avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate cristel52

Activitate cristel52

Sunt pe cale de a-mi vinde apartamentul. Ce trebuie sa fac pentru a rezilia contratul sau eventual contractul sa fie preluat de noul proprietar
In luna iulie 2011 am implinit varsta de pensionare. Am cerut la data de 28 aug 2011 prin scrisoare cu confirmare de primire, recalcularea pensiei, deoarece treceam de la pensia anticipata la cea de varsta. De atunci nu am primit nici un raspuns. Cand am dat telefon mi s-a spus sa astept si ca voi primi din urma toti banii. Nu mi se pare normal ca suma pe care o am de primit in plus, datorita ridicarii penalizarii, sa fie blocata atata timp pe motiv ca nu este timp, personal sau echipament informatic pentru a rezolva si cazul meu. Eu cand am cotizat am cotizat lunar, mi-am facut datoria. De ce nu este si invers cu Casa de Pensii ?
Ce trebuie sa fac ?
Un parinte are dreptul de a-si dezmostenii copiii, lasand un testament unei alte persoane, fie ea nepot sau stranepot ? Cat traiste parintel are dreptul sa vanda sau sa dea orice bun oricui, dar dup moartea sa, testamentul poate fi revocat pentru legea nu permite ca, copii, sa fie "dezmosteniti" ?
Răspuns la discuția testament
multumesc dnei Dedita Mihaela, pentru completare, eram putin derutata. Pentru linistea proprietarului, persoana in varsta, mai bine sa fie revocat testamentul, mai ales ca sunt persoane la orizont care ar putea contesta vanzarea. Il voi comunica mesajele dvs si ale colegilor dvs de breasla. O seara buna
Răspuns la discuția testament
multumesc alin_gon. raspunsul dvs este diferit de cel pe care l-am primit inaintea mesajului dvs. Nu-i mai sigur totusi sa fie anulat, atata timp cat proprietarul este in viata ? Mai logic mi se pare ce imi spuneti dvs.
Răspuns la discuția testament
multumesc, deci daca gasim originalul este ideal pentru revocare.
doresc sa aflu daca o tanara mama poate refuza propriei ei mame (bunica copiilor) sa viziteze copiii (nepotii), avant in vedere ca sunt mari tensiuni intre cele doua generatii de mama si fiica, nu numai pe plan educational.
Discuție testament
Buna seara,
Doresc sa stiu daca un proprietar poate vinde apartamentul lasat initial prin testament (nu copiilor lui). Anularea testamentului trebuie facuta la acelasi notariat, sau cu o copie se poate merge oriunde ? Este posibil ca dupa 10 ani notarul sa nu mai aiba sediul in acelasi loc.
Buna seara,

1. As dori sa stiu daca contractul de comodat (intre proprietar imobil si o societate) trebuie aprobat si de presedintele asociatiei de locatari. Mi s-a spus ca nu. Astfel societatile care inchiriaza nu raspund de neplata intretinerii. In 2008 acest lucru exista, caci eu am avut un contract de comodat aprobat de asociatia de proprietari; s-a schimbat legea ?

2. Cand tabelele afisate cu plata intretinerii contin greseli de adunare pe orizontala sau verticala, ce se poate face ? Mai ales cand mi se raspunde ca nu asta conteaza, ci faptul ca bilantul este corect. Am dreptul sa verific si sa atentionez ? Nu este prima data. Asta am facut si a iesit scandal, cum ca ii acuz pe toti de "furt". Aceste tabele sunt intocmite de un administrator de 83 de ani.

3) Locuind la ultimul etaj, iarna am mereu probleme cu caldura, care nu ajunge pana la noi. Decat daca fac scandal. Ba ca nu se da temperatura normala (din economie), ba ca pompa nu este cea care isi "face datoria". Pot cere diminuarea platei caldurii ? Cei de la etajele inferioare zic ca mor de cald, iar noi de sus nu prea.

4) Care este procentul legal de calcul al Fondul de reparatii din valoarea intretinerii ? Acest fond este mereu folosit pentru plata intretinirii apart. unor persoane care nu platesc de 5 ani de zile. Executorul judecatoresc nu ne garanteaza ca va castiga actiunea de recuperare a banilor prin vanzarea apartamentelor, dar trebuie sa-i platim 25% din valoarea datoriilor chiar daca pierdem. Adica vor face tot posibilul sa nu castigam procesul ? Credeam ca rolul lor este de a ajuta asociatia de proprietari sa recupereze banii. Unde ne putem adresa pentru a gasi un executor judecatoresc corect. In curand vom avea decizia tribunalului privind neplata intretinerii de aproape 5 ani.
Multumesc
Buna seara,

1. As dori sa stiu daca contractul de comodat (intre proprietar imobil si o societate) trebuie aprobat si de presedintele asociatiei de locatari. Mi s-a spus ca nu. Astfel societatile care inchiriaza nu raspund de neplata intretinerii. In 2008 acest lucru exista, caci eu am avut un contract de comodat aprobat de asociatia de proprietari; s-a schimbat legea ?

2. Cand tabelele afisate cu plata intretinerii contin greseli de adunare pe orizontala sau verticala, ce se poate face ? Mai ales cand mi se raspunde ca nu asta conteaza, ci faptul ca bilantul este corect. Am dreptul sa verific si sa atentionez ? Nu este prima data. Asta am facut si a iesit scandal, cum ca ii acuz pe toti de "furt". Aceste tabele sunt intocmite de un administrator de 83 de ani.


3) Locuind la ultimul etaj, iarna am mereu probleme cu caldura, care nu ajunge pana la noi. Decat daca fac scandal. Ba ca nu se da temperatura normala (din economie), ba ca pompa nu este cea care isi "face datoria". Pot cere diminuarea platei caldurii ? Cei de la etajele inferioare zic ca mor de cald, iar noi de sus nu prea.

4) Care este procentul legal de calcul al Fondul de reparatii din valoarea intretinerii ? Acest fond este mereu folosit pentru plata intretinirii apart. unor persoane care nu platesc de 5 ani de zile. Executorul judecatoresc nu ne garanteaza ca va castiga actiunea de recuperare a banilor prin vanzarea apartamentelor, dar trebuie sa-i platim 25% din valoarea datoriilor chiar daca pierdem. Adica vor face tot posibilul sa nu castigam procesul ? Credeam ca rolul lor este de a ajuta asociatia de proprietari sa recupereze banii. Unde ne putem adresa pentru a gasi un executor judecatoresc corect. In curand vom avea decizia tribunalului privind neplata intretinerii de aproape 5 ani.
Multumesc