avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate doina62

Activitate doina62

Buna ziua.
Doresc sa stiu ce impozit platesc pentru apartamentul in care locuiesc si casa parinteasca pe care am cumparat-o cu contract de vanzare cumparare cu uzufruct.Casele se afla in judete diferite.
Multumesc anticipat.
1.Am o inregistrare dubla in revisal.
2.La acelasi angajat am o inregistrare eronata astfel/ de la data 01.12.12la data de 29.02.12 si este inregistata ca si corectie.Cum scap de ambele inregistrari.mai ales ca a doua nu respecta cronologia?
Am nevoie azi de raspuns pt ca voi transmite incetarea contractului acelei personae.
VA MULTUMESC.
Discuție Revisal si D112
Un cim inceteaza cu 15 mai,ultima zi de lucru fiind 14 mai.Data de sfarsit este 14 mai,data incetare este 15 mai.Corect? Care este data de raportare a revisal-ului si mai ales care este data de plecare in D 112 aferenta lunii mai?
Răspuns la discuția Anulare inregistrare in Revisal
Rezolvat cu success,dar mai am sesizat o problema:data la care produce efecte cum se drege?Vorbesc aici de inregistrarea eronata,anularea ei si cea reactivata (vine automat)
Am operat in revisal incetarea unui cim incepand cu 1 mai 2014 ,dupa care am fost anuntata ca nu mai e necesar acest lucru.Tinand cont ca nu am transmis informatia ci doar am inregistrat-o,care sunt pasii de urmat pt a face anularea incetarii cim/ului?
Discuție Preaviz
O angajata a intrat in preaviz de 20 zile lucratoare incepand cu data de 01.04.14.Care este data la care voi raporta ITM desfacerea CIM sicum se calculeaza zilele de CO pe anul in curs si banii aferenti acestuia,tinand cont ca nu a efectuat nici o zi de Co pe 2014.Multumesc anticipat
Discuție noul cod caen
De la 1 iunie s- schimbat cota de fond de risc.Asociatiile de proprietari aveau cod caen 9700( cf atentionarii declaratiei 112).Acum acest cod caen nu mai figureaza ,iar eu nu stiu ce cota sa aplic
Care e fondul de risc pt asociatiile de proprietari, ca pana acum avea cod caen 9700 iar acum acesta nu mai figureaza in codurile caen?
Pe perioada cat am afost angajat al unei institutii mi s- a oprit garantie din salariu.Acum plec de la acea societate si intrucat am poprire de la ANAF pe venit,institutia vrea sa imi vireze acea garantie la ANAF.E legal?Pt ca eu consider ca acea garantie nu e un venit si ca atare nu se supune popririi.
Răspuns la discuția Registru CIM si fise de evaluare
Multumesc pt raspuns,dar nu am intrebat de REVISAL,ci de registrul contractelor de munca pe care tb sau nu sa il aibe un angajator.Fisele de evaluare in temeiul carui articol sunt obligatorii?