avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate 18bubu

Activitate 18bubu

intr-un magazin unde toti salariatii sunt angajati ca si vanzatori nu exista gestionari, se iese lipsa la inventar o suma f mare ce se poate face?
plangere penala pe furt?sau gestiune frauduloasa?
ca sa le fac plangere trebuie sa le desfac si contractul de munca?sunt in continuare salariatii nostri.
multumesc
am primit o notificare de cesiune de creanta de la o banca prin care sunt instiintat ca un client al meu a cedat drepturile dintr-un contract incheiat cu mine la banca; notificarea este in dublu exemplar; sunt obligata sa-i formulez un raspuns sau este suficient sa-i trimit de aici incolo banii unde zice banca in notificare?
multumesc
Răspuns la discuția contract.....?
nu cunosc clauzele unui contract de exclusivitate, iar un contract de comodat nu ar fi totusi prea putin cum il pot obliga pe x sa nu faca pierdute bunurile lui y si sa respecte contractul cu z?daca mai are cineva o alta parere multumesc
Discuție contract.....?
Am urmatoarea speta: 3 societati comerciale :x, y,z
X vrea sa puna la dispozitia lui y niste utilaje gratuit, in schimb y se obliga sa ia marfa numai de la z in limita unei sume minime pe an, in caz contract raporturile intre x si y inceteaza .ce fel de contracte trebuie sa fac ca sa reglementez raporturile intre X, Y , Z.Multumesc
Discuție mostenire
neata!speta mea este urmatoarea : tatal meu face un contract de intretinere catre o persoana dar dupa cate stiu eu doar cu privire la imobil, nu si la bunurile mobile.eu stiu ca era vorba si de o suma de bani care nu figura in nici o conventie initial a spus inainte sa moara ca-mi da mie suma de bani dupa ce o scoate de la banca dar la cateva zile de la vizita mea a decedat.
intrebarile mele sunt:
1.- cum a putut fi scos certificat de deces fara mine?
2.- ce actiune pot face eu acum pt bani , bunuri mobile? cumva o actiune de face?
3.- pentru imobil actiune de anulare a contractului de intretinere? multumesc
pentru o stampila la un punct de lucru societate comerciala srl pot opta pentru orice forma sau marime?ma obliga vreun text de lege ca stampila sa fie intr-u anumit fel?sau dimensiune?multumesc
in situatia in care am primit o notificare din partea unei banci cu privire la cesiunea de catre un furnizor de al meu al creantelor catre aceasta banca si mi se cere confirmarea prim irii notificarii. ce se pota intampla daca nu accept?
Răspuns la discuția societati comerciale de negasit
daca puteti sa fiti mai explicit ca nu pot sa intru pe acca ms
In aczul in care avem un debitor societate comerciala straina fara puncte de lucru in Romania cum putem afla adresa, nr.telefon sau orice alte date ;multumesc
E corecta interpretarea conform careia conventiile civile se incadreaza la OUG 58/2010 art.2 pct.1? multumesc