avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate alexxadavyd

Activitate alexxadavyd

Răspuns la discuția concediu crestere copil
bine...doamna...as fi preferat doar un raspuns nu si o critica pentru ca din cate imi amintesc asta am cerut...
Răspuns la discuția Desfacere contract munca
ce se intampla daca am uitat sa comunic salariatului decizia de incetare cu 61 lit a)?
a trecut deja o luna de la inregistrarea la itm...dar am uitat sa o trimit:">
:O
punea cineva mai devreme problema daca perioada de realizare a veniturilor profesionale pentru deschiderea dreptului la concediul de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani, in cazul unui salariat, trebuie realizate la acelasi angajator
s-a primit urmatorul raspuns, citez:

"In speta, obtinerea veniturilor sub forma de salarii nu este conditionata de mentinerea unui contract de munca cu un angajator. Pot fi mai multi; important este ca veniturile sa se realizeze lunar – macar o zi pe luna. "

ce inseamna asta, ca pot munci timp de 12 luni doar o zi in fiecare luna si astfel am stagiul de cotizare????????:O
Răspuns la discuția Un sfat daca se poate!
ce tata poate fi un om care nici macar nu e miscat de venirea pe lume a unui suflet, macar sa se deranjeze putin si sa o ajute pe mamica lauza declarandu-si propriul copil? ce-i va spune cand va fi mare "la inceput nu mi-a pasat de tine nici sa te decar, dar mi-am amintit dupa un an jumate ...."
abia acum spuneti de dr de uzufruct viager?mergeti la inca un avocat sa se uite pe contract!
Răspuns la discuția anuntarea concediului medical
nu, pe formularul cm este mentionat ca el trebuie inmanat angajatorului pana la data de 5 ale lunii urmatoare celei care s-a acordat concediul
unde scrie ca un concediu medicat trebuie anuntat angajatorului in 3 zile?
un salariat a lipsit de la serviciu 5 zile si nu stiam nimic de el.am reusit sa dam de el si ne-a spus ca are concediu medical pe toata luna asta. nu trebuia totusi sa ne anunte si pe noi in 3 zile?
unde exact scrie despre perioada in care tre sa anunti ca esti in concediu medical?
Discuție stie cineva?
poate un angajator sa interzica salariatului angajat pe perioada determinata, ca in timpul liber( dupa terminarea celor 8 ore ) sa aibe o activitate identica cu cea avuta la el?
adica de la 8 dimineata lucrez la vodafone si de la 16 sa lucrez la orange. imi poate interzice mie cineva asta? si daca da, unde scrie?
pentru ca in clauza de neconcurenta mai nou se prevede numai situatia in care salariatul paraseste firma nu si ce poate sau nu face in timpul liber pe peroada contractului de munca.
multumesc

Răspuns la discuția care este legea?
am citit calificare la locul de munca din CM si nu spune nimic de diploma si nici de faptul ca la alt angajator aceasta diploma nu mai are nici un efect.
am auzit ca exista posibilitatea ca unui muncitor necalificat care lucreaza pt firma ta sa-i poti acorda dupa un timp o diploma de calificare dar care sa-si produca efectele numai la tine in firma. odata plecat de la tine, respectivul muncitor va fi din nou necalificat si cu salariul corespunzator unui necalificat.
asta reprezinta o modalitate de fidelizare a salariatilor si posibilitatea unui necalificat , ca sa poata urca ierarhic prin aceste diplome sa sa fie remunerat corespunzator, dar numai in interiorul firmei care a emis diploma. daca e adevarat as dori sa stiu cadrul legislativ. care este legea( sau legile) care reglementeaza acesta situatie sa o pot citi,( am tema de la seful meu;)
va multumesc