avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate Dahrma

Activitate Dahrma

nu stiu exact daca se poate.insa trebuie sa cititi metodologia mobilitatii cadrelor didactice si statutul cadrelor didactice,legea inv....va recomand sa postati acest subiect,unde sigur veti primi raspuns,pe sit-ul www.edu.ro
La ce instanta ma adresez,la tribunal sau judecatorie? ms
dudu_alexf a scris:

Vedeti prevederile generale privind raspunderea delictuala care se regasesc in codul civil.
Trebuie facuta si invitatie la conciliere directa.
Deschiderea unui proces pe acest caz necesita cunostinte de specialitate, asa ca va sugerez sa consultati un avocat.



daca imi puteti preciza,un articol din lege

Buna ziua,

Doresc sa dau firma de curierat in judecata deoarece mi-a avariat coletul,astfel ca destinatarul nu a mai ridicat coletul,neplatind factura,si eu am ramas cu paguba,am platit si transportul coletului si cheltuielile de ramburs...
S-a facut o constatare de avariere,la care s-au atasat niste poze,cu coletul avariat...Am facut o cerere de despagubire,(exact cat trebuia clinetul sa-mi plateasca factura)dar mi-a fost respinsa din cauza ca eu nu am amabalat bine coletul,dupa cum au constatat ei...
Ei au deschis ambalajul(este vorba de un far de masina) si au fotografiat coletul...
Intrebarea mea este:
Ce lege ma ajuta sa-mi pot recupera paguba pricinuita de firma de curierat?Nu stiu in ce lege sa citesc...
va multumesc,celor care isi fac timp sa-mi citeasca problema si ma lamuresc cu un raspuns!
Răspuns la discuția prescriere datorie banca
poate aveti norocul ca ex judecatoresc sa nu isi faca treaba si poate trec 3 ani in care nu se incep procedurile de executare,sau daca incep,poate nu mai continua...asa puteti scapa si se prescrie...
Răspuns la discuția Executare silita
Sunt multe situatii asemanatoare cu ale dvs.pe acest forum,mai dati un search...
somatia prevede faprul ca urmeaza sa fiti executat silit pentru suma de bani pe care nu ati restituit-o...da se poate face poprire pe salariu.
Răspuns la discuția inscriere copil la cresa
Adeverinta de salariu este necesara,pentru ca dvs sa puteti dovedi ca sunteti in campul muncii si ca aveti posibilitatea de a plati contributia lunara a copilului.daca nu doriti sau nu stiti cum sa eliberati adeverinta, puteti face o cerere de mana pe propria raspundere ca aveti surse financiare de a plati contributia la cresa.
Răspuns la discuția Fara cale de atac...Ce inseamna?
multumesc foarte mult pentru raspuns!
Răspuns la discuția Perimare cont poprit
va rog,daca stie cineva sa-m raspunda.Va multumesc!
Se admite cererea de incuviintare silita,potrivit titlului executoriu contract de credit.
Fara cheltuieli de judecata.
Fara cale de atac.

Intrebarea mea este.Ce inseamna fara cale de atac?N pot face contestatie la executare?Sau?daca stie cineva sa-mi spuna...Multumesc!