avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate Radu Aura

Activitate Radu Aura

Buna ziua,
Rog clarificari privind completarea cap.G din nou formular CIM, respective durata timpului de munca si repartizarea programului de munca pentru salariatii care lucreaza in ture 12/24..
In contextul spetei de mai sus, concediul medical se plateste pana la data deciziei medicale? Desi are CM in perioada 01-25.01.2021, angajatorul poate plati CM doar pt perioada 01-21.01.2021? Casa de sanatate accepta plata partiala a concediului medical (in speta prezentata CM este suportat integral din FNUASS)?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua,
Rog sprijin pentru rezolvarea urmatoarei spete:
Salariat in CM pana la data de 25.01.2021.
In data de 21.01.2021 Comisia de expertiza emite decizia medicala asupra capacitatii de munca a acestui salariat.
Cu ce data se emite decizia de incetare CIM cu art.56 alin.(1) lit.c) din Codul Muncii?
Salariat pensionar angajat cu data de 22.06.2020. In luna iulie aduce concediu medical, cod indemnizatie 06, perioada 07.07-11.07.2020. Anterior acestei angajari nu a mai lucrat.
Se poate plati acest concediu medical si din ce se constituie baza de calcul?
Multumesc,
Răspuns la discuția CO - CIM timp partial
Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu o solutie?
Buna ziua,
Rog sprijin pentru rezolvarea urmatoarei situatii:
Salariat cu CIM timp partial 5 ore/saptamana, cu program: marti 2 ore si vineri 3 ore. Salariatul solicita CO in mai multe transe.
Cum va fi pontat? Cum se poate acorda CO in aceasta situatie?

Multumesc!

Am urmatoarea nelamurire:
Cu data de 15.10.2019 a fost numit un alt administrator, remunerat, prin Hotarare AGA. La Registrul Comertului inregistrarea modificarii s-a efectuat cu data de 28.10.2019.
Care este data cu care va fi remunerat noul administrator, 15.10.2019 sau 28.10.2019?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Examinare psihologica salariati
Este vorba numai de o examinare psihologica, care nu s-a mai efectuat pana acum. Salariatii au vechime la locurile de munca intre 1 an si 25 ani.
Activitatea salariatilor se desfasoara in birou, regim TESA.
Decizia angajatorului mi se pare ciudata pentru ca:
- este obligatoriu ca examinarea sa fie efectuata la acel psiholog;
- nu este la recomandarea medicului de medicina muncii;
- are acces la raportul de evaluare psihologica nu doar la concluzia finala (daca salariatul este apt pentru desfasurarea in continuare a activitatii);
Poate refuza salariatul examinarea fara consecinte ?
Este legal ca un angajator sa decida examinarea psihologica, periodica, in mod obligatoriu, a tuturor angajatilor?
Mentionez ca examinarea psihologica este dispusa de angajator la un psihilog care este angajat al aceluiasi angajator, pe o alta societate.
Profilul societatii este industrie.


Rog lamuriri pentru urmatoarea speta:
Administrator remunerat in baza unei hotarari CA, fara contract individual de munca.
La calculul impozitului are dreptul la deduceri (deducere de baza, deducere suplimentara, pensie facultativa)?

Multumesc anticipat!