avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate Vilcu Gina

Activitate Vilcu Gina

Buna ziua.As dori sa stiu ,care este baza de calcul ,pentru acordarea concediului medical in cazul de carantina ,pentru o salariata care in anul 2020 in perioada 19.03.2020-31.08.2020 a fost in somaj tehnic,pentru ca s-a suspendat activitatea unitatii din cauza pandemiei cu ,coronavirus.Certificatul de concediu medical-carantina,cod indemnizatie 07,i-a fost acordat cu data de 30.09.2020,ultima zi a lunii dar certificatul initial,cu aceasta singura zi i-a fost inmanat salariatei de abia in data de 23.10.2020,deci trebuie sa rectific si declaratia 112,pentru luna septembrie.Cum este corect sa procedez?Care sunt lunile care trebuie sa le iau in calcul,ca si stagiu de cotizare,in acest caz?.In speranta ca voi primi raspuns ,de la cei care poate au trecut prin situatii similare,va multumesc anticipat.O seara buna!
Buna seara.La completarea in tabelul persoanelor cu cim suspendat,fiind in somaj tehnic,conf.OUG 30,32/2020,pentru luna iulie 2020,in coloana cu nr.zilelor aferente suspendarii cim,nu pot completa ,decat cu nr de zile =20,in conditiile in care luna iulie are 23 de zile lucratoare.Care ar fi explicatia sau cum pot rezolva aceasta problema?Va multumesc.
Buna ziua.As vrea sa stiu daca a aparut vreo noutate din punct de vedere legislativ,pentru prelungirea somajului tehnic de la data de 01.06.2020,in conditiile in care societatea are salariati care lucreaza in restaurant- spatiu inchis,fara terasa.Acestor salariati li s-a suspendat activitatea pana pe 31.05.2020 si beneficiaza de somaj tehnic,75%.Ce vom face din 01.06.2020?
Buna ziua .Revin,cu noi intrebari in lumina aparitiei OUG 32/2020,care vine in completarea si modificarea OUG.30/2020.La anexa nr.2,respectiv cererea angajatorului,se cere sa se anexeze o declaratie pe proprie raspundere ,din care sa reiasa ca societatea a inregistrat in luna martie 2020 o diminuare cu un minim 25% a incasarilor,fata de media incasarilor din ian-febr.2020.Acest model de declaratie trebuie sa-l mai asteptam ,se pare,pentru fi aprobat prin ordin al ministrului muncii și protecției sociale și publicat ulterior în Monitorul Oficial al României, Partea I."(OUG32/2020)(?!).Dar pana atunci am doua nelamuriri mari in completarea celor doua anexe 2 si 3 la OUG 30/2020.In anexa 2,suma ce angajatorul o cere,respectiv contravaloarea indemnizatiei,pt.intreruperea temporara a activitatii(somaj tehnic),se refera la suma reprezentand 75% din totalul salariilor brute,mai exact: la 10 salariati cu 2230 lei salar brut(minim pe economie) calculul va fi 2230x10=22300x75%=16725.Aceasta suma o vom cere AJOFM-ului?Iar pentru anexa 3,respectiv lista cu salariatii,care beneficiaza de acest somaj tehnic,la ultima coloana adica - cuantumul indemnizatiei-este aceeasi suma dar la nivel de un singur salariat,ex:2230 X 75 %=1673 lei(salar brut) sau salariul net rezultat in urma impozitarii si retinerii datoriilor la bugetul de stat?In speranta ca voi primi raspuns la multele mele intrebari,va multumesc anticipat si va doresc sanatate si numai bine.
Buna ziua.Cum procedam cu depunerea,formularelor mai exact a anexelor 1, 2 si 3 din OUG 30/18.03.2020 publicata in MO 231/21.03.2020 dupa caz.Se depun exclusiv,prin posta electronica?Cum vor fi respectate in acest caz politica datelor cu caracter personal ,mai ales la anexa nr.3,:lista salariatilor care vor beneficia de indemnizatia prevazuta la art.XI ale OUG 30/2020?Vom avea instructiuni,sau sunt deja publicate ?Si daca nu sunt publicate,unde si cand vor fi publicate?
Buna ziua.As vrea sa stiu daca suma din coloana nr.3(BCCAM-baza de calcul la contributia asiguratorie pt.munca) trebuie sa fie egala cu suma din coloana nr.4(BCIS- baza de calcul al indemnizatiei pentru somaj).Va multumesc.
Ce contributii se vor plati la bugetul de stat pentru o salaraiata care are o pensie de invaliditate de gradul 3,in cuantum de 274 lei si s-a angajat cu contract individual de munca cu timp partial de 4 ore/zi? Angajatorul va plati diferenta de CAS,pana la valoarea salariului minim , norma intreaga? La calculul impozitului pe acest salar(1/2 norma)se va tine cont si de deducerea de baza (510)? Va multumesc ,anticipat,pentru raspunsuri)
Buna ziua.As vrea sa stiu ce suma voi putea incasa,pentru ajutorul de inmormantare,avand in vedere ca mama a decedat in 29.01.2019,cererea la reprezentantul Casei de Pensii,si dosarul cu actele necesare le-am depus pe 08.02.2019,cand Guvernul a aprobat suma de 5163 lei ,ajutor de inmormantare,dar nu era aprobata de celelalte foruri?
Buna ziua.As dori sa-mi spuneti,ce documente trebuie sa contina ,un dosar de somaj complet ,pentru o persoana care va fi disponibilizata incepand cu data de 01.noiembrie 2018,cu o vechime in acelasi loc de munca de peste 20 de ani.Va multumesc
Buna ziua.Avand in vedere ca, in 2018, s-a schimbat formularul de cerere a sumelor ce reprezinta concediile medicale suportate de FNUASS(anexa nr.10),as vrea sa stiu daca suma ce urmeaza sa o solicit CASS ,este suma ce reprezinta cuantumul indemnizatiei de concediu medical ?In formularul din 2017 ,completam suma ce reprezenta diferenta dintre suma indemnizatiilor de CM si contributia de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate datorata de angajator ,pe perioada respectiva.Va multumesc.