac? Va multumesc,Stanescu Catalin


Răspuns la discuția angajat - angajator
Va mutumesc