avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters126395

Activitate ContSters126395

Răspuns la discuția angajare persoane cu dizabilitati
Am sunat astazi la Directia de asstenta sociala protectia persoanelor cu handicap adulte si mi s-a spus ca persoanele cu handicap chiar si ded gradul I pot sa lucreze chiar si 8 ore fara sa fie afectat in vreun fel insotitorul sau indemnizatia de handicap.Au zis ca atata timp catnu este vorba de o pensie de invaliditate e ok.
Acum sincer nu stiu pe cine sa mai cred.
Referitor la legea 448 spune de persoanele cu handicap dar nu se specifica ce grad are voie sa lucreze,si aici ma refer la gradul I cu insottor.Acum jumatate de an am sunat la asistenta sociala si mi s-a spus ca persoanele cu handicap de gradul I pot sa lucreze doar partial in intervalul in care isi are programul si insotitorul.Acum nu stiu ,cred ca o sa mai sun si la alte istitutii.
Va multumesc pentru raspuns
Buna ziua.
As avea si eu o intrebare la care am nevoie urgent de un raspuns.
Persoanele cu handicap de gradul I care beneficiaza de insotitor se pot angaja fie si partial?Am inteles ca cei de la comisia de expertiza nu evalueaza capacitatea de munca ci gradul de handicap.Sunt foarte multe institutii pe care le-am contactat in cautarea unui raspuns dar nimeni capabil sa raspunda la aceasta intrebare.
Va multumesc
Răspuns la discuția drepturile persoanei cu handicap
in lege spune undeva ca persoanele cu handicap de gradul 1 inseamna persoanele care si-au pierdutin totalitate capacitatea de munca.Eu am avut un accident rutier si am ramas fara un picior (stangul)iar dreptul a fost si el foarte afectatpentru ca mi-am pierdut 7 cm din tibie si 5 din peroneu iar muschiul [pe care il am la gamba este de pe spatele meu,muschiul de la subrat pana la abdomen.Ma pot descurca cat de cat dar nu pot sa urc sau sa cobor scarinu pot sa stau in picioare mai mult de o ora cumulat intr-o zi.Lucrez la o institutie publica pe postul de contabil cate 4 ore pe zi.Dar ideea e ca nu merg zilnica pentru ca am zile in care nu ma pot da jos din pat din cauza ca fac rani la proteza.Va dati seama ca de fiecare data ma duce cineva si ma aduce de la munca.Dar am vazut si persoane cu grad grav de invaliditate careia comisia de expertiza nu a vrut sa ii faca nici o incadrare in handicap.Pentru cafemeia nu avea de unde sa plateasca suma consistenta pe care o vor cei din comisie.Si mie sincer imi este frica sa merg la comisie si sa intreb pentru ca imi pot schimba gradul de incadrare .Eu deocamdata pot sa lucrez pentru postul asta dar ma gandesc ca daca intr-o zi nu o sa mai pot merge deloc daca raman fara insotitor ce o sa fac atunci?Pentru ca sistemul din tara noastra e forte complicat.Dupa lungi si multe comisii am reusit sa obtin gradul de permanent.Desi era clar ca nu imi va mai creste picior vreodata si ca cel drept nu va mai fi niciodata cum a fost.
Va multumesc
Buna ziua>
Va rog daca imi poate raspunde cineva la o intrebare.
Daca o persoana cu handicap care beneficiaza de o indemnizatie si are si insotitoar are dreptul de a lucra mai mult de 4 ore norma pe zi?
Data trecuta.
Va multumesc cand am intrebat pe cineva mi s-a spus ca numai 4 ore pe are voie fara sa isi piarda dreptul la insotitor
Daca sunt persoana cu handicap locomotor si lucrez deja la o institutie pot incheia un contract de munca pe o ora cu un s.r.l pentru a lucra de acasa ? Mentionez ca beneficiez de o indemnizatie de handicap di de ingrijitor personal.Sunt angajata cu norma de 4 ore la o institutie publica si vreau sa tin contabilitatea unui SRL dar pentru asta trebuie sa inchei cu ei un contract de munca. Ideea este ca nu vreau sa imi pierd indemnizatia si nici ingrijitorul care ma duce si ma aduce de la munca. Va multumesc anticipat.Din punct de vedere legal ma intereseaza.
Discuție bun de plata
Va rog am si eu nevoie urgent de o definitie a ceea ce inseamna viza bun de plata am examen pe 26 si mi s-a spus ca trebuie sa stiu si despre asta .Eu am tot cautat dar nu am gasit nimic .Va rog cine ma poate ajuta este urgent.Multumesc anticipat
intrebarea mea este cat la suta din impozitul pe profit poate fi dat pentru o sponsorizare?
Am inteles ca nu tot impozitul pe profit al unei firme ci doar o cota parte .Cat este aceasta cota?
Răspuns la discuția ajutor pentru o proteza
De asta as vrea sa ajut persoanele cu handicap.Sunt convinsa ca sunt multe persoane ca mine si as vrea sa imi dea Dumnezeu o putere sa ii pot ajuta pe toti.
Vreau sa va intreb cum as putea face sa obtin o sponsorizare de la firme pentru achizitionarea unei proteze.Acum 10 ani am avut un accident de masina in urma caruia am ramas fara un picior.Stiu ca aceste cheltuieli de sponsorizare se deduc de la stat pentru cei care sponsorizeaza din cate stiu eu impozitul pe profit.Poate cineva de aici sa ma ajute?Ma chinui de 4 ani sa obtin aceasta sponsorizare dar nu vrea nimeni sa umble dupa atatea formaitati.CAS acorda un ajutor de 2000 de lei eu am nevoie de 9000 de lei.Daca sunteti intelegatori.In romania trebuie sa cersesti bani pentru a duce cat de cat o viata normala iar statului nu ii pasa de noi.Suntem marginalizati.Am doar 25 de ani si in cel mai scurt timp voi fi nevoita sa stau in pat pentru tot restul vietii pentru ca statul nu poate subventiona o amarata de proteza de 9000 de lei in timp ce in afara iti vin la pat sa iti ia masurile bontului.Simt ca cersesc si ma umilesc sa pot duce o viata aproape normala.Daca aveti o firma care are profit desi e perioada de criza va rog sa ma ajutati.Nu vreau banii personal ci daca poate cineva sa ii vireze direct in contul firmei de protezare.Ma puteti contacata si telefonic la 0742314150.Va spun sincer ca m-am oferit sa muncesc la orice firma orice pentru banii astia .
As putea obtine fonduri europene pentru acest ONG dedicat persoanelor cu handicap? va rog dati-mi un raspuns ,am nevoie de el urgent.Si daca da care sunt demersurile pentru obtinerea acestor fonduri?